Kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 - jak rozpoznać deficyt?
Niezbędne kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 są niezastąpione w każdej zdrowej diecie.
Nazwa niezbędne kwasy tłuszczowe wywodzi się stąd, że organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie, jednak stanowią one podstawowy składnik w strukturze komórek naszego ciała.
Być może nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałeś i nie przykładałeś do tej kwestii większej wagi.
Okazuje się jednak, że wiele osób unika tego rodzaju składników, ponieważ mimo wszystko kwasy tłuszczowe to nic innego jak tłuszcze. Znajdziemy je w produktach takich jak:
- Awokado
- Ryby
- Orzechy ziemne
- Jajka
- Oliwki
Okazuje się, że powinniśmy jeść te produkty, ponieważ nas nie tuczą. W rzeczywistości nasz organizm bardzo potrzebuje, żeby regularnie dostarczać mu zdrowe kwasy tłuszczowe.
Zamiast odkładać się w naszym organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, ułatwiają wiele funkcji naszego organizmu, przyspieszają metabolizm i inne procesy chemiczne niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
W dzisiejszym artykule zaproponujemy Ci, żebyś zwiększył ilość spożywanych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Zauważysz pozytywne zmiany, a Twoje ciało Ci się odwdzięczy.
Kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 – czym tak naprawdę są?
Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach istnieje całe mnóstwo produktów w sztuczny sposób wzbogaconych w Omega 3 i Omega 6. Istnieją specjalne koktajle, mleko, masło czy margaryna, do których dodaje się te składniki.
Nie możemy zaprzeczyć – produkty takie w jakiś sposób na pewno mogą być nam pomocne. Ponieważ jednak nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć kwasów tłuszczowych, najlepiej by było sięgać po nie w formie jak najbardziej naturalnej.
W jaki sposób? Jedząc łososia, orzechy, nasiona lnu czy chociażby brokuły.
- Kwas linolowy (LA lub Omega 6) jest kwasem tłuszczowym o długim łańcuchu. Przede wszystkim znajdziemy go w nasionach, orzechach, suszonych owocach, bakaliach i olejach takich jak olej słonecznikowy.
- Kwasy tłuszczowe omega 3 znajdziemy z kolei w rybach morskich, owocach morza, warzywach, oliwie z oliwek, orzechach oraz migdałach.
- Zarówno kwasy tłuszczowe Omega 3 jak i Omega 6 stanowią niezbędny składnik błon komórkowych i odpowiadają za stałe odnawianie się komórek i procesów w naszym organizmie.
- Ponadto, stanowią ważne źródło energii.
Przeczytaj też artykuł: 1 awokado dziennie – milion korzyści!
Objawy niedoboru kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6
1. Sucha skóra
Jednym z klinicznych objawów niedoboru niezbędnych kwasów tłuszczowych jest niewątpliwie przesuszona skóra. Jest to objaw bardzo powszechny wśród małych dzieci, jeżeli nie odżywiają się odpowiednio.
Bardzo często problemy ze skórą są bezpośrednim efektem nie spożywania dużych ilości Omega 3 i Omega 6. Zauważymy to zwłaszcza w okresach, gdy będziemy podatni na infekcje skóry i zauważymy nieprawidłowe gojenie się ran.
2. Przedwczesne porody
Choć przyczyny przedwczesnych porodów nie są do końca wyjaśnione, mogą mieć na to wpływ czynniki takie jak wiek matki, palenie papierosów, stres, a także niski poziom kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6.
Omawiane przez nas składniki pomagają płodowi odpowiednio się rozwinąć w pierwszych tygodniach swojego życia w łonie matki. Są one jak naturalne, wysokowartościowe “paliwo”, które wspomaga właściwą pracę komórek i formowanie się dziecka.
Odpowiednie odżywianie się jest czynnikiem kluczowym podczas ciąży, dlatego elementy takie jak witamina D, wapń i kwasy tłuszczowe są niezbędne i bezsprzecznie powinieneś jak najczęściej po nie sięgać.
3. Problemy z sercem
Spożywanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe Omega 6 pomaga nam chronić serce w sposób wręcz niesamowity. Dostarczają nam one energii i pomagają zmniejszyć ogólną ilość cholesterolu w organizmie oraz poziom trójglicerydów.
- Ponadto, kwasy tłuszczowe Omega 3 znacznie zmniejszają ryzyko zakrzepów, obniżają obecność zatorów miażdżycowych i pomagają nam kontrolować stany zapalne.
Ważne, żeby o tym pamiętać i starać się spożywać jak najwięcej naturalnych źródeł tego rodzaju kwasów tłuszczowych.
4. Skrajne zmęczenie i uczucie wycieńczenia
Nigdy o tym nie zapominaj: żadna odchudzająca dieta nie może zupełnie wykluczać spożywania tłuszczy, zwłaszcza kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6.
Jeżeli w naszym organizmie zabraknie tych składników, po jakimś czasie zauważymy wyraźne zmęczenie i brak energii.
Duża część kalorii, jakie dostarczamy do naszego organizmu powinna pochodzić z tłuszczów. Dlatego każdego dnia powinny znajdować się w naszych dobrze skomponowanych i odpowiednio zbilansowanych daniach.
Zobaczysz, że po jakimś czasie, będziesz cieszyć się większą ilością energii.
Może zainteresuje Cię również artykuł: Pokarmy zawierające omega 3 – nie tylko tłuste ryby
5. Większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się stanów zapalnych
Mówiąc “stany zapalne” mamy na myśli choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów.
Produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega 3 mają wiele zalet, w tym przynoszenie ulgi w stanach zapalnych stawów oraz w porannych bólach i sztywności stawów.
Kwasy tłuszczowe pomagają zredukować opuchliznę i ból, działając jako naturalny środek przeciwzapalny. Pamiętaj jednak: to bardzo ważne, by spożywać produkty bogate w te składniki codziennie. Dzięki temu stale będziesz w stanie korzystać z ich leczniczych właściwości.
Podsumowując: zdajemy sobie sprawę, że wiele razy słyszałeś nazwę Omega 3 i Omega 6.
Pamiętaj, że nie chodzi tu tylko o modę w dziedzinie odżywiania się. Chodzi raczej o Twoje dobre zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Dlatego nie wahaj się, już dzisiaj zwiększ ich spożycie w Twojej codziennej diecie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Desnoyers M, Gilbert K, Rousseau G. Cardioprotective Effects of Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids: Dichotomy between Experimental and Clinical Studies. Mar Drugs. 2018 Jul 10;16(7):234.
- Kendall AC, Kiezel-Tsugunova M, Brownbridge LC, Harwood JL, Nicolaou A. Lipid functions in skin: Differential effects of n-3 polyunsaturated fatty acids on cutaneous ceramides, in a human skin organ culture model. Biochim Biophys Acta Biomembr. 2017 Sep;1859(9 Pt B):1679-1689.
- DiNicolantonio JJ, O’Keefe JH. Importance of maintaining a low omega-6/omega-3 ratio for reducing inflammation. Open Heart. 2018 Nov 26;5(2):e000946.
- Balta I, Stef L, Pet I, Iancu T, Stef D, Corcionivoschi N. Essential Fatty Acids as Biomedicines in Cardiac Health. Biomedicines. 2021 Oct 14;9(10):1466.
- Spector AA, Kim HY. Discovery of essential fatty acids. J Lipid Res. 2015 Jan;56(1):11-21.