Kostniakomięsak, co to za choroba i jak się ją leczy?
Kostniakomięsak to rodzaj raka kości, który rozwija się z komórek odpowiedzialnych za tworzenie i formowanie się kości (komórki te nazywane są osteoblastami). W rzeczywistości jest to najczęściej występujący rodzaj raka kości.
Chociaż ten rodzaj raka występuje dość rzadko, stanowi aż 3% przypadków raka występującego u dzieci. Zwykle atakuje kości długie, takie jak kości nóg, ale w rzeczywistości może się rozwinąć w dowolnej kości.
Kostniakomięsak pojawia się zwykle u młodzieży lub dzieci, chociaż może się również pojawić w dowolnym momencie życia. Leczenie i rokowanie różnią się znacznie w zależności od wielkości, lokalizacji i stopnia guza.
Duży problem z tym rodzajem nowotworu polega na tym, że może dawać przerzuty do innych narządów, a ponadto może być śmiertelny. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o jego powstawaniu i rozwoju.
Co to jest kostniakomięsak?
Jak już wspomnieliśmy, kostniakomięsak jest złośliwym guzem, który rozwija się z komórek tworzących kości. Te komórki noszą nazwę osteoblastów.
Osteoblasty odpowiadają za wzrost i ciągłą odnowę kości. Właśnie z tego powodu rak ten częściej dotyka młodzież i dzieci, ponieważ jest to etap, na którym komórki te wykazują największą aktywność.
Miejscem, które najczęściej atakuje kostniakomięsak, jest kolano. Niestety nie ma sposobu, aby temu zapobiec. Nowotwór można leczyć tylko, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznany, gdy nie spowodował jeszcze poważnego uszkodzenia okolicy lub przerzutów.
Może ci się spodobać również ten artykuł: Obrzęk kości: wszystko, co musisz wiedzieć
Jakie objawy wywołuje kostniakomięsak?
Kostniakomięsak objawia się bardzo niespecyficznymi objawami, które można pomylić z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak kontuzja sportowa. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze zgłaszać się do lekarza w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
Po pierwsze, kostniakomięsak zwykle powoduje ból kości lub stawu. Ponadto w pobliżu kości może pojawić się obrzęk. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do samoistnego urazu lub złamania kości.
Zwykle choroba ta atakuję kości nogi lub ramienia, ponieważ, jak powiedzieliśmy wcześniej, zwykle pojawia się w kościach długich ciała. Kiedy boli, ćwiczenia fizyczne mogą pogorszyć sytuację.
W rzeczywistości ten ból może występować w nocy i często uniemożliwia zasypianie osobie, która cierpi na kostniakomięsak. U dzieci najbardziej oczywistym objawem jest to, że zaczynają utykać lub mają trudności z chodzeniem.
Jakie są czynniki ryzyka kostniakomięsaka?
Przyczyny kostniakomięsaka są nadal nieznane. Zidentyfikowano jednak pewne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Poniżej wymieniamy niektóre z nich:
- Bycie nastolatkiem płci męskiej.
- Posiadanie pewnych chorób genetycznych, takich jak dziedziczny siatkówczak lub zespół Li-Fraumeni. Siatkówczak jest złośliwym guzem rozwijającym się w siatkówce, podczas gdy zespół Li-Fraumeni to mutacja genetyczna.
- Przebycie leczenia radioterapią z powodu innego raka.
Możesz być zainteresowany również tym tematem: Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – poznaj 3 skuteczne ćwiczenia
Jak się ją rozpoznaje kostniakomięsak i na czym polega leczenie?
Aby zdiagnozować kostniakomięsak, lekarz musi najpierw zebrać dokładną historię choroby pacjenta i przeprowadzić badanie fizykalne. Ponadto zwykle wymagane są dodatkowe badania, takie jak prześwietlenie lub tomografia komputerowa.
W niektórych przypadkach wykonuje się również biopsję, aby umożliwić analizę guza w laboratorium. To decyduje o tym, z jaki stopniem raka mamy do czynienia i pozwala pokierować leczeniem. Podobnie, przeprowadza się też inne badania, aby sprawdzić, czy rak doprowadził do przerzutów, czy nie.
Leczenie kostniakomięsaka jest złożone i często wymaga operacji. Celem jest wyeliminowanie wszystkich komórek nowotworowych i w jak największym stopniu uniknięcie niepełnosprawności dotkniętego obszaru. Jednak w niektórych przypadkach konieczna jest amputacja kończyny.
Stosuje się również chemioterapię. Natomiast radioterapia nie wydaje się skuteczna w przypadku tego typu raka. Obecnie trwają liczne próby i badania kliniczne mające na celu znalezienie skuteczniejszej metody leczenia kostniakomięsaka.
Podsumowując
Kostniakomięsak jest najczęstszym typem raka kości i niestety najczęściej dotyka młodych ludzi. Objawy są bardzo niespecyficzne, dlatego ważne jest, aby zachować czujność w przypadku z bólu lub urazu i skonsultować się z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sánchez-Torres, L. J., Rascón Álvarez, O., Ruiz Tenorio, A., Rodríguez Domínguez, E. A., & Santos Hernández, M. (2015). Caracterización epidemiológica y radiológica del osteosarcoma. Gaceta Mexicana de Oncología, 14(4), 196–203. https://doi.org/10.1016/j.gamo.2015.10.001
- Osteosarcoma en la infancia y la adolescencia: Síntomas y signos | Cancer.Net. (n.d.). Retrieved September 14, 2019, from https://www.cancer.net/es/tipos-de-cáncer/osteosarcoma-en-la-infancia-y-la-adolescencia/síntomas-y-signos
- Cáncer infantil: osteosarcoma (para Padres) – KidsHealth. (n.d.). Retrieved September 14, 2019, from https://kidshealth.org/es/parents/cancer-osteosarcoma-esp.html
- Misaghi A, Goldin A, Awad M, Kulidjian AA. Osteosarcoma: a comprehensive review. SICOT J. 2018;4:12. doi:10.1051/sicotj/2017028
- Durfee RA, Mohammed M, Luu HH. Review of Osteosarcoma and Current Management. Rheumatol Ther. 2016;3(2):221–243. doi:10.1007/s40744-016-0046-y