Kruszenie leków - jakie się z tym wiążą zagrożenia?
Kruszenie leków to powszechna praktyka ułatwiająca przyjmowanie tabletek. Jednak zmienia integralność leku, a tym samym jego skuteczność. Najlepiej byłoby brać leki bez ich zmiany. Większość leków występuje w postaci tabletek, pigułek lub kapsułek. Z tego powodu, jeśli trudno je połknąć, niektórzy ludzie je łamią lub kruszą.
Kruszenie leków – dlaczego nie jest wskazane?
Wiele osób woli kruszyć leki, aby ułatwić ich przyjmowanie. Jednak, jak stwierdzono w publikacji w czasopiśmie Nursing Magazine, istnieją pewne leki, które mają uwalniać aktywne składniki przez określony czas. Dlatego ich kruszenie przed przyjęciem może być szkodliwe. Czy jest więcej powodów, aby unikać kruszenia leków? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
1. Utrata stabilności leku
Trudności w połykaniu to częsty problem osób starszych. Jest to również powszechne u osób z zaburzeniami zachowania. W takich przypadkach kruszą pigułki i otwierają kapsułki. Prowadzi to do znaczących zmian w stabilności składników aktywnych. Prowadzi to również do możliwej utraty skuteczności leku. Poza tym prawdopodobnie nie będzie smakował zbyt dobrze!
2. Błąd dozowania
Zasadniczo można dzielić tylko tabletki z nacięciem. Jednak nie zawsze możesz być dokładny podczas ich łamania ze względu na ich kształt, rozmiar lub powłokę. Jeśli jednak chcesz podzielić dawkę, nie możesz mieć pewności, że rozkład składnika aktywnego w obu połowach jest taki sam. Możesz przyjąć niewłaściwą dawkę i spowodować inne problemy zdrowotne.
Istnieją tabletki, które są bardzo małe, a niewielka różnica w ich łamaniu może spowodować przekroczenie dawki. Możesz użyć rozdzielacza, aby cięcie było bardziej precyzyjne, chociaż nadal może to prowadzić do błędów.
Przeczytaj również: Czy wiesz, czym są “substancje pomocnicze” w przypadku leków?
3. Kruszenie leków a zmiany w uwalnianiu składnika aktywnego
Kruszenie leków może prowadzić do znacznych zmian w dawce. Może to wpływać na charakterystykę uwalniania i wchłaniania aktywnego składnika leku. Ponadto może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych lub mogą wystąpić problemy ze skutecznością leku.
Istnieją leki, które mają specjalną powłokę, dzięki której organizm może je w określony sposób wchłonąć. Ten rodzaj osłony reguluje szybkość uwalniania składnika aktywnego, a tym samym działanie leku. Krusząc go, zmienisz sposób uwalniania aktywnego składnika.
Prowadzi to również do niekontrolowanej podaży leku. W rzeczywistości może to spowodować niewystarczającą dawkę lub przedawkowanie. Co więcej, może być nawet toksyczny lub wiązać się ze zwiększonym ryzykiem szkodliwych skutków ubocznych.
4. Modyfikacja absorpcji
Niektóre tabletki mają powłokę zwaną dojelitową. Upewnia się, że lek przechodzi przez żołądek w stanie nienaruszonym, a następnie uwalnia aktywny składnik w jelicie. W ten sposób zapobiega podrażnieniom błony śluzowej żołądka i działaniu kwasów żołądkowych. Kwasy żołądkowe mogą zniszczyć substancję czynną lub opóźnić rozpoczęcie jej działania.
Po skruszeniu tabletki zmienia się powłoka jelitowa, co może negatywnie wpłynąć na jej działanie. Ponadto może podrażniać żołądek i powodować skutki uboczne.
5. Zmiana w jego skutkach
Tabletki podjęzykowe są tak skonstruowane, że szybko się rozpuszczają, dzięki czemu szybko się wchłaniają. Leki te rozpuszczają się pod językiem i błyskawicznie docierają do krwiobiegu. Skruszenie tabletki podjęzykowej całkowicie zmienia jej stabilność i modyfikuje jej działanie.
6. Ryzyko w obsłudze
Inną wadą kruszenia leków jest to, że mogą być rozpraszane w powietrzu i wdychane przez osobę obsługującą pacjenta. Może to być sytuacja ryzykowna dla osoby obsługującej lek, ponieważ niektóre z nich mogą podrażniać błonę śluzową. Nawet dla kobiet, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, niektóre leki działają teratogennie (które mogą powodować wady zarodka).
Najlepiej unikać zgniatania leków
Dobrym sposobem na uniknięcie kruszenia leków jest poszukiwanie innych form dawkowania. Te alternatywy mogą ułatwić leczenie bez konieczności manipulowania tabletkami. W ten sposób możesz uniknąć ryzyka, o którym wspomnieliśmy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sociedad Española de Farmacia Comunitaria, F. (2009). Farmacéuticos comunitarios revista de la Sociedad Española de Farmacia Comunitaria. Farmacéuticos Comunitarios.
- Administración de medicamentos: ¿se puede alterar la integridad de la forma farmacéutica? (2011). Farmacéuticos Comunitarios.
- Catalán, E., Padilla, F., Hervás, F., Pérez, M. A., & Ruiz, F. (2001). Fármacos orales que no deben ser triturados1. Enfermería Intensiva. https://doi.org/10.1016/s1130-2399(01)78032-7