Kolano biegacza - jakie domowe lekarstwa znamy?

Kolano biegacza jest powszechną kontuzją wśród osób uprawiających sport. Szczególnie odnosi się do skoków i biegów. Niezwykle istotna będzie interwencja w odpowiednim czasie, pozwalająca uniknąć komplikacji. Czy znamy korzystne domowe lekarstwa, które pomogą przy tej kontuzji? Poznajmy je wspólnie.
Kolano biegacza - jakie domowe lekarstwa znamy?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Kolano biegacza to powszechny zwrot określający uraz stawu pomiędzy rzepką a kością udową, charakterystyczny dla osób uprawiających sporty obciążające nadmiernie kolana. Dowiedzmy się jakie istnieją domowe sposoby leczenia.

Kolano biegacza, zespół bólów kolana czy kości udowej to schorzenie, które może pojawić się w wyniku urazów, osłabienia mięśni, przeciążenia i wypadków. Nazwa wskazuje, że to powszechna dolegliwość wśród czynnych sportowców, których dyscypliny w dużym stopniu obejmują bieganie i skoki.

Objawy, do których zalicza się lekki ból w przedniej części kolana, nasilają się podczas biegania, schodzenia po schodach w górę i w dół lub długotrwałego siedzenia.

Może być również wzmocniona przez działania takie jak klęczenie lub kucanie.

Kolano biegacza – najważniejsze informacje

Pasmo biodrowo-piszczelowe to w skrócie mało elastyczny, kolagenowy “sznur” (powięź), który ciągnie się między biodrem a kolanem. Zespół jego napięcia, który pojawia się przy przeciążeniach. 

Chociaż może to być tylko wyłącznie niewielki problem, najlepiej jest zgłosić się do lekarza lub fizjoterapeuty, w celu postawienia dokładnej diagnozy. Na tej podstawie może on określić, czy i jaki potrzebny jest program rehabilitacji, wskazane lekarstwa, a w ciężkich przypadkach – może nawet operacja.

Czy towarzysza schorzeniu też inne objawy? Kolejnym uciążliwym symptomem może być trzeszczenie, zgrzytanie, wywołujące niepokojące wrażenie, jakby ocierały się o siebie kości. W zaawansowanych stanach może pojawić się również obrzęk stawu kolanowego.

Oczywiście na skutki rehabilitacji i działań medycznych trzeba nieco poczekać. Ale czy możemy zrobić coś we własnym zakresie? Coś, co niedrogim kosztem wspomoże nasza kurację i wyleczy kolano biegacza?

Na szczęście istnieją domowe remedia, które sami możemy przygotować w swoim zaciszu. Mogą okazać się pomocne w tymczasowym uśmierzaniu bólu.

Pamiętajmy jednak bezwzględnie, że nie są to leki na pierwszej potrzeby.

Powinniśmy zawsze domowe alternatywne środki traktować jako dodatek do przepisanej kuracji. Zarezerwowane są też dla łagodnych przypadków schorzenia. Ale do rzeczy – jakie domowe lekarstwa możemy przygotować? Poznajmy je wspólnie.

Kolano biegacza – najlepsze domowe remedia

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w Journal of Sports Medicine, kliniczne podejście do kolana biegacza musi być zindywidualizowane, ponieważ jest to schorzenie o wieloczynnikowym pochodzeniu.

Z tego powodu, przed wypróbowaniem jakiegokolwiek domowego środka zaradczego, zaleca się przeprowadzenie oceny medycznej.

Żel na kolano biegacza

Specjalista może ustalić pochodzenie bólu za pomocą wywiadu lekarskiego, zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego.

  • Po ustaleniu przyczyny, zabiegi mogą obejmować odpoczynek, sesje z fizjoterapeutą, stosowanie leków przeciwbólowych, urządzeń unieruchamiających.
  • Może też wskazać na potrzebę operacji, jeśli nie ma dobrych odpowiedzi na niechirurgiczne rozwiązania.

Wyjaśniwszy najważniejsze aspekty schorzenia – przyjrzyjmy się domowym środkom zaradczym, które przysłużą się naszemu zdrowiu. Podobnie jak w przypadku kuracji przepisane przez lekarza – na początku powinniśmy uwzględnić odpoczynek i unikanie obciążających czynności. 

Zimne okłady a kolano biegacza

Stosowanie zimnych okładów może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego w sytuacji zmagania się z kolanem biegacza. Należy jednak stosować je z pewną dozą ostrożności.

Jednym z pierwszych kroków w łagodzeniu bólu spowodowanego przez kolano biegacza jest próba zmniejszenia stanu zapalnego. Pomocne może być nałożenie miejscowo lodu, albo przez owinięcie kostek w szmatkę. Przydatny może okazać się też specjalistyczny zimny żel w torebkach.

Jak sugeruje specjalistyczny artykuł opublikowany w “Physical Therapy in Sport“, zimna terapia ma pozytywny wpływ na zmniejszenie obrzęków kolan.

Potrzeba jednak wciąż więcej dowodów, aby ocenić jej wpływ na leczenie kolan biegacza.

Dlatego też ten środek zaradczy nie powinien być jedynym stosowanym środkiem leczenia. Używajmy tego z ostrożnością. Badania wskazują, że w niektórych przypadkach przy braku ostrożności występują pewne skutki uboczne – takie jak oparzenia skóry i powierzchowne porażenia nerwów przebiegających przez obszar poddawany leczeniu zimnem.

Dlatego za każdym razem, gdy nakładamy lód – powinniśmy go owinąć lub umieścić w specjalnym woreczku i stosować wyłącznie przez krótki czas. Jeśli wystąpi jakakolwiek niekorzystna reakcja, najlepiej natychmiast zaprzestać tego działania.

Korzeń imbiru jako domowe lekarstwo

W medycynie tradycyjnej korzeń imbiru był stosowany jako adiuwant przeciwko różnego rodzaju dolegliwościom. W rzeczywistości, obecnie literatura naukowa jest w stanie potwierdzić wiele z jego właściwości.

Badania opublikowane w The Journal of Strength and Conditioning Research sugerują, że jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe są pomocne w łagodzeniu bólu sportowców, z efektami podobnymi do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), ale bez ich skutków ubocznych.

Kurkuma

Właściwości te można wykorzystać dzięki naturalnym ekstraktom. Mogą być stosowane miejscowo, na przykład w postaci maści, lub poprzez przygotowanie naparu z korzenia imbiru. Ten ostatni uzyskuje się poprzez dodanie łyżeczki startego imbiru i rozpuszczenie jej w filiżance gorącej wody.

Uwaga: ostatnie badania pokazują, że spożywanie imbiru rzadko powoduje skutki uboczne. Jednak nadmierne spożycie może wzniecić dyskomfort żołądkowo-jelitowy.

Większość badań potwierdza zdrowotne przeciwzapalne i przeciwbólowe działania imbiru. Ekstrakty z tej egzotycznej przyprawy mogą więc okazać się przydatne w łagodzeniu takiego stanu.

Kurkuma a kolano biegacza

Przyprawy takie jak kurkuma również mogą okazać się użyteczne w przypadku kolana biegacza. Choć nie jest to zabieg, który gwarantuje wyleczenie problemu – to jednak stosowanie jej jako suplementu ma korzystne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

  • Badania opublikowane w European Journal of Applied Physiology wykazały, że kurkumina, główny związek aktywny kurkumy pomaga zmniejszyć obecność substancji chemicznych o działaniu zapalnym, znanych jako cytokiny. W rezultacie może pomóc w łagodzeniu bólu mięśni po intensywnych ćwiczeniach.
  • Podobnie czasopismo medyczne Drug Design, Development and Therapy wskazuje, że kurkumina ma działanie przeciwzapalne i pomaga łagodzić ból stawów, co z kolei poprawia funkcje fizyczne i jakość życia.

Kurkuma może być dodana w małych ilościach do zup, smoothies i innych zdrowych przepisów. Jest również dostępna w kapsułkach. Zanim zaczniemy ją przyjmować w naszej diecie – zaleca się konsultację z lekarzem, zwłaszcza w przypadku ciąży lub choroby.

Chociaż umiarkowane spożycie jest uważane za bezpieczne, mogą wystąpić pewne przeciwskazania w niektórych przypadkach. 

Co jeszcze mogę zrobić, żeby odciążyć kolano biegacza?

Oprócz wypróbowania powyższych środków i konsultacji z lekarzem, istnieją inne kroki pielęgnacyjne, które mogą przyczynić się do ulżenia w opisywanymi schorzeniu.

Obejmuje to utrzymanie zdrowej i zbilansowanej diety, ograniczenie spożycia produktów wzmagających stany zapalne. Będą to chociażby wędliny, czerwone mięso czy żywność przetworzoną.

Z drugiej strony, musimy się nawadniać i unikać złych nawyków, takich jak palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Pomocny za to może okazać się też kinesiotaping, czyli lecznicze plastry na kolano przyklejone w odpowiedni sposób.

Chociaż początkowo najważniejszy jest odpoczynek, to jednak z czasem wskazane będzie uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej. Aby zrobić to bezpiecznie, najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą i zastosować się do jego zaleceń. Jeśli pojawią się oznaki powikłań, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Życzymy dużo zdrowia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Halabchi F, Abolhasani M, Mirshahi M, Alizadeh Z. Patellofemoral pain in athletes: clinical perspectives. Open Access J Sports Med. 2017;8:189–203. Published 2017 Oct 9. doi:10.2147/OAJSM.S127359
  • Martimbianco, A. L. C., Gomes da Silva, B. N., de Carvalho, A. P. V., Silva, V., Torloni, M. R., & Peccin, M. S. (2014, November 1). Effectiveness and safety of cryotherapy after arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction. A systematic review of the literature. Physical Therapy in Sport. Churchill Livingstone. https://doi.org/10.1016/j.ptsp.2014.02.008
  • Markert, Summer. (2011). The Use of Cryotherapy After a Total Knee Replacement. Orthopaedic nursing / National Association of Orthopaedic Nurses. 30. 29-36. 10.1097/NOR.0b013e318205749a.
  • Wilson, P. B. (2015, October 1). Ginger (Zingiber officinale) as an analgesic and ergogenic aid in sport: A systemic review. Journal of Strength and Conditioning Research. NSCA National Strength and Conditioning Association. https://doi.org/10.1519/JSC.0000000000001098
  • Nikkhah Bodagh M, Maleki I, Hekmatdoost A. Ginger in gastrointestinal disorders: A systematic review of clinical trials. Food Sci Nutr. 2018;7(1):96–108. Published 2018 Nov 5. doi:10.1002/fsn3.807
  • Nicol, L. M., Rowlands, D. S., Fazakerly, R., & Kellett, J. (2015). Curcumin supplementation likely attenuates delayed onset muscle soreness (DOMS). European Journal of Applied Physiology115(8), 1769–1777. https://doi.org/10.1007/s00421-015-3152-6
  • Chin, K. Y. (2016, September 20). The spice for joint inflammation: Anti-inflammatory role of curcumin in treating osteoarthritis. Drug Design, Development and Therapy. Dove Medical Press Ltd. https://doi.org/10.2147/DDDT.S117432

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.