Laser CO2 na objawy starzenia wokół oczu: jakie są jego zalety?

Wykazano, że zabieg laserowej blefaroplastyki CO2 ma mniej powikłań niż konwencjonalna plastyka chirurgiczna. Na czym on polega?
Laser CO2 na objawy starzenia wokół oczu: jakie są jego zalety?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 02 października, 2022

Laser CO2 to zabieg będący alternatywą dla konwencjonalnej plastyki powiek. Ta ostatnia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru skóry z powiek lub naprawie ich w przypadku jakichś nieprawidłowości.

Prawda jest taka, że powieki są jednym z obszarów najbardziej dotkniętych upływem czasu. Ich skóra jest bardzo cienka i składa się z wewnętrznych struktur, które z wiekiem ulegają zmianom. Na szczęście dzięki tej interwencji można zminimalizować starzenie się skóry wokół oczu.

Jego główną przewagą nad blefaroplastyką jest to, że znacznie zmniejsza skutki i powikłania pooperacyjne. Jednocześnie daje bardzo dobre efekty estetyczne. W tym artykule porozmawiamy o tej procedurze.

Co to jest laser CO2 na objawy starzenia wokół oczu?

Laser CO2 to blefaroplastyka – operacja powiek – wykonywana za pomocą laserowego skalpela. Ta technika polega na selektywnej i kontrolowanej waporyzacji nadmiaru tkanki powiek.

Jest to procedura „od punktu do punktu”. Oznacza to, że każdy obszar powieki można waporyzować w inny sposób, w zależności od ilości nadmiaru skóry, grubości itp. Z każdym strzałem lasera CO2 powstaje bardzo specyficzne cofnięcie skóry.

Ponadto Laser CO2 jest mniej zależny od umiejętności chirurga. Potrafi w bardzo precyzyjny sposób zmienić kształt oka i jego kontur. Każde nacięcie jest bardzo czyste, drobne i dokładne, co przekłada się na lepsze wyniki.

Laser CO2.
Laser CO2 to zabieg, który pomaga zredukować oznaki starzenia się konturu oka.

Jakie zalety ma laser CO2

Laser CO2 ma ogromne zalety w porównaniu z konwencjonalną chirurgią powiek. Najważniejsze, że nie pozostawia blizn i ogranicza krwawienie do minimum. Powstaje tylko cienki strup, który wymaga minimalnej pielęgnacji w okresie pooperacyjnym.

Zabieg ma charakter ambulatoryjny i wymaga jedynie zastosowania znieczulenia miejscowego. Podobnie powrót do zdrowia po operacji jest krotki i niewymagający, z mniejszymi obrzękami, siniakami i wybroczynami. Oferuje również optymalne wyniki, takie jak:

  • Zauważalna redukcja drobnych zmarszczek, szczególnie tych znanych jako „kurze łapki”.
  • Powoduje efekt ściągania bez konieczności uciekania się do innych zabiegów.
  • Skóra powiek jest zrewitalizowana i wygląda bardziej promiennie.
  • Likwiduje plamy i zaczerwienienia wokół oczu, co ujednolica koloryt skóry.

Procedura

Często w celu wykonania techniki lasera CO2 stosuje się znieczulenie miejscowe, najczęściej w postaci kremu. Zabieg wykonywany jest w gabinecie lekarskim lub w ośrodku zdrowia. Jeśli worki pod oczami są bardzo widoczne, konieczna może być konwencjonalna plastyka powiek.

Zwykle wystarczy też tylko jedna sesja. Czasami potrzeba trochę więcej, ale to rzadkość. Zabieg trwa od 30 do 70 minut, w zależności od złożoności przypadku i tego, czy wykonywany jest tylko na dolnej powiece, czy na obu.

Kroki są następujące:

  • Zaznaczenie obszarów skóry do skorygowania.
  • Następnie do oka zakładane są ochronne soczewki kontaktowe.
  • Zastosowanie znieczulenia miejscowego. W niektórych przypadkach nie jest to nawet konieczne.
  • Następnie nadmiar skóry jest usuwany za pomocą lasera CO2 techniką „z punktu do punktu”, jak wyjaśniono powyżej.
  • Tłuszcz jest usuwany przy minimalnym nacięciu laserowym, które nie wymaga szwów.
  • Na koniec ranę zamyka się bardzo cienkim szwem.

Możesz cię także zainteresować: Opadanie powieki: przyczyny i leczenie

Wskazówki i zalecenia

Po zabiegu laserem CO2 jest całkiem normalne, że na obszar nakłada się niektóre substancje naprawcze i łagodzące, aby zmniejszyć dyskomfort. Zazwyczaj nie ma bólu, chociaż może pojawić się mrowienie i uczucie suchości.

Przez pierwsze kilka dni prawie zawsze występuje tylko łagodny obrzęk i być może niewielkie siniaki. Można temu zaradzić przez zastosowanie zimna i zwykle objawy ustępują trzeciego lub czwartego dnia po zabiegu.

Pacjent może wykonywać codzienne czynności od pierwszego dnia, ale zaleca się unikanie aktywności towarzyskich i zadymionych środowisk przez co najmniej tydzień. Nie poleca się również zadań wymagających dużego wysiłku. Ponadto przez miesiąc po zabiegu nie powinno być bezpośredniej ekspozycji na słońce.

Oto kilka dodatkowych zaleceń:

  • Prysznic pod letnią wodą, nie gorącą.
  • Spanie z podniesioną głową przez dwa dni po zabiegu.
  • Spanie w pozycji poziomej, twarzą do góry, przez pierwsze trzy dni.
  • Noszenie okularów przeciwsłonecznych przez pierwszy miesiąc.
  • Nienakładanie makijażu, dopóki szwy nie zostaną usunięte. Tusz do rzęs należy stosować dopiero po trzech tygodniach po zabiegu.
  • Używanie sztucznych kropli do łez, jeśli poczuj się suchość w oku.
  • Używanie kremu przeciwsłonecznego na tym obszarze przez co najmniej dwa miesiące.
Nawilżenie oczu.
Pielęgnacja skóry po zabiegu laserem CO2 jest kluczem w utrzymaniu rezultatów.

Końcowe zalecenia

Ostateczne rezultaty, jakie da laser CO2 są zwykle widoczne od drugiego lub trzeciego tygodnia po zabiegu. Po tym czasie można już zauważyć odmłodzony wygląd.

Jednak bardzo ważne jest, aby tę procedurę wykonywał certyfikowany specjalista. Ponadto warto zaplanować go na te pory roku, kiedy jest mniej słońca, jak jesień lub zima. W ten sposób istnieje mniejsze ryzyko podczas powrotu do zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Yumeen S, Khan T. Laser Carbon Dioxide Resurfacing. [Updated 2021 Nov 18]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560544/
  • Wilder-Smith, P., Arrastia, A. M. A., Liaw, L. H., & Berns, M. (1995). Incision properties and thermal effects of three CO2 lasers in soft tissue. Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology, and Endodontology, 79(6), 685-691.
  • Agramonte Centelles, I., Rodríguez Salinas, G., Hernández Sánchez, Y., & Dorrego Oduardo, M. D. (2013). Cirugía de blefaroplastia por técnica convencional versus láser de CO2. Revista Cubana de Oftalmología, 26(3), 390-398.
  • Alster TS, Bellew SG. Improvement of dermatochalasis and periorbital rhytides with a high-energy pulsed CO2 laser: a retrospective study. Dermatol Surg. 2004 Apr;30(4 Pt 1):483-7; discussion 487. doi: 10.1111/j.1524-4725.2004.30160.x. PMID: 15056134.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.