Koktajle bananowe na odchudzanie
Wiele badań przeprowadzanych na całym świecie potwierdziło, że owoc ten ma bardzo korzystny wpływ na organizm. W przeciwieństwie do tego, co uważano do tej pory, świetnie sprawdza się jako składnik diet odchudzających. Koktajle bananowe są nie tylko pyszne, ale i bardzo pożywne.
Dla niektórych może być to zaskoczeniem, ale już od dłuższego czasu wiadomo, że zrezygnowanie z bananów w dietach odchudzających jest dużym błędem.
Banan jest bogatym źródłem potasu, doskonale zapobiega retencji płynów w organizmie, a także łagodzi objawy zapalenia żołądka i innych narządów wewnętrznych.
Połączenie tego owocu ze składnikami wspomagającymi spalanie tłuszczu, na przykład nasionami lnu czy szpinakiem da nam smaczne i sycące koktajle, które oprócz pokładów energii również pomogą nam zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Dlaczego warto pić koktajle bananowe?
W bananie znajdziemy aż do 450 mg potasu, który jest niezastąpiony przy usuwaniu nadmiaru płynów z organizmu.
Oprócz tego, banan jest źródłem naturalnych cukrów takich jak fruktoza, glukoza czy sacharoza. Dostarczają one ciału naturalnej energii, zaspokajają uczucie głodu, a tym samym pomagają uniknąć nadmiernego objadania się i podjadania.
Banan zawiera tryptofan — aminokwas wchodzący w skład białek, a jego przemiany są źródłem ważnych dla organizmu związków. Również stymuluje uwalnianie serotoniny, neuroprzekaźnika, który współdziała z melatoniną, regulując sen.
Według powszechnej opinii, że banan jest produktem tuczącym, warto zaznaczyć, że w 100 gramach tego owocu znajdziemy 100 kalorii. Nie jest to mało, jednak wpłynie to jedynie na korzyść, zaspokoi głód na kilka godzin i pozwoli uniknąć sięgania po niezdrowe przekąski.
Banan jest bogatym źródłem witaminy A, witaminy B, witaminy C oraz minerałów takich jak żelazo, miedź, magnez, wapń, cynk i potas. Zawiera także pektyny i błonnik, który ułatwia trawienie, usprawnia pracę jelit, ale i zapobiega i pomaga w leczeniu zapalenia żołądka i wrzodów jelita.
Koktajle bananowe na utratę wagi
Po połączeniu produktów takich jak banany, jagody, nasiona lnu i szpinaku otrzymamy cudowne koktajle, które nie tylko zachwycą nas swoim smakiem, ale i będą doskonałym uzupełnieniem diet odchudzających. Wspomogą spalanie tłuszczu i ułatwią utratę zbędnych kilogramów.
Oczywiście dieta powinna być odpowiednio zrównoważona i uzupełniona aktywnością fizyczną i ćwiczeniami, co pozwoli uzyskać zamierzone rezultaty.
Koktajle z bananów i nasion lnu
Koktajle wykonane z tych produktów skutecznie zaspokoją uczucie głodu, pomogą zwalczyć retencje wody w organizmie i usprawnią procesy trawienne.
Składniki:
- sok z jednej pomarańczy
- 1 banan
- 2 łyżki maślanki
- 2 łyżki nasion lnu
Sposób przygotowania:
Do blendera należy wprowadzić wszystkie składniki, a następnie dokładnie ze sobą połączyć aż do uzyskania jednolitej masy.
Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, koktajle na bazie bananów i nasion lnu powinny być spożywane zamiast śniadania.
Koktajle z bananów i szpinaku
Koktajle z dodatkiem szpinaku dostarczą Ci energii i witamin. Dlatego są doskonałym daniem na rozpoczęcie dnia. Są idealne dla sportowców. Nadają się też dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Jak się okazuje są też sposobem na szybkie i smaczne zaspokojenie głodu.
Składniki:
- 1 banan
- 200 g świeżego szpinaku
- 0,5 szklanki jogurtu niskokalorycznego
- 0,5 szklanki rozgniecionych płatków
- 1 łyżka miodu
Sposób przygotowania:
Wprowadzić wszystkie składniki do blendera i dokładnie ze sobą połączyć. Podobnie jak w poprzednim wypadku najlepiej te napoje spożywać na śniadanie.
Koktajle z bananów i jagód
Z kolei to połączenie dostarczy ciału potrzebnych antyoksydantów oraz innych składników mineralnych, które poprawią zdrowie i pomogą schudnąć.
Koktajle pomogą zmniejszyć apetyt i zapobiegną spożywania niepotrzebnych kalorii w ciągu dnia. Oprócz tego jest to świetny sposób na ograniczenie retencji płynów w organizmie oraz zapobiegają zaparciom.
Składniki:
- 1 łyżka miodu
- 1 banan
- 0,5 szklanki ciepłej wody
- 1 łyżka startego imbiru
- 1 szklanka jagód, jeżyn i malin
Sposób przygotowania:
Wprowadź do blendera wszystkie składniki i dokładnie je wymieszaj. Koktajle na bazie tych produktów najlepiej spożywać schłodzone na pusty żołądek lub zamiast śniadania.
W pierwszym wypadku po spożyciu zalecane jest odczekanie 45 minut aż do zjedzenia właściwego posiłku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Escudero, E., & González, P. (2006). La fibra dietética. Nutrición Hospitalaria. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004.
-
Nutrición. (2017). Archivos de Bronconeumologia. https://doi.org/10.1016/S0300-2896(17)30365-4.
-
Carbajal, A. (2013). Manual de Nutrición y Dietética. Departamento de Nutrición. Facultad de Farmacia. Universidad Complutense de Madrid. https://doi.org/10.1007/s13398-014-0173-7.2.