Krwotok z nosa - remedia, które pomogą go zatrzymać
Chociaż krwotok z nosa wygląda na dość poważną dolegliwość, w większości przypadków nie stanowi dla nas absolutnie żadnego zagrożenia. Wylew krwi z nosa może zdarzyć się każdemu z nas – warto więc wiedzieć, jak szybko i samodzielnie zatamować go w domowych warunkach.
W niniejszym artykule dzielimy się z Tobą kilkoma sprawdzonymi strategiami, które z pewnością okażą się pomocne, gdy znienacka wystąpi krwotok z nosa u ciebie lub któregokolwiek z domowników czy też kolegów z pracy. Przeczytaj koniecznie i przygotuj się na niespodziewane wypadki!
Krwotok z nosa – najczęstsze przyczyny
Krwotok z nosa może mieć wiele różnych przyczyn. Jednakże zwykle jest wynikiem pękania setek drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz nosa. Dzieje się tak, ponieważ żyłki w tym obszarze naszego ciała są wyjątkowo cienkie, delikatne i wrażliwe.
Jak już powiedziano, w większości przypadków krwotok z nosa nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Mowa tu jednak o sytuacjach nie mających związku z żadnym wypadkiem, uderzeniem czy urazem. Generalnie najczęstszymi przyczynami krwawienia z nosa są:
- Wdychanie bardzo zimnego lub nadmiernie wysuszonego powietrza, które prowadzi do podrażnienia śluzówki nosa.
- Podrażnienia śluzówki spowodowane alergią lub przeziębieniem. Duży wpływ na występowanie krwawienia z nosa może mieć również zapalenie zatok.
- Zbyt silne czyszczenie nosa, które skutkuje pękaniem siatki naczyń krwionośnych w jamie nosowej.
- Wkładanie różnych przedmiotów do nosa, wywołane tym zranienia, czy intensywne dłubanie w nim palcami.
- Wdychanie chemikaliów o silnym działaniu drażniącym.
- Nadmierne stosowanie sprayów i kropli do nosa.
- Przechylenie przegrody nosowej bądź jej złamanie.
Przeczytaj również: 4 naturalne sposoby na nieżyt nosa
Domowe sposoby na krwotok z nosa
Kiedy pojawi się krwotok z nosa, należy jak najszybciej go zatamować. Co więcej, jeśli przypadłość ta występuje u ciebie dość często, powinieneś zwracać uwagę na czynniki, które powodują pojawienie się krwawienia, a także robić wszystko, by go uniknąć.
Na przykład codziennie dobrze wentyluj pomieszczenia, staraj się unikać wdychania substancji podrażniających śluzówkę oraz nie wydmuchuj nosa zbyt mocno.
Gdy niespodziewanie zaczniesz krwawić z nosa, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to usiąść z idealnie wyprostowanymi plecami. Następnie ściśnij palcem wskazującym i kciukiem skrzydełka nosa.
Cały czas oddychaj spokojnie przez usta i trzymaj głowę w normalnej, pionowej pozycji tak długo, aż krwotok z nosa ustąpi. Generalnie trwa to od kilku sekund do maksymalnie 10 minut. Nigdy nie należy odchylać głowy do tyłu, gdyż może to spowodować jeszcze mocniejsze krwawienie.
Dodatkowo możesz zastosować inne sprawdzone techniki!
1. Zimne okłady łagodzą krwotok z nosa
Zamocz chusteczkę lub czystą ścierkę w lodowatej wodzie i przyłóż okład do czoła i karku. Możesz również owinąć ścierką kilka kostek lodu. Niska temperatura oddziałuje na układ nerwowy i następuje zwężenie naczyń krwionośnych, a zatem krwawienie ustępuje.
Podobne działanie będzie miało włożenie kostki lodu do ust. Zimno szybko przedostanie się do okolic nosa, łagodząc jednocześnie krwotok.
2. Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy to w 100% naturalny produkt, który wykazuje silne właściwości ściągające. Wspomaga zatem regenerację uszkodzonych naczyń krwionośnych, będących przyczyną krwawienia. Co więcej, znakomicie przyspiesza też proces gojenia się ran.
- Wystarczy zwilżyć wacik lub płatek kosmetyczny odrobiną octu jabłkowego i delikatnie wsunąć w nozdrza.
- Staraj się nie wywierać nacisku, po prostu włóż go tam i pozostaw na chwilę. Krwotok z nosa powinien ustać w ciągu 5-10 minut.
- Jeśli krwawienie nie ustąpi, powtórz kurację.
3. Remedium z cebuli na krwotok z nosa
Cebula obfituje w składniki przyspieszające krzepnięcie krwi, dzięki czemu znakomicie tamuje krwawienie z nosa. Opary z cebuli już w krótką chwilę uwolnią cię od tej przykrej dolegliwości.
Składniki
- 1 cebula
- 2 szklanki wody (500 ml)
Jak stosować cebulę do tamowania krwotoku?
- Wystarczy przekroić cebulę na pół i ugotować ją w pół litrze wody.
- Następnie połóż garnek przed sobą i przez kilka minut wdychaj cebulowe opary.
- Możesz też zrezygnować z gotowania i o prostu przyłożyć kawałek surowej cebuli do nosa.
- Równie skuteczny okaże się sok z cebuli zakropiony do każdego nozdrza.
4. Cytryna
Sok z cytryny podobnie jak ocet jabłkowy wykazuje silne działanie ściągające i uszczelniające naczynia krwionośne. Przyspiesza proces gojenia się ran, a także pomaga zapobiegać infekcjom.
Remedium to świetnie sprawdza się w przypadku, gdy krwawienie z nosa jest spowodowane dostaniem się do nozdrzy jakiegoś przedmiotu.
Składniki
- Sok z jednej cytryny
- 1 wacik lub płatek kosmetyczny
Jak zatamować krwotok sokiem z cytryny?
- Wyciśnij sok z jednej cytryny, a następnie zwilż nim wacik lub płatek kosmetyczny.
- Delikatnie wsuń go w nozdrza, unikając wywoływania nacisku.
- To remedium może spowodować uczucie pieczenia – jest ono jednak całkowicie normalne i nie należy się nim przejmować.
- Po 20 minutach usuń wacik, po tym czasie krwawienie powinno ustać.
Przeczytaj również: Otwarte rany? – Przyspiesz leczenie z pomocą natury
5. Pieprz cayenne
Kolejnym naturalnym remedium na niemalże natychmiastowe zatrzymanie krwawienia z nosa jest pieprz cayenne. Należy jednak postępować z nim ostrożnie, gdyż przyprawa ta jest bardzo ostra i stosowana w nadmiarze może podrażnić błonę śluzową nosa.
Składniki
- Szczypta pieprzu cayenne
- 1 szklanka wody (250 ml)
Jak stosować?
- Rozpuść szczyptę pieprzu cayenne w szklance letniej wody.
- Następnie wypij jak zwykły napar lub zamocz w nim wacik i wsuń do nozdrzy.
- Pozostaw na kilka minut. Krwawienie powinno całkowicie ustać.
6. Słona woda zahamuje krwotok z nosa
Słona woda znakomicie nawilża błonę śluzową nosa. Możesz przygotować roztwór samodzielnie lub zakupić roztwór solu fizjologicznej w aptece.
Składniki
- Garść gruboziarnistej soli
- 1 szklanka wody (250 ml)
Jak stosować roztwór soli?
- Do szklanki letniej wody wrzuć garść soli i dobrze wymieszaj.
- Za pomocą kroplomierza zaaplikuj kilka kropli roztworu do każdej dziurki. Krwawienie powinno ustąpić w kilka lub kilkanaście sekund.
7. Napar z pokrzywy
Pokrzywa to popularna roślina lecznicza stosowana w przypadku wielu różnych dolegliwości. Świetnie sprawdza się także w tamowaniu krwotoku z nosa. Poniżej dowiesz się, jak ją stosować.
Składniki
- 1 szklanka wody (250 ml)
- 3 łyżki suszonej pokrzywy
Jak stosować remedium?
- Zalej suszone liście pokrzywy wrzątkiem, a następnie odstaw na kilka minut do zaparzenia.
- Kiedy napar będzie gotowy, przecedź go przez sitko i wykorzystaj do zwilżenia wacika lub płatka kosmetycznego.
- Następnie wsuń go w nozdrze, z którego polała się krew.
Pamiętaj, że jeśli naturalne remedia nie zatamują krwawienia w kilka bądź kilkanaście minut, należy pojechać na pogotowie. Czasem problem może być poważniejszy i wówczas lekarz powinien ustalić przyczynę krwotoku.
Skontaktuj się z lekarzem również w przypadku, gdy krwawienie z nosa występuje u ciebie stosunkowo często.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Petruzzelli, G. J., & Johnson, J. T. (1989). How to stop a nosebleed. Postgraduate Medicine. https://doi.org/10.1080/00325481.1989.11704409
- Osmun, P. M. (2006). Nosebleeds. The American Journal of Nursing. https://doi.org/10.2307/3461017
- Haymes, A. T., & Harries, V. (2016). “How to stop a nosebleed”: An assessment of the quality of epistaxis treatment advice on YouTube. Journal of Laryngology and Otology. https://doi.org/10.1017/S0022215116008410
- McDonald, T. J. (1987). Nosebleed in children: Background and techniques to stop the flow. Postgraduate Medicine. https://doi.org/10.1080/00325481.1987.11699677