Kompostowanie w domu - zastosuj te pożyteczne wskazówki!
Kompostowanie to naturalny proces, w którym odpady organiczne wykorzystuje się ponownie. Przynoszą korzyści po przekształceniu ich w kompost, który można używać do odżywiania upraw. Dowiedz się w tym artykule, jak kompostować w domu i jakie zalety posiada domowy kompost!
Kompostowanie polega na tym, że materię organiczną gromadzi się w tym samym miejscu, aby uległa rozkładowi za pośrednictwem mikroorganizmów i zwierząt. Ze względu na swój naturalny charakter technika ta pozwala w tani sposób prowadzić działalność rolniczą.
Aby kompostowanie odniosło sukces, odpady muszą przebywać w wentylowanym, wilgotnym i neutralnym pod względem temperatury pomieszczeniu. Elementy, które można wykorzystać do produkcji tego rodzaju kompostu to resztki owoców lub warzyw, skorupki jaj oraz odpady z przycinania drzew i krzewów.
Korzyści, jakie daje domowe kompostowanie
Duża część domowych śmieci zawiera odpady organiczne, które rozkładają się na wysypisku, wytwarzając metan i powodując globalne ocieplenie. Kompostowanie jednak nie dopuszcza do tych szkód a ponadto może służyć roślinom w przydomowym ogrodzie.
Ten aspekt pomaga złagodzić zanieczyszczenie środowiska, ponieważ odpady, które można wykorzystać w kompostowniku, przestają zajmować miejsce na składowisku. Ponadto jest to idealny sposób na tworzenie naturalnego nawozu i uniknięcie stosowania nawozów i insektycydów zawierających szkodliwe chemikalia.
Proces ten generuje również wiele korzyści w naturalnym otoczeniu domu. Zastosowanie kompostu powoduje, że gleba jest żyźniejsza i pozostaje wilgotna, dzięki czemu rośliny są dobrze odżywione i zdrowo rosną.
Podobnie, naturalny kompost zmniejsza ryzyko fragmentacji gleby i sprzyja obecności mikroorganizmów, które eliminują substancje toksyczne dla środowiska i roślin.
Kompostowanie w domu – potrzebne materiały
Kompostowanie to proces, który można stosować w każdym domu, ponieważ nie potrzeba do tego skomplikowanych narzędzi. Poniżej przedstawiamy materiały potrzebne do uzyskania nawozu zwanego kompostem.
Czytaj dalej, aby zadbać o swój ogród: Poznaj 6 pomysłów na zrównoważony ogród
Odpadki żywności ekologicznej
Najważniejszą rzecz w kompostowaniu stanowią odpady organiczne, ponieważ to one rozkładają się i wytwarzają kompost.
Odpady spożywcze, które można wykorzystać do kompostowania, to skorupki jajek, skrawki owoców, warzywa, rośliny strączkowe oraz fusy po kawie lub herbacie. Dostarczają one azot, który przyspiesza rozkład.
Odpady ogrodowe
Można również wykorzystać odpady ogrodnicze, takie jak pozostałości po przycinaniu, gałęzie i suche liście roślin. Dostarczają węgiel, który pomaga wytwarzać próchnicę wzmacniającą glebę i utrzymującą wilgoć.
Inne odpady organiczne, które można wykorzystać
W procesie kompostowania można ponadto dodawać odpady drzewne, papierowe lub tekturowe, które również przyczyniają się do powstawania węgla.
Produkty nienadające się do kompostowania
Olej, mięso, ryby, nabiał, chleb lub żółtka jaj nie nadają się do kompostowania. Głownie dlatego, że mają tendencję do gnicia i wytwarzania zapachu. Ponadto, mogą przyciągać obecność gryzoni lub szkodników, które niszczą proces.
Oprócz tego, nie można kompostować resztek roślinnych w złym stanie, ponieważ mogą nagromadzić się w nich szkodliwe grzyby.
Korzystanie z kompostownika
Chodzi o pojemnik stworzony do przechowywania odpadów organicznych i pozyskiwania kompostu. Na rynku można je znaleźć wykonane z plastiku, drewna lub metalu. Zalecamy jednak ten pierwszy materiał ze względu na jego trwałość.
Kompostownik posiada otwór w górnej części do stopniowego deponowania odpadów ekologicznych. Dodatkowo po bokach ma kolejny dostęp, który służy do wydobycia nawozu, już po zakończeniu całego procesu
Kompostownik powinien znajdować się w miejscu na zewnątrz, gdzie przepływa dużo powietrza i jest wystarczająco dużo wilgoci.
Grabie do liści
To narzędzie wykorzystuje się wyłącznie w rolnictwie lub ogrodnictwie. Działa trochę jak miotła, zbierając liście i zwiędniętą trawę, pozostawiając ziemię twardą i czystą.
Grabie to niezbędne narzędzie do kompostowania, ponieważ pozwala zebrać wszystkie liście, gałęzie i resztki po zbiorach, które posłużą do wytworzenia naturalnego kompostu.
Torby ogrodowe
Można w nich przechowywać liście i trawę. W kompostowaniu umożliwiają oddzielenie suchych odpadów od mokrych, co ułatwia umieszczenie ich w kompostowniku.
Kompostowanie w domu krok po kroku
Kompostowanie to skuteczny i prosty proces, który bez problemu wykonasz w domu. Postępując zgodnie z tymi 7 krokami uzyskasz naturalny kompost z dużą ilością składników odżywczych.
1. Wybierz odpady organiczne
Pierwszy krok polega na wybraniu resztek jedzenia i odpadów z ogrodu, które masz do dyspozycji i możesz przeznaczyć na kompost. Jeśli chodzi o resztki jedzenia, ważne jest, aby sprawdzić, czy nie zawierają one żadnego rodzaju tłuszczu lub gotowanych składników.
2. Oddziel je od innych śmieci
Po wyselekcjonowaniu wszystkich odpowiednich odpadów organicznych składujemy je w kontenerze. Dzięki temu można je trzymać oddzielnie od śmieci do wyrzucenia i zorganizować je, gdy nadejdzie moment, aby umieścić je w kompostowniku.
3. Wyznacz miejsce na kompostowanie
Wcześniej musisz kupić kompostownik i określić miejsce, w którym będzie się znajdował. Ten krok jest niezbędny, ponieważ ta przestrzeń musi mieć odpowiednie warunki powietrza, temperatury i wilgotności.
4. Zacznij składowanie odpadów
Odpady organiczne muszą być zorganizowane warstwami. Najpierw należy umieścić kilka metrów grubszych materiałów, takich jak liście i gałęzie, aby wspomóc napowietrzanie.
W drugiej kolejności dodajemy resztki owoców, warzyw i roślin strączkowych. W ten sposób poziomy węgla i azotu zaczynają się uzupełniać.
Następnie w trzeciej warstwie dodajemy już przetworzony kompost, ponieważ ten element również przyczynia się do rozkładu.
5. Kontynuuj kompostowanie dodając kolejne odpady
Pozostałości dodawane później muszą być nadal układane warstwami. Ważne jest, aby dodać więcej wilgotnych składników, aby przyspieszyć rozkład.
6. Podlewaj i mieszaj
Istotne jest, aby warstwy odpadów zostały zwilżone niewielką ilością wody, aby zachować wilgoć. Jednak nie można przesadzić z ilością dolewanej wody, ponieważ kompost ulega uszkodzeniu, gdy ma za dużo wilgoci.
Podobnie ważne jest, aby od czasu do czasu przemieszać wszystkie resztki, aby ułatwić napowietrzanie.
7. Wyjmij kompost po kilku miesiącach
Przy ciągłym procesie możesz zacząć używać naturalnego nawozu do odżywiania roślin po około 6 miesiącach. Gotowy kompost ma brązowy kolor i nie pachnie brzydko.
Odkryj również te praktyczne wskazówki: Ogród na tarasie: poznaj najważniejsze wskazówki
Warunki środowiskowe a kompostowanie w domu
Proces zakończy się sukcesem tylko wtedy, gdy odpady będą miały odpowiednią wilgotność, neutralną temperaturę i dobre napowietrzanie. Właściwości składników i rozkład warstw pomagają zachować te warunki, ale ważne jest również, aby wspomóc kompostowanie ochładzając proces za pomocą nawadniania i wentylacji.
A zatem kompostowanie musi przebiegać pod stałym nadzorem, ponieważ jeśli ulegnie zepsuciu lub zacznie gnić, nie można już odwrócić tego procesu. Zacznij już dziś i stwórz idealne warunki, aby pomóc planecie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Román P. Martínez M. Pantoja P. Manual de compostaje del agricultor, experiencias en América Latina [Internet]. Santiago de Chile: Organización de las Naciones Unidas para la Alimentación y la Agricultura; 2013 [citado 23 de marzo de 2021]
- Barrena R. Compostaje de residuos sólidos orgánicos. Aplicación de técnicas respirométricas en el seguimiento del proceso [Internet]. Barcelona: Departament d’ Enginyeria Química de la Universitat Autónoma de Barcelona; 2006 [citado 23 de marzo de 2021]
- Márquez P. Díaz M. Cabrera F. Factores que afectan al proceso de Compostaje [Internet]. España: (S.E); (S.F) [citado 23 de marzo de 2021]