Operacja zaćmy: na czym polega?

Zaćma może powodować niewyraźne widzenie, światłowstręt, podwójne widzenie lub problemy z widzeniem w nocy. Dlaczego operacja zaćmy to dobry pomysł?!
Operacja zaćmy: na czym polega?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Operacja zaćmy jest konieczna, gdy u pacjenta rozwinie się zaćma. Zaćma polega na zmętnieniu (tj. wzroście gęstości czegoś przezroczystego) całej lub części soczewki krystalicznej. Soczewka krystaliczna jest jedną z soczewek w ludzkim oku.

Zaćma powoduje stopniowe pogorszenie widzenia. I tu dochodzimy do esencji problemu: jedynym sposobem rozwiązania tego problemu jest operacja usunięcia zaćmy. Zaćma często jest związana z wiekiem; jednak może być również wrodzona lub spowodowana jakimś urazem. Ponadto niektóre choroby lub leki mogą przyspieszyć jej postęp.

Zaćma postępuje stopniowo, więc osoba, która na nie cierpi, może przyzwyczaić się do słabego widzenia i nie zdawać sobie sprawy, że prędzej czy później niezbędna może okazać się operacja zaćmy.

Zaćma to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób w wieku powyżej 40 lat. Co więcej, jest to główna przyczyna ślepoty na świecie. W tym artykule wyjaśnimy, jak zwykle przebiega operacja zaćmy.

Jakie są objawy zaćmy?

Mężczyzna z zaćmą

Charakterystycznym objawem zaćmy jest uczucie niewyraźnego widzenia. Ponadto pacjenci odczuwają również nietolerancję światła.

Jak już wspomnieliśmy, wraz z wiekiem krystaliczna soczewka traci przezroczystość. Dlatego zaćma stopniowo pogarsza jakość widzenia. Głównym objawem jest uczucie niewyraźnego widzenia. Utrudnia to proste czynności, takie jak czytanie lub oglądanie telewizji, i nie poprawia się w przypadku założenia okularów.

Innym objawem, który zwykle się pojawia, jest nietolerancja światła. Osoba cierpiąca na zaćmę czuje, że światło jest zbyt jasne lub oślepiające. Dlatego czynności takie jak prowadzenie pojazdu stają się skomplikowane; szczególnie że w tym samy czasie, kolory są dla tej osoby mniej intensywne.

Zaćma może również powodować podwójne widzenie lub problemy z widzeniem w nocy, przy słabym oświetleniu. Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, najlepiej udaj się do okulisty. Przeprowadzi on niezbędne testy i wskaże, czy operacja zaćmy jest konieczna.

Operacja zaćmy

W przeszłości operacja zaćmy była skomplikowanym procesem, który specjaliści wykonywali tylko w przypadku nadmiernej utraty wzroku. Dziś okuliści wykonują ją, gdy pojawiają się pierwsze objawy, ponieważ jest to operacja ambulatoryjna.

Trwa około 15 do 30 minut, a pacjenci, którzy się jej poddają, potrzebują jedynie znieczulenia miejscowego. Operacja usunięcia zaćmy to szybki i bezbolesny proces. Warto także mieć na uwadze, że wiąże się z niewielkim ryzykiem i specjaliści mogą wykonać taką operację na różne sposoby.

Zastosowanie lasera femtosekundowego

Operacja zaćmy laserem femtosekundowym

Operacja usunięcia zaćmy to skuteczny zabieg znacznie poprawiający widzenie. Ponadto jest to procedura obarczona niewielkim ryzykiem.

Najpierw laser otwiera soczewkę ruchem okrężnym. Ekstrahowanie za pomocą lasera femtosekundowego, co pozwala na zużycie mniej energii niż w przypadku tradycyjnej chirurgii. Z tego powodu powrót do zdrowia jest zwykle łatwiejszy.

Następnie specjalista wszczepia soczewkę wewnątrzgałkową, która zwykle rozwiązuje inne problemy ze wzrokiem.

Zaletą tej procedury jest to, że powoduje ona mniej urazów oczu. Zastosowanie lasera femtosekundowego do zoperowania zaćmy jest bardziej precyzyjnym sposobem i charakteryzuje się krótszym okresem pooperacyjnym.

Tradycyjna ręczna operacja zaćmy

Jednakże specjaliści najczęściej decydują się na ręczną operację zaćmy. Wykonują mikronacięcie, którego używają do fragmentacji jądra zaćmy. Oderwane od niego fragmenty są wysysane, po czym wprowadzana jest soczewka wewnątrzgałkowa wykonana z tworzywa sztucznego.

Specjalista umieszcza soczewkę wewnątrz torebki zaćmy w nacięciu. Ta soczewka może pomóc skorygować inne wady, takie jak astygmatyzm lub krótkowzroczność. Ta operacja nie wymaga szwów.

Zalety operacji zaćmy

Chociaż każda operacja może być nieco przerażająca, w tym przypadku jest to prosta procedura. Korzyści z operacji zaćmy są liczne, ponieważ ryzyko jest niewielkie, a korzyści zdrowotne i psychiczne – duże. Nie jest konieczne stosowanie znieczulenia ogólnego ani hospitalizacja.

Odzyskanie wzroku po operacji zaćmy następuje szybko. Co więcej, wymagane jest jedynie kilka wizyt pooperacyjnych. W rzeczywistości w przypadku pacjentów otrzymujących specjalne leki nie jest nawet konieczne zaprzestanie ich przyjmowania.

Operacja zaćmy pozwala skorygować inne wady wzroku, które pacjent może mieć. Na przykład może rozwiązać problemy z krótkowzrocznością, nadwzrocznością lub astygmatyzmem. Wszystko zależy od soczewki, którą okulista umieści wewnątrzgałkowo.

Podsumowanie

Jeśli cierpisz na zaćmę, ale boisz się operacji, nie martw się! Operacja zaćmy to prosta operacja, która może znacznie poprawić Twoje widzenie. Ryzyko jest naprawdę minimalne. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek objawy, udaj się po poradę do okulisty.

Przeprowadzi on odpowiednie testy, wyjaśni Ci dokładniej procedurę i pomoże w podjęciu decyzji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.