Korzeń arcydzięgla - korzyści i przeciwwskazania

Korzeń arcydzięgla jest popularny ze względu na swoje właściwości lecznicze. W szczególności uważa się, że łagodzi objawy zgagi, bezsenności, zapalenia stawów i innych dolegliwości. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej!
Korzeń arcydzięgla - korzyści i przeciwwskazania
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Korzeń arcydzięgla odnosi się w szczególności do gatunku Angelica archangelica lub Angelica sinensis. Pochodzi z wieloletniej rośliny rosnącej w Azji i kilku krajach europejskich. Od czasów starożytnych wykorzystuje się go do celów leczniczych, ponieważ zawiera substancje chemiczne o potencjale farmakologicznym.

W szczególności uważa się, że korzeń arcydzięgla pomaga w leczeniu niektórych zaburzeń trawienia, objawów menopauzy, bólu stawów i zaburzeń snu. Jednak niewiele jest dowodów naukowych na poparcie przypisywanych mu właściwości. Co mówią badania? Odkryj te informacje!

Co to jest korzeń arcydzięgla?

Dzięgiel, czy też arcydzięgiel to rodzaj roślin, które osiągają do 3 metrów wysokości. Mają grona efektownych zielonych lub żółtawych kwiatów, które później przekształcają się w małe owoce. Ze względu na swój skład emanują silny i niepowtarzalny aromat określany jako ziemisty lub ziołowy.

Korzeń arcydzięgla pochodzi konkretnie z gatunku Angelica archangelica lub Angelica sinensis. Ten pierwszy znany jest również jako „dziki seler” lub „norweski arcydzięgiel” i rośnie w krajach europejskich. Chociaż stosuje się go w medycynie, ma również pewne zastosowania kulinarne.

Tymczasem gatunek A. sinensis nosi popularną nazwę „żeń-szeń żeński” i pochodzi z Chin. Uprawia się go również w kilku krajach Azji Wschodniej i wysoko ceniony za wpływ na zaburzenia hormonalne u kobiet.

Jakie zastosowanie ma korzeń arcydzięgla

Gatunek A. archangelica ma zastosowanie nie tylko jako naturalny lek. Czasami używa się go do produkcji ginu i innej odmiany likierów. Ze swojej strony korzeń A. sinensis wyróżnia się zastosowaniem w medycynie naturalnej, zwłaszcza w odniesieniu do zdrowia kobiet.

Obecnie suplementy obu gatunków są dostępne w postaci kapsułek, płynów i herbaty. Standardowa dawka nie została dokładnie ustalona, ​​ale często waha się od 500 do 2000 miligramów proszku lub ekstraktu z korzenia.

Handlowa forma różnych korzeni arcydzięgla jest sprzedawana jako dong quai.

Korzyści z korzenia arcydzięgla

Wiele korzyści przypisywanych korzeniowi arcydzięgla pochodzi z anegdotycznych danych. Do chwili obecnej nie ma solidnych badań, które wykazałyby, że wywiera skuteczne i bezpieczne działanie w leczeniu chorób. Dlatego przede wszystkim należy wyjaśnić, że nie należy go stosować jako pierwszej opcji terapeutycznej.

Każdy problem medyczny musi zostać rozwiązany przez odpowiedniego specjalistę. Podobnie należy się wcześniej skonsultować w przypadku przyjmowania leków. Po dokonaniu tych wyjaśnień przyjrzyjmy się niektórym z jego najważniejszych korzyści.

Działanie przeciwbakteryjne

Korzeń arcydzięgla ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają łagodzić i zapobiegać chorobom zakaźnym. Badanie probówkowe udostępnione w Natural Product Communications pokazuje, że olejek eteryczny z gatunku A. archangelica zabija bakterie Staphylococcus aureus i Escherichia coli.

Z drugiej strony, studium opublikowane w Journal of Food Science and Technology wyszczególnia, że ​​ten produkt hamuje pleśń, która namnaża się w orzechach włoskich, co wskazuje, że ma potencjał jako konserwant żywności.

Efekty anksjolityczne

W medycynie ludowej korzeń arcydzięgla stosowano jako naturalny środek uspokajający przy atakach nerwowych i lękowych. W związku z tym badanie na zwierzętach opublikowane w Journal of Traditional Chinese Medicine sugeruje, że ekstrakt z A. archangelica wywołuje relaksację i zmniejsza zachowania lękowe.

Inne badania na zwierzętach prowadzą do podobnych wniosków. Mimo to konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić te same efekty u ludzi. Dlatego należy go używać ostrożnie.

Stan zdrowia stawów

Suplementacja ekstraktami z korzenia arcydzięgla wydaje się mieć pozytywny wpływ na chorobę zwyrodnieniową stawów i reumatoidalne zapalenie stawów. W popularnej literaturze A. sinensis jest opisywany jako użyteczny środek na bóle stawów i stany zapalne.

W związku z tym badania udostępnione w Bio-Medical Materials and Engineering wykazały, że suplementy te minimalizują reakcję zapalną, zmniejszają uszkodzenia stawów i promują naprawę chrząstki. Inne badanie w Clinical Reviews in Allergy & Immunology wykazało podobne wyniki. Jednak potrzeba więcej dowodów.

Korzeń arcydzięgla w okresie klimakterium

W tradycyjnej medycynie chińskiej suplementy na bazie A. sinensis stosuje się w celu łagodzenia objawów menopauzy i innych zaburzeń hormonalnych u kobiet. Jednak do tej pory nie ma solidnych dowodów na jego skuteczność i bezpieczne długotrwałe stosowanie.

Mówi się, że korzeń arcydzięgla przyczynia się do zwiększenia lub utrzymania optymalnego poziomu serotoniny. Według artykułu w czasopiśmie Planta Medica pomaga to między innymi zmniejszyć częstotliwość uderzeń gorąca u kobiet w tym okresie.

Gojenie się ran

Przegląd opublikowany przez Phytotherapy Research podkreśla, że ​​A. sinensis i inne leki ziołowe wspomagają gojenie ran poprzez stymulowanie tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Chociaż brakuje bardziej szczegółowych badań, suplementy te mogą być przydatne w przypadku ran powierzchownych.

Działanie przeciwnowotworowe

Badania na probówkach i na zwierzętach przyniosły interesujące odkrycia dotyczące przeciwnowotworowego działania A. archangelica i A. sinensis. Badania udostępnione w Journal of Integrative Medicine wykazały, że ekstrakty z korzenia arcydzięgla mają potencjał przeciwnowotworowy przeciwko komórkom raka piersi in vitro i in vivo.

Podobne wyniki zaobserwowano w badaniach nad rakiem szyjki macicy, rakiem krtani i komórkami mięsaka prążkowanokomórkowego. W szczególności te efekty przypisuje się dwom fitochemikaliom zwanym angelicyną i imperatoryną. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby ocenić te korzyści u ludzi.

Korzeń arcydzięgla można stosować w celu przyspieszenia gojenia się ran, ponieważ badania potwierdzają, że wspomaga on wzrost naczyń krwionośnych.

Korzeń arcydzięgla – zagrożenia i możliwe skutki uboczne

Roślina ta, zwłaszcza z gatunku A. sinensis, nie jest wolny od wywoływania skutków ubocznych i interakcji lekowych. Istnieją doniesienia o przypadkach, w których spożywanie dużych dawek tego suplementu wiąże się z problemami z sercem oraz problemami z wysokim ciśnieniem krwi.

Podejrzewa się również, że obróbka i dotykanie tej rośliny może powodować zapalenie skóry pod wpływem kontaktu ze światłem i kontaktowe zapalenie skóry. Osoby spożywające te suplementy powinny więc unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, ponieważ zwiększa to wrażliwość skóry na promienie ultrafioletowe (UV).

Między innymi należy unikać spożywania korzenia lub pochodnych arcydzięgla w następujących przypadkach:

  • Ciąża i karmienie piersią.
  • Spożywanie leków przeciwzakrzepowych.
  • Przyjmowanie leków na dyslipidemię i leków przeciwdrgawkowych.
  • Spożywanie leków opatrzonych ostrzeżeniem dotyczącym grejpfruta, ponieważ arcydzięgiel zawiera furanokumaryny.

Zalecenia, jak bezpiecznie stosować korzeń arcydzięgla

W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek suplementu z korzenia arcydzięgla. Specjalista pomoże ocenić, czy istnieje ryzyko związane z jego spożyciem. Jednak konieczne jest przestrzeganie dawki zalecanej na etykiecie produktu, aby uniknąć niepożądanych reakcji.

Generalnie suplementy z A. sinensis są rozprowadzane jako dong quai i z A. archangelica jako korzeń arcydzięgla. Musisz zweryfikować, jakie gatunki zawiera dany produkt, aby prawidłowo go używać.

Oczywiście należy pamiętać, że roślina ta, podobnie jak inne preparaty ziołowe, nie podlega regulacji przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Dlatego w żadnym wypadku jej suplementy nie powinny zastępować leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Li X, Zhang LH, Lv GH, Wang XX, Jiang WD, Jin YQ, Zhao ZZ. [Comparison on content of ligustilides in different danggui samples]. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2013 Sep;38(17):2838-43. Chinese. PMID: 24380307.
  • Chen XP, Li W, Xiao XF, Zhang LL, Liu CX. Phytochemical and pharmacological studies on Radix Angelica sinensis. Chin J Nat Med. 2013 Nov;11(6):577-87. doi: 10.1016/S1875-5364(13)60067-9. PMID: 24345498.
  • Aćimović MG, Pavlović SĐ, Varga AO, Filipović VM, Cvetković MT, Stanković JM, Čabarkapa IS. Chemical Composition and Antibacterial Activity of Angelica archangelica Root Essential Oil. Nat Prod Commun. 2017 Feb;12(2):205-206. PMID: 30428212.
  • Prakash B, Singh P, Goni R, Raina AK, Dubey NK. Efficacy of Angelica archangelica essential oil, phenyl ethyl alcohol and α- terpineol against isolated molds from walnut and their antiaflatoxigenic and antioxidant activity. J Food Sci Technol. 2015 Apr;52(4):2220-8. doi: 10.1007/s13197-014-1278-x. Epub 2014 Feb 16. PMID: 25829603; PMCID: PMC4375230.
  • Kumar D, Bhat ZA, Shah MY. Anti-anxiety activity of successive extracts of Angelica archangelica Linn. on the elevated T-maze and forced swimming tests in rats. J Tradit Chin Med. 2012 Sep;32(3):423-9. doi: 10.1016/s0254-6272(13)60049-7. PMID: 23297567.
  • Yang CL, Or TC, Ho MH, Lau AS. Scientific basis of botanical medicine as alternative remedies for rheumatoid arthritis. Clin Rev Allergy Immunol. 2013 Jun;44(3):284-300. doi: 10.1007/s12016-012-8329-8. PMID: 22700248.
  • Shou C, Li J, Liu Z. Complementary and alternative medicine in the treatment of menopausal symptoms. Chin J Integr Med. 2011 Dec;17(12):883-8. doi: 10.1007/s11655-011-0932-7. Epub 2011 Dec 3. PMID: 22139538.
  • Yang Y, Chin A, Zhang L, Lu J, Wong RW. The role of traditional Chinese medicines in osteogenesis and angiogenesis. Phytother Res. 2014 Jan;28(1):1-8. doi: 10.1002/ptr.4959. Epub 2013 Mar 15. PMID: 23494901.
  • Oliveira CR, Spindola DG, Garcia DM, Erustes A, Bechara A, Palmeira-Dos-Santos C, Smaili SS, Pereira GJS, Hinsberger A, Viriato EP, Cristina Marcucci M, Sawaya ACHF, Tomaz SL, Rodrigues EG, Bincoletto C. Medicinal properties of Angelica archangelica root extract: Cytotoxicity in breast cancer cells and its protective effects against in vivo tumor development. J Integr Med. 2019 Mar;17(2):132-140. doi: 10.1016/j.joim.2019.02.001. Epub 2019 Feb 8. PMID: 30799248.
  • Wang Y, Chen Y, Chen X, Liang Y, Yang D, Dong J, Yang N, Liang Z. Angelicin inhibits the malignant behaviours of human cervical cancer potentially via inhibiting autophagy. Exp Ther Med. 2019 Nov;18(5):3365-3374. doi: 10.3892/etm.2019.7985. Epub 2019 Sep 6. PMID: 31602210; PMCID: PMC6777310.
  • Brown AC. Heart Toxicity Related to Herbs and Dietary Supplements: Online Table of Case Reports. Part 4 of 5. J Diet Suppl. 2018 Jul 4;15(4):516-555. doi: 10.1080/19390211.2017.1356418. Epub 2017 Oct 5. PMID: 28981338.
  • Jalili J, Askeroglu U, Alleyne B, Guyuron B. Herbal products that may contribute to hypertension. Plast Reconstr Surg. 2013 Jan;131(1):168-173. doi: 10.1097/PRS.0b013e318272f1bb. PMID: 23271526.
  • Abugroun A, Gaznabi S, Natarajan A, Daoud H. Lime-induced phytophotodermatitis. Oxf Med Case Reports. 2019;2019(11):470-472. Published 2019 Dec 9. doi:10.1093/omcr/omz113

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.