Kwasek cytrynowy - jego niepodważalne zalety w sprzątaniu domu

Kwasek cytrynowy jest powszechnie dostępny. Jak można wykorzystać jego zalety, aby ułatwić sobie prace związane ze sprzątaniem domu?
Kwasek cytrynowy - jego niepodważalne zalety w sprzątaniu domu

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy słyszymy nazwę kwasek cytrynowy, może nam przychodzić na myśl jeden z silnych środków żrących. W rzeczywistości jest dość łatwy do zdobycia i dość wszechstronny. Ponadto kwasek cytrynowy znajduje wiele praktycznych zastosowań. Na przykład w dzisiejszym artykule opiszemy wiele sposobów wykorzystania go w sprzątaniu domu.

Od ubrań po łazienkę i kuchnię, ta substancja zapewnia głębokie czyszczenie za pomocą tylko jednego produktu, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Poniżej omówimy, czym jest kwas cytrynowy, jego zastosowania i środki ostrożności, które należy podjąć podczas obchodzenia się z nim.

Czym jest kwasek cytrynowy?

Odkryty przez alchemika Jabira ibn Hayyana w VIII wieku kwas cytrynowy ma długą historię i pojawia się już w chemicznych encyklopediach z XIII wieku. Jednak dopiero w 1784 roku chemikowi Carlowi Wilhelmowi Scheele udało się wykrystalizować go z soku z cytryny. Wreszcie w 1860 r. rozpoczęto produkcję manufaktur na skalę przemysłową.

Substancja ta jest trójkarboksylowym kwasem organicznym występującym w wielu owocach, chociaż wyższe stężenie występuje w owocach cytrusowych, takich jak cytryny, mandarynki i pomarańcze. Jest to biały, krystaliczny proszek w postaci przemysłowej, często używany jako konserwant i naturalny przeciwutleniacz. Dzieje się tak, ponieważ obniża poziom pH.

Co więcej, jest produktem ubocznym fermentacji cukrów, takich jak sacharoza i glukoza, i jest szeroko stosowany do naturalnego konserwowania różnych produktów spożywczych.

Cytrusy.
Naturalna obecność kwasu cytrynowego w niektórych owocach, takich jak pomarańcze i cytryny, była szeroko badana.

Zobacz również: Jak uprościć sobie sprzątanie? – 8 porad

Kwasek cytrynowy – zastosowanie w sprzątaniu

Możemy użyć kwasu cytrynowego jako sprzymierzeńca do sprzątania całego domu. Najlepsze jest to, że do wyczyszczenia całej łazienki i kuchni – wraz ze sprzętem AGD – wystarczy jeden produkt. Świetnie nadaje się również do prania ubrań i można go uzupełnić sodą oczyszczoną.

Kąpiel

Rozcieńczyć łyżkę kwasu cytrynowego w litrze wody i umieścić w butelce ze spryskiwaczem. Użyj go do czyszczenia wszystkiego, od kranów po ściany, drzwi prysznicowe i zasłony, aby wyeliminować gromadzenie się kamienia. Wystarczy spryskać powierzchnie i przetrzeć je miękką ściereczką.

Jeśli chodzi o toaletę, posyp ją sodą oczyszczoną i pozostaw na pół godziny. Następnie spryskaj kwaskiem cytrynowym i wyszoruj miękką szczoteczką. Będzie jak nowy.

Podobnie wyjmij głowicę prysznicową, aby całkowicie ją zdezynfekować. Umieść ją w pojemniku z litrem wody, 50 ml płynnego kwasu cytrynowego i łyżką sody oczyszczonej. Zostaw na godzinę. Następnie wypłucz, przykręć z powrotem i odkręć na chwilę kran z gorącą wodą.

Rury

Do odpływu wsyp cztery łyżki sody oczyszczonej, aby ją przetkać. Następnie dodaj 50 ml płynnego kwasu cytrynowego i pozostaw na 15 minut. Odkręć gorącą wodę, aby zakończyć.

Płytki

Rozpuść sześć łyżek kwasu cytrynowego w litr gorącej wody, aby wyczyścić płytki. Użyj tej mieszanki do przetarcia płytek miękką szmatką, a następnie spłucz je wodą.

Dywany

Zmieszaj taki sam roztwór jak w przypadku płytek i dodaj go do pojemnika z rozpylaczem i spryskaj powierzchnię dywanu. Następnie osusz miękkim mopem.

Kuchnia

Użyj tego samego roztworu co powyżej (sześć łyżek kwasu cytrynowego i jedna litr wody) do wycierania urządzeń i powierzchni kuchennych. Możesz także czyścić czajnik, dzbanki do kawy i różne pojemniki.

Dodatkowo świetnie spłukuje zmywarkę. Wystarczy napełnić komorę na środek nabłyszczający płynnym kwasem cytrynowym i uruchomić cykl zmywania jak zwykle.

Ubranie

Możesz użyć kwasu cytrynowego jako zmiękczacza do tkanin. Aby to zrobić, rozpuść łyżkę kwasu cytrynowego w pół litrze wody. Następnie wlej 25 ml płynu tej mieszanki do przegródki na płyn do zmiękczania tkanin. Twoje ubrania będą bardziej miękkie niż kiedykolwiek!

Załadowana zmywarka.
Czy wiesz, że możesz dodać kwasek cytrynowy do ładunku zmywarki?

Przeczytaj rónież: Zastosowanie cebuli – triki przydatne podczas sprzątania domu

Środki ostrożności podczas używania tego składnika

Każdy produkt używany w gospodarstwie domowym wymaga pewnych środków ostrożności. Osoba, która go używa, musi unikać kontaktu ze skórą, ponieważ może to prowadzić do zapalenia skóry. Z tego powodu powinieneś używać rękawiczek. Ponadto zawsze używaj go w dobrze wentylowanym miejscu.

Na koniec przechowuj mieszankę w plastikowym pojemniku, z dala od światła słonecznego. Ponadto oznacz go i przechowuj poza zasięgiem dzieci.

Kwas cytrynowy świetnie nadaje się do sprzątania w domu

Uważamy, że warto wypróbować ten produkt podczas sprzątania całego domu. Wyniki będą pozytywne, ale pamiętaj, aby ostrożnie obchodzić się z tą substancją.

Na koniec przetestuj go na małym obszarze, aby upewnić się, że nie uszkodzi materiałów przed czyszczeniem całej powierzchni. Spróbuj, jest dość ekonomiczny i wydajny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muñoz-Villa, A., Sáenz-Galindo, A., López-López, L., Cantú-Sifuentes, L., & Barajas-Bermúdez, L. (2014). Ácido Cítrico: Compuesto Interesante Citric Acid: Interesting Compound. Revista Científica de la Universidad Autónoma de Coahuila6(12).
  • Anduaga Muñoz, W. E. (1985). Inóculo en la producción de ácido cítrico por fermentación. In Inóculo en la producción de ácido cítrico por fermentación(pp. 71-71).
  • Pastor-Nieto, M. A., Alcántara-Nicolás, F., Melgar-Molero, V., Pérez-Mesonero, R., Vergara-Sánchez, A., Martín-Fuentes, A., … & de Eusebio-Murillo, E. (2017). Conservantes en productos de higiene y cosméticos, medicamentos tópicos y productos de limpieza doméstica en España. Actas Dermo-Sifiliográficas108(8), 758-770.
  • Toro, Ó. J. S., Buriticá, M. C. O., & Garcés, A. L. B. (2004). Obtención de ácido cítrico a partir de suero de leche por fermentación con Aspergillus spp. Revista Colombiana de Biotecnología6(1), 43-54.
  • Alvarez, A., Jorrat, S., & Genta, M. (2005). Caracterización físico-química de jugo de limón de Tucumán.  Revista de Investigaciones Agropecuarias34(2), 49-56.
  • Reinoza, S. D. L. (2020). Rendimiento del ácido cítrico extraído del semeruco con respecto al extraído del limón, la naranja y la piña: Usos y beneficios en la piel. Revista Innovación Estética1(1), 53-66.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.