Kubeczek menstruacyjny - jak utrzymywać go w czystości?
Kubeczek menstruacyjny to wybór wielu kobiet. Dlaczego? Podczas menstruacji kobiety mogą cierpieć na skurcze, wahania nastroju, bóle głowy, obrzęki, tkliwość piersi i inne dolegliwości, oprócz dyskomfortu związanego z używaniem podpasek higienicznych lub tamponów. Wobec wspomnianych okoliczności kubeczek menstruacyjny wydaje się być doskonałym rozwiązaniem.
Dużą korzyścią jest możliwość wielokrotnego użytku przez okres do 10 lat. Sprawia to, że stanowią popularną alternatywę radzenia sobie z krwią, która opuszcza organizm podczas cyklu miesiączkowego. Ponadto kubeczki przyczyniają się do ochrony środowiska.
W rzeczywistości artykuł w National Geographic podkreśla, że chociaż trudno jest określić, ile odpadów z tworzyw sztucznych pochodzi z produktów menstruacyjnych, tylko w 2018 r. w Stanach Zjednoczonych zakupiono 5,8 miliarda tamponów. Wszystkie trafiły na wysypiska śmieci jako odpady z tworzyw sztucznych.
Kubeczek menstruacyjny wymaga czyszczenia
Ogólnie rzecz biorąc, kubeczek menstruacyjny zapewnia wiele korzyści:
- Jest dyskretny
- Jest oszczędny
- Nie wpływa ujemnie na środowisko
W rzeczywistości Chilian Journal of Obstetrics and Gynecology definiuje to w ten sposób. Pojemniki te są zaprojektowane z elastycznego materiału, takiego jak silikon lub guma medyczna i są hipoalergiczne.
Chociaż nie stwarzają ryzyka infekcji, jak to może mieć miejsce w przypadku innych artykułów higienicznych intymnych związanych z zespołem toksycznego wstrząsu menstruacyjnego (MTS), sterylizacja i czyszczenie kubka jest niezbędne, jeśli chcesz, aby był bezpieczny.
Badania opublikowane w The Lancet potwierdzają skuteczność produktu w kontrolowaniu menstruacji i wskazują na zmniejszenie kandydozy u osób, które go stosują. Jednak niektóre działania niepożądane mogą być związane z niewłaściwym użytkowaniem urządzenia lub nieprawidłowościami w jego czyszczeniu.
Przeczytaj również: Jak często należy zmieniać podpaski?
Sterylizacja kubka menstruacyjnego
Wysterylizuj kubek przed pierwszym zastosowaniem. Zrób to również po każdej miesiączce, aby usunąć pozostałości krwi. Popularną metodą jest gotowanie go przez 3 do 10 minut w rondlu. Zalecana temperatura to 140 °C, więc wszelkie mikroorganizmy giną.
Garnek musi być na tyle głęboki, aby kubeczek był całkowicie zanurzony. Po zakończeniu gotowania wyłącz palnik i poczekaj, aż woda ostygnie przed wyjęciem urządzenia. Nie zaniedbuj tego procesu, ponieważ jeśli wyparuje, silikon może się spalić lub stopić.
Innym sposobem sterylizacji produktu są ekskluzywne nowoczesne urządzenia. Składają się z przenośnych, składanych pojemników, które napełniasz wodą i do których wkładasz kubeczek i gotujesz w kuchence mikrofalowej. W takim przypadku postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.
Zobacz też: Plamienia i nieregularna menstruacja – Przyczyny
Jak czyścić kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny powinien być czyszczony regularnie podczas jego używania. Nie trzeba go podgrzewać przy każdej zmianie. Wystarczy go opróżnić i umyć zimną wodą, aby ponownie zastosować. Jeśli jesteś w publicznej toalecie, możesz go wyczyścić papierem toaletowym.
Ponieważ menstruacje są wykonane z materiałów odpornych na bakterie, nie ma potrzeby używania na nich mydła. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, wybierz mydła o neutralnym pH, ponieważ są lepsze niż mydła perfumowane lub antybakteryjne.
Niektóre kubki mają małe otwory w obręczy. Upewnij się, że są czyste, ponieważ są to miejsca, w których urządzenie wytwarza podciśnienie, aby przyczepić się do pochwy.
Dodatkowe alternatywy do czyszczenia kubeczka menstruacyjnego
Zarówno jeśli chodzi o sterylizację, jak i czyszczenie kubka menstruacyjnego, istnieją narzędzia uzupełniające tradycyjne. Istnieją tabletki sterylizujące, które działają z zimną wodą oraz urządzeniami do dezynfekcji UV i ozonem. Te opcje ułatwiają dezynfekcję poza domem.
Możesz również zastosować środki bezalkoholowe i antybakteryjne. Są sprzedawane w postaci aerozolu i są rozpylane na urządzeniu w następujący sposób:
- Umyj kubeczek menstruacyjny wodą (i mydłem, jeśli chcesz).
- Wysusz przed rozpyleniem środka czyszczącego.
- Natrzyj kubeczek substancją.
- Dobrze wypłucz, aby usunąć środek czyszczący.
Jak często należy go czyścić?
Czystość kubeczka zależy od intensywności wypływu. Kiedy jest go mało, możesz go wyjąć i przemyć wodą kilka razy dziennie. Jeśli natomiast jest obfity, proces można powtarzać tyle razy, ile uznasz za konieczne.
Poza miesiączką czas wyczyścić filiżankę, jeśli zmieni kolor na brązowy lub żółtawy. Dzieje się to wraz z upływem czasu na skutek obecności żelaza we krwi, które przywiera i plami gumę. Nie ma się jednak czym martwić. Możesz usunąć przebarwienia, mocząc kubek w wodzie utlenionej na noc lub do czasu, aż powróci do swojego pierwotnego koloru. Następnie należy po prostu umyć, aby usunąć ślady substancji chemicznej.
Kiedy należy wymienić kubek menstruacyjny?
Wiesz, że nadszedł czas, aby kupić nowy kubeczek menstruacyjny w następujących okolicznościach:
- Są dowody na to, że jest nieszczelny.
- Pali się po sterylizacji.
- Musisz zmienić rozmiar z uniwersalnego na duży.
- Minęło 10 lat, odkąd go kupiłaś.
Kubeczki menstruacyjne wytrzymują dłużej, jeśli dobrze o nie dbasz i przechowujesz w odpowiedni sposób. Zaplanuj sterylizację kubeczka, aby go nie przypalić, przestrzegaj zasad higieny i przechowuj go w bawełnianej torebce.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Borunda A. Cómo tampones, toallitas y protectores se volvieron tan poco sustentables. National Geographic. National Geographic Society. 2019. https://www.nationalgeographicla.com/plastico/tampones-protectores-poco-sustentables
- Doncel CW, Guarnizo-Tole M, Mosquera BO, Prado-Galarza M. La copa menstrual, una alternativa de higiene femenina. Revisión de literatura. Revista Chilena de Ginecología y Obstetricia. Vol. 85. Núm. 1. pp. 99-109. Chile; 2020. https://www.mendeley.com/catalogue/620aa1ba-afd3-3a12-a21b-f0cce2d36488/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7B943d0bf8-68ea-45c0-9837-0c99e59f1437%7D
- Lenchner M, Mason L, Nyothach E, Sivakami M, Van Eijk A, Zulaika G. Usos, fugas, aceptabilidad, seguridad y disponibilidad de la copa menstrual: una revisión sistemática y un metaanálisis. The Lancet. Vol. 4. Núm. 8. pp. 376-393. Reino Unido; 2019. https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(19)30111-2/fulltext
- Síndrome del shock tóxico menstrual. Fundación Femeba. Argentina. https://www.fundacionfemeba.org.ar/blog/farmacologia-7/post/sindrome-de-shock-toxico-menstrual-47483