Koronawirus - czy można się nim ponownie zarazić?

Czy można ponownie zarazić się koronawirusem? W tym artykule przedstawimy kilka interesujących faktów i tego, co wiemy do tej pory o możliwości ponownego zachorowania na COVID-19.
Koronawirus - czy można się nim ponownie zarazić?
Elisa Martin Cano

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Elisa Martin Cano.

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2022

Kryzys związany z koronawirusem nadal powoduje, że alarmy zdrowotne są aktywne w wielu krajach. Źródła wiadomości codziennie zgłaszają, że koronawirus rozprzestrzenia się, osiągając coraz więcej przypadków na całym świecie. Ale co, jeśli już miałeś koronawirusa? Czy można ponownie zarazić się koronawirusem? Oto kilka ogólnych faktów na temat tego problemu i tego, co dzieje się po infekcji.

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to rodzina wirusów, które zwykle atakują zwierzęta. W tej rodzinie jest wiele różnych typów. Niektóre z nich mogą mutować i zarażać ludzi. Tak jest w przypadku szczepu SARS-CoV-2. Szczep ten po raz pierwszy pojawił się w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku. Od tego czasu jego łatwość rozprzestrzeniania się doprowadziła do dramatycznego wzrostu liczby przypadków na całym świecie.

Jakie objawy wywołuje?

Dla większości osób zarażonych koronawirus jest infekcją bezobjawową. Oznacza to, że dana osoba nie wykazuje żadnych oznak, że jest chora. Najczęściej, zwłaszcza u dzieci, powoduje łagodne, niespecyficzne objawy, takie jak przeziębienie.

Najbardziej oczywiste objawy to:

  • Suchy kaszel
  • Gorączka
  • Duszność
  • Może również powodować ból mięśni, zmęczenie i ogólny dyskomfort. Jednak nie zawsze tak jest.
  • W niewielu przypadkach wirus ten może prowadzić do zapalenia płuc, a nawet śmierci z powodu niewydolności oddechowej. Przypadki te występują głównie w grupach ryzyka, takich jak osoby starsze lub osoby z osłabionym układem odpornościowym.
Fiolka z napisem koronawirus.
Obecnie przenoszony szczep COVID-19 jest mutacją z rodziny koronawirusów.

Jak przenosi się koronawirus?

Przenoszenie wirusa między ludźmi odbywa się za pośrednictwem małych cząsteczek, które przemieszczają się w powietrzu. Kiedy zarażona osoba kaszle lub kicha, cząsteczki mogą podróżować 1 lub 2 metry (3-6 stóp). Wirus może się rozprzestrzeniać nawet wtedy, gdy zarażona osoba nie ma żadnych objawów.

Cząsteczki te mogą pozostać na przedmiotach codziennego użytku, takich jak stoły czy klamki, lub mogą być przeniesione z powietrzem bezpośrednio na kogoś. Kiedy niezainfekowana osoba dotknie zainfekowanego obiektu, a następnie dotknie dłoni, nosa lub ust, wirus może się dostać do organizmu.

Przeczytaj również: 

Czy koronawirusa można leczyć?

Chociaż nie ma jeszcze specyficznego leczenia tego wirusa, naukowcy testują niektóre środki przeciwwirusowe, szczególnie do stosowania w ciężkich przypadkach. Najważniejszą rzeczą w tej chwili jest zatem po prostu zapobieganie infekcji.

Obecne leczenie dotyczy tylko objawów. Lekarze traktują go środkami przeciwbólowymi i lekami na gorączkę, jeśli pacjent je ma. Musimy pamiętać, że jest to wirus, więc antybiotyki nigdy nie będą skuteczne, a błędem jest ich stosowanie profilaktycznie lub leczniczo.

Antybiotyki

Zobacz też: 

Czy można ponownie zarazić się koronawirusem?

Jak już wspomnieliśmy, przez większość czasu infekcja przebiega bezobjawowo lub z łagodnymi objawami. Śmiertelność w przypadku wirusa jest bardzo niska i wynosi obecnie od 1,4 do 2,1%. Oznacza to, że prawie we wszystkich przypadkach dana osoba przejdzie przez chorobę bez większych komplikacji. Ale co dalej? Czy to możliwe, że osoba, która już miała koronawirusa, może ponownie się zarazić?

Ponieważ jest to nowa odmiana, wciąż musimy się wiele nauczyć. Mimo to, jak dotąd wszystkie nowe przypadki dotyczą osób, które zostały zarażone po raz pierwszy. Nie ma oficjalnych danych, aby ktokolwiek chorował z powodu koronawirusa ponownie. Oznacza to, że chociaż mamy na ten temat niewiele informacji, eksperci na podstawie dotychczasowych danych podejrzewają, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta sama osoba mogła zachorować dwukrotnie na tę samą chorobę.

Podsumowanie

W obliczu tej sytuacji, która jest dla wszystkich tak nowa i tak poważna, ważne jest zachowanie spokoju. Pilne kroki, które powinniśmy podjąć, to przestrzeganie instrukcji organów ds. zdrowia i staranie się jak najwięcej o podjęcie środków ostrożności, które są w naszych rękach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.