Komary - Dlaczego je przyciągasz?

Ludowa mądrość głosi, że komary przyciąga tak zwana słodka krew, jednak naukowcy udowodnili, że w rzeczywistości jest za to odpowiedzialny pewien czynnik genetyczny.
Komary - Dlaczego je przyciągasz?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Komary to niezwykle uciążliwe owady, które potrafią skutecznie uprzykrzyć nawet najbardziej udany wakacyjny wypoczynek. Jednakże okazuje się, że niektóre osoby dręczą one znacznie częściej i intensywniej, a innym dają względny spokój.

Chcesz dowiedzieć się, co sprawia, że komary upatrzyły sobie właśnie Ciebie na jedną ze swoich ofiar? Przeczytaj ten artykuł i poznaj kilka ciekawych faktów na ten temat.

Jak wygląda życie komara?

Komary żywią się krwią ludzi i zwierząt. Jak zapewne zdążyłaś już zaobserwować, ich aktywność zwiększa się zwłaszcza w późnych godzinach wieczornych, po zmroku, a także o wschodzie słońca.

To właśnie wtedy światło słoneczne jest najbardziej rozproszone, a temperatura spada – komary ruszają więc na żer. Nie wszystkie komary są jednak krwiożercze – krwią żywią się bowiem samice, którym obecne w niej białka są potrzebne do złożenia jaj. Właśnie dlatego ich aktywność wzrasta w okresie rozrodczym.

Larwy komarów rozwijają się najczęściej w pobliżu zbiorników wodnych, przy basenach, stawach czy jeziorach. Z kolei jeśli chodzi o samców, żywią się one nektarem i sokami roślin.

Aplikacja sprayu na komary

Komary nie atakują jednak pierwszego lepszego człowieka czy zwierzęcia, ale najpierw bardzo dokładnie zapoznają się z otoczeniem i sprawdzają, czy wybrana ofiara, jest dokładnie tym, czego potrzebują.

Nie raz pewnie obudziło Cię lub zirytowało uciążliwe bzyczenie nad głową. Był to ten moment, gdy komar oceniał, czy warto pożywić się właśnie Twoją krwią. Oczywiście istnieje bardzo wiele sposobów odstraszających komary, w tym spraye, kremy, kadzidełka czy urządzenia emitujące ultradźwięki.

Niestety zła wiadomość jest taka, że jeśli komar upatrzył sobie Ciebie na swoją ofiarę, niewiele jest w stanie powstrzymać go przed osiągnięciem tego celu.

Dlaczego przyciągam komary bardziej niż inni?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących tych owadów. Niektórzy uważają, że ich krew jest po prostu słodsza, z kolei inni skłaniają się ku teorii, że komary przyciąga konkretny zapach skóry.

Siedząc ze znajomymi w ogrodzie możesz zauważyć, że podczas gdy niektórzy nie mogą odgonić się od komarów i innych insektów, pozostali nie mają na ciele ani jednego ukąszenia.

Wielu badaczy próbowało rozwikłać tę zagadkę, a wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Nottingham (Wielka Brytania) i na Uniwersytecie na Florydzie (USA) wskazują, że odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest czynnik genetyczny.

Co przyciąga komary?

Wiemy już, że przyczyną jest genetyka. Skąd jednak komary mogą znać nasz kod genetyczny? Odpowiedź jest prosta – wpływa on na zapach naszego ciała i to on konkretnie przyciąga te owady. Aby dojść do takich wniosków, naukowcy wykorzystali grupy sióstr – bliźniąt jedno- oraz dwujajowych.

W przypadku bliźniąt jednojajowych okazało się, że rodzeństwo jest w jednakowym stopniu atakowane przez komary. Potwierdza to hipotezę, że odpowiedzialne za to są geny, jako że u bliźniąt jednojajowych kod genetyczny jest niemalże identyczny.

Co więcej, udało się udowodnić także, że komary są zainteresowane konkretnym zapachem ciała, podobnym nawet u osób niespokrewnionych ze sobą. Bardziej narażone na ukąszenia są na przykład kobiety w ciąży i osoby otyłe.

Warto mieć to na uwadze zwłaszcza wiedząc o zagrożeniu malarią w krajach afrykańskich.

Ukąszenie przez komary na nogach

Jeszcze inna teoria winą za przyciąganie komarów obarcza wydychany przez nas dwutlenek węgla albo konkretny rodzaj bakterii – gronkowce. Co jeszcze wpływa na zapach naszego ciała? Oto kilka czynników i produktów:

  • spożycie alkoholu
  • czosnek
  • cebula
  • pieprz
  • odzież nylonowa
  • perfumy
  • dezodoranty

Omówiliśmy już czynniki związane z zapachem ciała przyciągającym komary, warto jednak podkreślić, że nie jest to wszystko. Atrakcyjne dla komarów są bowiem także osoby o podwyższonej temperaturze ciała.

Wyniki badań opublikowanych przez BBC wyraźnie wskazują, że działania komarów są szczegółowo zaplanowane i nie są przypadkowe. Potrafią określić temperaturę ciała nawet z pewnej odległości i to ona może zadecydować o tym, czy staniesz się ofiarą komara.

Jak uniknąć ukąszenia?

Oto kilka porad, które pomogą Ci uniknąć uciążliwych ukąszeń, bąbli i swędzenia.

  • Opróżnij wszelkie pojemniki, w których może zbierać się woda.
  • Nie używaj perfumowanego mydła i intensywnych perfum ani lakierów do włosów.
  • Dbaj o higienę, tak aby zapach Twojego ciała nie był zbyt intensywny.
  • Walcz z nadmierną potliwością skóry.
  • Wybieraj ubrania zakrywające ciało, a także unikaj bardzo intensywnych kolorów.
  • Zgaś światło, gdyż przyciąga ono komary i wiele innych owadów do Twojego mieszkania.
  • Nie otwieraj okien o zmierzchu.
  • Załóż specjalną siatkę lub moskitierę na okna i drzwi.
  • Używaj kremów i sprayów odstraszających komary.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández-Grandon, G. M., Gezan, S. A., Armour, J. A. L., Pickett, J. A., & Logan, J. G. (2015). Heritability of attractiveness to mosquitoes. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0122716
  • Van Breugel, F., Riffell, J., Fairhall, A., & Dickinson, M. H. (2015). Mosquitoes use vision to associate odor plumes with thermal targets. Current Biology. https://doi.org/10.1016/j.cub.2015.06.046
  • Mosquito bites. Clínica Mayo. (2018). Recuperado el 17 de marzo de 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.