7 kolorowych storczyków do dekoracji domu
Jeśli planujesz wprowadzić subtelne storczyki do wnętrz, dobrze trafiłeś. Podpowiemy Ci, które odmiany idealnie nadają się do dekoracji pomieszczeń. Rośliny te tworzą wytworny element ozdobny z nutą ekstrawagancji.
Istnieją tysiące gatunków cenionych za różnorodność kolorów, kształtów i rozmiarów. Nawet dla tych, którzy nie uważają się jeszcze za ekspertów w dziedzinie ogrodnictwa, pielęgnacja kwiatów z rodziny botanicznej Orchidaceae nie jest dużym zobowiązaniem. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.
Storczyki do wnętrz: kwiaty o ciekawej historii
Kwiaty orchidei zyskały na znaczeniu w epoce wiktoriańskiej, kiedy wręczano je jako dowód miłości i przywiązania od innych, uważając za kwiat egzotyczny. Im rzadszy gatunek, tym głębsze miało być uczucie.
Podobnie kojarzyły się z luksusem, ponieważ nie były tak łatwe do zdobycia. Przywożono je z regionów tropikalnych i tylko nielicznych było na nie stać.
Ale dziś rzeczywistość jest inna. Choć nadal kojarzone są z wyróżnieniem, każdy może kupić bukiet orchidei w kwiaciarni lub wyhodować storczyki w domu.
Przeczytaj, jak zrobić palik po mchu dla roślin pnących
Najlepsze storczyki do dekoracji wnętrz
W ogrodzie należy dokładnie kontrolować wiele zmiennych dla rozwoju storczyków, takich jak wilgotność i pH gleby i wody. W pomieszczeniu warunki się zmieniają, a wybór odpowiednich roślin nie wymaga tak dużego nakładu pracy. Oto parę sugestii.
1. Oncidium
Oncidium obejmuje około 300 gatunków tropikalnych i subtropikalnych storczyków amerykańskich, jak zauważa Encyclopedia Brtiannica. Ten kwiat ma również inne popularne nazwy: „storczyk tygrysi”, „orchidea pszczół” i „tancerz”, wszystkie związane z jego wyglądem.
Jest to odmiana, która ma ciepłe plamy na płatkach i mini-kwiaty skupione na gałęziach. W pomieszczeniu dobrze sobie radzą z dala od ciepła, ponieważ są to rośliny lubiące chłód. Jeśli naturalne światło wnika mocno do pomieszczenia, zainstaluj przezroczyste zasłony, aby zadbać o orchideę.
2. Falenopsis
Według meksykańskiego Instytutu Ekologii nazwa Phalaenopsis pochodzi od greckich słów: phalania, które oznacza „motyl” i opsis, czyli „podobny”. Nie ma więc zbyt wiele do wyjaśnienia: są to storczyki, których kwiaty przypominają motyle w locie (na zdjęciu pod tytułem). Polska nazwa alternatywna to ćmówki.
Okazy mają również 3 płatki o połączonych lub jednokolorowych tonach, a ich korzenie są grube i zielone. Zaleca się sadzenie ich w przezroczystych doniczkach, aby cieszyły się dobrym nasłonecznieniem.
W dekoracji domu dobrze jest umieścić 3 storczyki ćmówki razem w pojemniku, które bez większych komplikacji stworzą prostą i stylową kompozycję kwiatową.
3. Storczyki bratki
Botaniczna nazwa storczyka bratek to Miltoniopsis. HortScience twierdzi, że rośliny te mają atrakcyjne właściwości doniczkowe Szczególną uwagę przyciągają ich duże, pachnące kwiaty w urzekających kolorach, takich jak biały, fioletowy i czerwony.
Miltoniopsis domagają się codziennie wody, aplikowanej butelką z rozpylaczem. W dekoracji wyróżniają się swoimi aksamitnymi płatkami, które pięknie się prezentują na jasnym lub kontrastującym tle.
4. Storczyki domowe: Katleja
Jeśli Twój dom nie ma sufitów z polietylenu, Cattleya jest dobrym rozwiązaniem. Kolumbijskie Towarzystwo Orchidologiczne zwraca uwagę, że ta odmiana nie lubi tego materiału. Ponadto, potrzebuje grubego podłoża z kawałkami pnia, więc przygotowując doniczkę, weź pod uwagę sugestie ekspertów.
Orchidea Katleja jest jedną z najbardziej znanych, do tego stopnia, że została skatalogowana jako „królowa” gatunku. Jej rozmnażanie odbywa się poprzez pseudobulwy przy dużej dawce oświetlenia, ale nie bezpośredniego światła słonecznego.
Roślina wypuszcza maksymalnie 3 duże kwiaty, które żyją do 1 miesiąca. Wyróżniające się odcienie to:
- Biały.
- Różowy.
- Fioletowy.
- Pomarańczowy.
- Żółty.
Możliwe jest mieszanie kolorów Katleji w celu stworzenia unikalnych kompozycji.
5. Celogyne, czyli kapturzyk
Zdaniem Klubu Przyjaciół Orchidei właściwa jest uprawa tej rośliny w doniczkach. Ma białe kwiaty z wyraźnym żółtym środkiem, idealnie podkreślającym smukłe, wydłużone płatki. Jest to również jedna z najbardziej poszukiwanych odmian do ozdabiania zamkniętych przestrzeni.
6. Storczyki domowe: Zygopetalum
Amerykańskie Towarzystwo Orchidei zaleca „hodowanie” tej odmiany w temperaturach pośrednich, ponieważ wilgoć i zimno „odciskają” plamy na liściach i sprawiają, że wyglądają nieestetycznie. Jeśli otrzymają odpowiednią opiekę, rośliny te rozwijają się bez trudności.
Mówimy o wymianie podłoża co pół roku i dbaniu o zmiany temperatur. Rośliny Zygopetalum wyróżniają się również wyjątkowym zapachem oraz intensywnością fioletów i żółci.
7. Dendrobium
Ta odmiana orchidei lubi być blisko okna, aby mogło do niej dotrzeć ciepło słońca. Jej główną cechą jest to, że zimuje, aby zakwitnąć wiosną.
Kwitnie w krótkich pęczkach z małymi i dużymi okazami w kolorach powszechnych dla tego gatunku, ale także w egzotycznym brązie i efektownej zieleni.
Jak dbać o storczyki w pomieszczeniach
Storczyki oscylują między majestatem a subtelnością, dlatego niektórzy wahają się przed ich nabyciem. Wynika to z błędnego myślenia o wymaganiach co do opieki, Tymczasem prawda jest taka, że roślina żyje spokojnie tak długo, jak ma zapewnione podstawowe warunki środowiskowe :
- Po pierwsze światło pośrednie.
- Następnie kontrolowane podlewanie.
- Wreszcie odpowiednia odległość od źródła suchego powietrza.
Wystarczy bukiet storczyków w pojemniku lub doniczce z kilkoma kwiatami, aby wprowadzić do pomieszczenia wyszukaną dekorację. Czy odważysz się cieszyć wspaniałością tego gatunku w salonie swojego domu?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Britannica, T. Editors of Encyclopaedia (2017, May 3). Oncidium. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/plant/Oncidium
- Club Amigos Orquídeas. Coleogyne. Club Amigos Orquídeas. https://www.cao.org.es/coelogyne/
- Instituto de Ecología de México. Orquídea mariposa. Instituto de Ecología de México. https://www.inecol.mx/inecol/index.php/es/ct-menu-item-25/planta-del-mes/37-planta-del-mes/588-orquidea-mariposa-phalaenopsis-amabilis
- Lopez, R. G., & Runkle, E. S. (2006). Temperature and photoperiod regulate flowering of potted Miltoniopsis orchids. HortScience, 41(3), 593–597. https://doi.org/10.21273/hortsci.41.3.593
- Sociedad Americana de Orquídeas. Zygopetalum. Sociedad Americana de Orquídeas. https://www.aos.org/orchids/orchids-a-to-z/letter-z/zygopetalum.aspx
- Sociedad Colombiana de Orquideología. La Cattleya warscewiczzi. Sociedad Colombiana de Orquideología. https://sco.org.co/la-cattleya-warscewiczii/