Kontuzja kolana - 5 prostych i pomocnych wskazówek
Kontuzja kolana jest jedną z najczęściej występujących u sportowców dolegliwości. Oczywiście, zdarza się także osobom, którzy nie uprawiają sportu. Dochodzi do urazów więzadeł kolanowych, czy skręcenia stawu. A w najgorszym przypadku kontuzja kolana prowadzi do uszkodzenia łąkotki. Dowiedz się jak zapobiegać tym kontuzjom i pokonać je na kilka prostych sposobów.
W tym artykule poznasz kilka najskuteczniejszych wskazówek, które pomogą Ci odzyskać mobilność kolan. Wystarczy kilka pomocnych, nieinwazyjnych technik i odpowiednich, zdrowych nawyków.
Kontuzja kolana – optymizm i rehabilitacja
Przy kontuzjach kolana, nasz codzienny rytm życia ulega spowolnieniu. Zaleca się zaprzestanie wielu, często inwazyjnych dla nas czynności. Niekontrolowane zachowania często skutkują znacznym pogorszeniem sytuacji.
Co więcej, szczególnie w przypadku czynnych sportowców, zmiana trybu życia może prowadzić do depresji. Dlatego tak ważne jest zachowanie pozytywnego nastawienia i optymizmu.
To, co powinniśmy w sobie odnaleźć to odwaga, potrzebna w obliczu przeciwności losu. Witalna postawa i duch walki to czynniki, które mają ogromne znaczenie w rehabilitacji.
O czym należy pamiętać?
Nie tylko toczymy walkę z fizycznymi dolegliwościami, ale mierzymy się też z negatywnymi myślami. Utrzymanie dobrego nastawienie i odpędzenie od siebie negatywnych myśli to długa i męcząca bitwa.
Jednakże, jest ona niezbędna aby wyzdrowieć i wrócić do normalnego trybu życia. Rekonwalescencja może zabrać nam nawet 6 miesięcy życia, w zależności od skali schorzenia. Szczególnych trudności dostarczają operacje więzadeł i łąkotki.
Pamiętaj, że każdy bodziec, który pomoże nam uniknąć zniechęcenia i depresji jest niezwykle istotny. Powinniśmy polegać na rodzinie i przyjaciołach. Istotne jest, aby znać swoją wartość i nieustannie dążyć do celu. Przestrzeganie zasad rehabilitacji ma kluczowe znaczenie. Nie uda się jednak bez spokoju naszej duszy.
Przeczytaj również: Operacja łąkotki – jak szybko odzyskać sprawność?
Kontuzja kolana – najważniejsze wskazówki
Jeśli mierzymy się ze stanem zapalnym, bądź urazem mechanicznym, który wywołuje dyskomfort i ból: należy jak najszybciej podjąć rehabilitację i odpowiednią kurację wyznaczoną przez specjalistę. Pamiętaj bowiem, iż wielu schorzeniom można zapobiec, jeśli w porę zwrócimy uwagę na sygnały wysłane przez nasz organizm.
1. Terapia ciepłem
Zlekceważona, przewlekająca się w czasie kontuzja może być, bez właściwego leczenia, czynnikiem powodującym ograniczenie funkcji kolana i zwiększającym ryzyko rozwoju zmian zwyrodnieniowych.
Kolana są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany temperatury. Zimno ma zazwyczaj negatywny wpływ na tę część ciała. Z kolei terapia oparta na ogrzewaniu kolana może okazać się niezwykle pomocna. Wykorzystaj do tego masaże, termofory, elektroniczne maty grzejące itp.
W niektórych zaś przypadkach, kiedy nie doszło jeszcze do silnego zwyrodnienia, stosuje się zaś zimniejsze temperatury. Dzięki temu uniknąć można zapalenia i epizodów bólu. W późniejszych zaś etapach należy wcielić terapię ciepłem. Badania wskazują na znaczną poprawę i szybką rekonwalescencję.
2. Ostrożność przy zginaniu kolan
Oczywiście im większa waga naszego ciała, tym wyższe obciążenie dla łąkotek, stawu i więzadeł. W rzeczywistości to właśnie kolano odpowiada za amortyzowanie ładunków generowanych między piszczelem a kością udową, podczas zginania.
Dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na naszą pozycję, podczas pochylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Pamiętaj, że zamiast przechylać klatkę piersiową do przodu, przy wyprostowanych nogach, powinniśmy utrzymywać prosty kręgosłup i z ogromną dozą ostrożności zniżyć się w miarę potrzeb.
3. Kontuzja kolana i znaczenie odpowiedniego obuwia
Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest jakość naszego obuwia. Złe buty znacznie mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji kolan. Jeśli odczuwamy dyskomfort w tej części kończyn, powinniśmy sprawdzić czy nasze obuwie odpowiada naszym predyspozycjom. To jeden z tych elementów garderoby, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Właśnie ze względu na zdrowie naszego układu ruchowego.
Buty z wysokim obcasem, bądź obuwie o bardzo niskiej podeszwie mogą zaburzać funkcjonowanie naszego układu i negatywnie wpływać na sylwetkę oraz funkcjonowanie kolan. Szczególnie destrukcyjny wpływ mają na stan kręgosłupa.
Organizm człowieka to naczynie połączone, stąd nie należy lekceważyć żadnego sygnału wysyłanego przez nasze ciało. Nie zaleca się obuwia zbyt sztywnego, nazbyt niskiego, bądź wysokich obcasów.
4. Bandaż nerwowo-mięśniowy
Przed laty istniał tylko jeden sposób zabezpieczenia i unieruchomienia kolana podczas rehabilitacji. Obecnie mamy większy wybór. Warto zwrócić uwagę na bandaże nerwowo-mięśniowe, taśmy kinezjologiczne i bandaże elastyczne. Skutecznie zapobiegają potencjalnym kontuzjom kolana.
Zazwyczaj występują w charakterystycznych barwnych odcieniach. Pozwalają na częściowe ograniczenie ruchu. Umożliwiają usztywnienie obolałego stawu, jak również zmniejszenie odczuwanego bólu w miejscu urazu. Przede wszystkim zapewniają poczucie bezpieczeństwa i wsparcie dla narażonych części ciała.
5. Kontuzja kolana i sport
Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie dyscypliny sportu pozytywnie wpływają na kondycję kolan. Powinniśmy unikać obciążających łąkotkę dyscyplin. Zrezygnować należy więc ze wszelkich skoków.
Pamiętaj też, że uraz kolana może być związany z odchyleniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Ponadto, nierzadko wynika z problemów z miednicą. Z tego też powodu, powinniśmy wzmacniać mięśnie brzucha i pleców. Warto przeprowadzać treningi rozciągające.
Niezwykle ważne jest pozostawanie pod opieką wyspecjalizowanego zespołu medycznego i fizjoterapeutów. Obrażenia kolan mogą przemienić się w dolegliwości przewlekłe. Niedokładnie wyleczona kontuzja znacznie wpłynie na stan naszego życia i ograniczy naszą codzienną mobilność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tauchi, R., Imagama, S., Muramoto, A., Tsuboi, M., Ishiguro, N., & Hasegawa, Y. (2015). Influence of spinal imbalance on knee osteoarthritis in community-living elderly adults. Nagoya journal of medical science, 77(3), 329–337.
- Heiber, V. 2014. Taping neuromuscular en tendinopatías rotulianas en jugadores de básquet: “rodilla del saltador”. Facultad de Ciencias Médicas de Universidad FASTA. http://redi.ufasta.edu.ar:8080/xmlui/bitstream/handle/123456789/1076/2013_K_013.pdf?sequence=1
- Lee, K., Yi, C. W., & Lee, S. (2016). The effects of kinesiology taping therapy on degenerative knee arthritis patients’ pain, function, and joint range of motion. Journal of physical therapy science, 28(1), 63–66. https://doi.org/10.1589/jpts.28.63
- Ryan M, Elashi M, Newsham-West R, et al
Examining injury risk and pain perception in runners using minimalist footwear
British Journal of Sports Medicine 2014;48:1257-1262. - Gale Gehlsen, Janelle S. Braatz, Nikki Assmann. 1986. Effects of heel height on knee rotation and gait. Human Movement Science. https://doi.org/10.1016/0167-9457(86)90021-7.
(http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0167945786900217) - Why weight matters when it comes to joint pain. Harvard Health Publishing. https://www.health.harvard.edu/pain/why-weight-matters-when-it-comes-to-joint-pain
- Gerard A. Malanga, Ning Yan & Jill Stark (2015) Mechanisms and efficacy of heat and cold therapies for musculoskeletal injury, Postgraduate Medicine, 127:1, 57-65, DOI: 10.1080/00325481.2015.992719
- E. Barral, Federico Buonanotte. 2020. Catastrofización ante el dolor y abuso de analgésicos en pacientes con migraña crónica. Revista de Neurología. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7333839