Kurzajki – 9 błyskawicznych sposobów
Kurzajki, zwane również brodawkami, to niewielkie zmiany skórne w postaci małych, grudkowatych narośli, które narastają ponad powierzchnię naskórka. Ponieważ ich wygląd nie jest estetyczny, warto jak najszybciej się ich pozbyć. Pomogą nam w tym łatwo dostępne, naturalne produkty.
Warto zaznaczyć, że w aptekach można kupić specjalne preparaty do usuwania kurzajek. Są one jednak przepełnione chemią, a ich cena bywa wygórowana. Alternatywą dla farmaków może być również prosty zabieg chirurgiczny. Niektóre z nich są tak silne, że kurzajki znikają w zaledwie kilka minut, nie pozostawiając żadnej blizny. Są one jednak kosztowne i nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Na szczęście natura obdarza nas wieloma naturalnymi i bezpiecznymi dla zdrowia produktami, które równie skutecznie usuwają nieestetyczne brodawki i – podobnie jak kosztowne zabiegi – nie pozostawiają po nich żadnego śladu.
Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby trwałego usuwania brodawek ze skóry. Z pewnością niejeden okaże się skuteczny i w twoim przypadku!
1. Czosnek skutecznie usuwa kurzajki
Czosnek to roślina lecznicza o silnych właściwościach redukujących zmiany w obrębie naskórka. W celu usunięcia kurzajki należy wykorzystać świeży ząbek czosnku. Zmiażdż go dokładnie tak, by powstała gęsta pasta.
Następnie nanieś ją na brodawkę i przykryj gazą lub bandażem wystarczająco mocno, aby maść ściśle przylegała do kurzajki.
Pozostaw czosnek na brodawce przez całą noc. Następnego ranka usuń opatrunek i dokładnie wyczyść obszar zmian skórnych. Powtarzaj zabieg codziennie, tak długo, aż kurzajka się wysuszy i samoistnie odpadnie. Pamiętaj, że naturalne metody leczenia nie przynoszą natychmiastowych skutków – wymagają cierpliwości i systematyczności.
2. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy doskonale nadaje się do usuwania małych, niezbyt rozrośniętych brodawek ze skóry. Przeprowadzenie kuracji leczniczej jest bardzo proste – wystarczy zwilżyć bawełniany płatek kosmetyczny kilkoma kroplami octu jabłkowego i przyłożyć do kurzajki.
Podobnie jak w powyższym przypadku należy przymocować nasączony octem płatek do skóry i pozostawić przez całą noc. Powtarzaj kurację przez pięć dni z rzędu (staraj się nie pominąć żadnego). O poranku usuń bandaż, przemyj kurzajkę i załóż go ponownie na cały dzień. Kurzajka powinna samoistnie zniknąć po około czterech, pięciu dniach kuracji.
3. Skórka banana
Codziennie jesz banana i wyrzucasz jego skórkę? Wielki błąd! Skórka banana przynosi bowiem wiele korzyści naszemu organizmowi, między innymi pomaga w naturalny sposób usunąć uporczywe i nieestetyczne kurzajki.
Wystarczy wetrzeć wewnętrzną część skórki banana w obszar skóry, na którym pojawiła się brodawka. Kurację należy powtarzając kilka razy dziennie przez okres kilku lub kilkunastu dni. Możesz również przymocować skórkę banana do skóry za pomocą gazy lub bandaża i pozostawić przez kilka godzin albo na całą noc.
Kurzajka powinna samoistnie zaniknąć w przeciągu dwóch tygodni.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Skórka banana – 5 niecodziennych sposobów na jej wykorzystanie
4. Taśma klejąca
Taśma klejąca na brodawki? Tak, wybierz taką, która jest wytrzymała i wodoodporna (na przykład srebrna). Dokładnie przyklej ją na kurzajkę – tak, aby nie docierało do brodawki powietrze ani woda. Pozostaw na skórze przez sześć dni.
Po upływie sześciu dni odklej taśmę i starannie umyj brodawkę. Następnie usuń martwy naskórek pumeksem. Zrób przerwę na jedną noc, po czym ponownie przyklej kawałek taśmy klejącej na kurzajkę i pozostaw ją na kolejne sześć dni.
Powtarzaj zabieg tak długo, aż ta samoistnie odpadnie. Pozytywne rezultaty w większości przypadków pojawiają się po około miesiącu.
5. Sok z cebuli
Cebula zawiera kwasy oraz związki siarki, które normalizują pH skóry, a zatem przyspieszają leczenie wszelkiego rodzaju zmian skórnych, w tym kurzajek. Sok z cebuli doskonale sprawdza się w walce z wirusem brodawczaka ludzkiego, który jest odpowiedzialny za tworzenie się kurzajek.
Pokrój cebulę (jeśli jest duża wystarczy połówka) na małe kawałki, zasyp solą i pozostaw na całą noc. Następnego ranka zauważysz, że puściła ona sok. Użyj go jako naturalnego lekarstwa na kurzajki – nanieś go bezpośrednio na zmianę skórną przed pójściem spać.
Stosuj kurację systematycznie przez dwanaście dni, a jeśli po tym czasie nie pojawią się pożądane rezultaty, stosuj ją aż do skutku.
6. Olej rycynowy
Kuracja leczenia kurzajek olejem rycynowym jest dość długa, lecz bardzo skuteczna. W przeciągu czterech tygodni pozbędziesz się uporczywych i szpecących zmian skórnych.
Metoda ta polega na połączeniu dwóch silnych składników: oleju rycynowego i sody oczyszczonej. Z połączenia tych dwóch składników powstaje pasta o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych i antywwirusowych, która efektywnie radzi sobie z brodawkami.
Ten naturalny preparat należy nakładać bezpośrednio na kurzajki i zakryć bandażem lub taśmą klejącą. Środek ten nie tylko skuteczne usuwa zmiany skórne, ale także hamuje rozprzestrzenianie się wirusa po pozostałych obszarach ciała.
7. Witamina C
Witamina C charakteryzuje się wysoką kwasowością, która niszczy szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). W celu przygotowania preparatu przygotuj leczniczą pastę łącząc pokruszoną tabletkę witaminy C z wodą. Mieszanka ta powinna przybrać formę gęstej pasty.
Nakładaj ją bezpośrednio na brodawkę i pozostaw przez około 20 minut. Powtarzaj zabieg codziennie, aż do skutku. Generalnie kuracja na bazie witaminy C pozwala pozbyć się kurzajki w stosunkowo krótkim czasie.
Należy pamiętać, że witamina C podrażnia skórę i dlatego należy ją stosować wyłącznie na samą brodawkę.
8. Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego to leczniczy surowiec pozyskiwany z liści drzewa rosnącego w Australii i Nowej Zelandii, który charakteryzuje się silnymi właściwościami antyseptycznymi, antybakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Dlatego też doskonale nadaje się do leczenia wszelkiego rodzaju zmian chorobowych na skórze.
W celu usunięcia brodawek ze skóry należy wcierać w nie kilka kropli olejku. Zabieg należy powtarzać systematycznie kilka razy dziennie (najlepiej trzy).
Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku innych naturalnych środków leczniczych, również w przypadku oleju rycynowego efekty nie są natychmiastowe i trzeba wykazać się cierpliwością. Zapewniamy jednak, że rezultaty są tak samo satysfakcjonujące jak efekty najdroższych, specjalistycznych zabiegów leczniczych.
9. Aloes
Aloes to roślina lecznicza, która fantastycznie eliminuje ze skóry brodawki oraz pomaga w leczeniu innych, praktycznie wszystkich problemów skórnych. Podobnie jak olej rycynowy, roślina ta wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne.
Co więcej, zawarty w sercu liścia żel aloesowy wspomaga działanie układu odpornościowego, dzięki czemu wspomaga organizm w walce z wirusem brodawczaka ludzkiego.
Metoda leczenia brodawek liśćmi aloesu jest bardzo prosta: smaruj kurzajki przezroczystym żelem kilka razy dziennie. Te powinny zniknąć, nie pozostawiając żadnego śladu, w przeciągu kilku dni. W każdym razie stosuj kurację systematycznie, aż do skutku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arango, M. del P. (2018). El virus del papiloma humano. Archivos de Medicina (Manizales). https://doi.org/10.30554/archmed.10.0.1526.2005
- Moreno Cano, P., Agüero Orgaz, D., & Duce Tello, S. (2012). Las verrugas vulgares. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(12)70360-2
- Gerlero, P., & Hernández-Martín, Á. (2016). Actualización sobre el tratamiento de las verrugas vulgares en los niños. Actas Dermo-Sifiliográficas. https://doi.org/10.1016/j.ad.2016.04.010