Krwawienie w ciąży - przyczyny i znaczenie

Podczas ciąży mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest krwawienie z pochwy, które wiąże się z ogromnym niepokojem przyszłych matek. Warto więc poznać przyczyny i znaczenie tego zjawiska.
Krwawienie w ciąży - przyczyny i znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2019

Krwawienie w ciąży zdarza się częściej, niż można to sobie wyobrazić. Ponad 50 % kobiet w ciąży zmaga się z symptomem tego rodzaju. Nie zawsze jednakże oznacza to powód do niepokoju.

Nie musi wskazywać to na nieprawidłowości, które mogą zaszkodzić Tobie i Twojemu dziecku. Mimo wszystko, krwawienie w ciąży może mieć wiele znaczeń, które warto poznać.

W zależności od stadium ciąży, w którym dochodzi do krwawienia: możemy traktować zjawisko jako sygnał alarmowy, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Ważne jest też, aby dokładnie rozpoznać problem.

Oznacza to oszacowanie ilości krwi i innych czynników, np. wieku ciężarnej. Posiadanie pewnych konkretnych informacji pozwoli Ci poradzić sobie w każdej z tych sytuacji, bez paniki i strachu. 

Ponadto pamiętaj, że zawsze najlepszym rozwiązaniem jest szybka konsultacja z lekarzem. To najlepszy środek uspokajający dla przyszłych rodziców.

We wspomnianej patologii mogą występować dwa warianty symptomu: plamienie i krwawienie. Oba przypadki mogą się zdarzyć w dowolnym momencie ciąży. Czym się charakteryzują?

  • Plamienie: są to łagodne upławy, charakteryzujące się kropelkami krwi, które zostawiają ślad na bieliźnie. 
  • Krwawienie: oznacza większy, intensywniejszy przepływ krwi z pochwy. 

Krwawienie w ciąży – co oznacza?

W zależności od momentu i stadium ciąży, w którym się pojawia, może mieć różne znaczenia:

Krwawienie w ciąży – pierwszy trymestr

Krwawienie w pierwszym trymestrze jest zwykle generowane przez wszczepienie zarodka do macicy. W momencie poczęcia, zapłodnione jajeczko dociera do linii macicy i może wywoływać krwawienie.

Może utrzymywać się przez kilka dni i zazwyczaj dochodzi do niego w dniach, w których normalnie powinna nastąpić miesiączka.

Może być też spowodowane zmianami hormonalnymi, występującymi na tym etapie ciąży. Oprócz tego, współistnieć może wraz z kolkami, wzdęciami i dyskomfortem przy miednicy.

W najgorszym przypadku może wskazywać na ciążę pozamaciczną, która pojawia się kiedy komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą, najczęściej w jajowodzie. W tej sytuacji kobieta odczuwa też silny ból brzucha, nudności i zawroty głowy. Konieczna jest pilna konsultacja u lekarza specjalisty.

Krwawienie w ciąży może być też wywołane odbytym stosunkiem płciowym. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn. Dochodzi wtedy do mikrourazów i pobudzenia krążenia krwi w okolicy narządów płciowych.

Drugi i trzeci trymestr ciąży

Podczas drugiego i trzeciego trymestru, krwawienie może spowodowane być problemami z szyjką macicy, np. nadżerką.

Jednak najczęściej związane jest z przedwczesnym oddzielaniem się prawidłowo umiejscowionego łożyska, bądź też z łożyskiem przodującym.

Anomalie te zazwyczaj nie powodują bólu, tylko krwawienie. Czasami jednak wymagają całkowitego odpoczynku i unikania wysiłku fizycznego. Uwzględnia się też możliwość wystąpienia mięśniaków macicy. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz ścianki, w niektórych przypadkach nie mają wpływu na ciąże.

Innym powodem krwawienia może być infekcja pochwy. W wielu przypadkach może dojść też do przedwczesnego porodu (przed 37 tygodniem).

Krwawienie w ciąży – jak je wyleczyć?

Oczywiście najważniejsza jest odpowiednia reakcja, i jak najszybsza konsultacja ze specjalistą. Udzielenie pomocy medycznej może być kluczowe, w wielu przypadkach.

kobieta w ciąży 2

Nie należy jednak popadać w panikę, bowiem tak, jak zostało to przedstawione w tym artykule: niektóre z krwawień nie mają negatywnego wpływu ani na zdrowie Twoje, ani Twojego dziecka. Zachowaj więc spokój. 

W przypadku krwawienia nie sięgaj po tampony. Jeśli zauważysz skrzepy krwi, bądź obfite krwawienie, któremu towarzyszy ból brzucha i pleców – natychmiast zgłoś się do specjalisty, aby wykonać odpowiednie badania.

W większości przypadków leczenie krwawienia polega na odpoczynku. Relaks i spokój mają kluczowe znaczenie w tego rodzaju przypadłościach.

Nie obawiaj się i zadbaj o swoje samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.