Koenzym Q10 – Te 7 produktów pomaga go wytwarzać

Koenzym Q10, określany również jako ubikwinon lub CoQ10, jest przeciwutleniaczem, który pomaga walczyć z oznakami starzenia. Dowiedz się więcej o tym ważnym przeciwutleniaczu i o tym, jak się upewnić, że organizm otrzymuje jego odpowiednią ilość.
Koenzym Q10 – Te 7 produktów pomaga go wytwarzać

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2019

Pewnie często zdarzyło Ci się słyszeć rozmowy innych ludzi o tak zwanym enzymie młodości, czyli koenzymie Q10. Koenzym Q10, określany również jako ubikwinon lub CoQ10, jest przeciwutleniaczem. Można go znaleźć w każdej komórce ludzkiego ciała.

Główna funkcja koenzymu Q10 jest równie kluczowa, co pozytywna: chroni Cię przed wolnymi rodnikami, a także zapewnia ochronę przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, które powodują uszkodzenie oksydacyjne. Dodatkowo ułatwia komórkom wytwarzanie energii. To wzmacnia odporność, siłę oraz twardość mięśni.

Większa koncentracja koenzymu Q10 w organizmie przekłada się na lepszą zdolność do walki z oznakami starzenia. To dlatego składnikiem wszystkich kremów przeciwzmarszczkowych jest właśnie koenzym Q10. Każdy krem zawiera ten fantastyczny, wielofunkcyjny enzym.

Zanim jednak rozpoczniesz kurację zewnętrzną pragniemy poinformować, że jest coś lepszego dla Twojego organizmu. Można bowiem sprawić, że ciało będzie naturalnie wytwarzało koenzym Q10.

Zwróć uwagę na 7 produktów spożywczych, które pomogą Ci to osiągnąć.

Oto 7 produktów, które zwiększą produkcję koenzymu młodości, czyli koenzymu q10

1. Łosoś obfituje w koenzym Q10

Ryby bogate w kwasy tłuszczowe, takie jak omega 3 i omega 6, są niezbędne do odbudowania i podniesienia poziomu koenzymu Q10.

Wśród nich najodpowiedniejszą rybą jest zdecydowanie łosoś. Na przykład większość mieszkańców Japonii może pochwalić się wysokim poziomem tego przeciwutleniacza. Dzieje się tak, ponieważ ich dieta jest bogata w świeże i surowe ryby.

Łosoś - produkt bogaty w koenzym Q10

Oczywiście jedzenie surowych ryb nie zawsze jest rozsądne. Tak więc jedyne o czym musisz pamiętać to to, że powinnaś jeść świeżego łososia, makrelę lub sardynki trzy lub cztery razy w tygodniu.

2. Kurczak

Mięso jest na ogół bardzo bogate w koenzym Q10. Czerwone mięso nie jest najlepsze z powodu wysokiej zawartości tłuszczu, a przecież tłuszcz jest toksyczny i zwiększa poziom cholesterolu i trójglicerydów. Zamiast niego wybierz kurczaka.

Udka z kurczaka są bardzo dobrym źródłem koenzymu Q10. Połącz to mięso z innymi zdrowymi produktami spożywczymi. W ten sposób Twoja dieta będzie zdrowa i zbalansowana. Dobrym pomysłem jest na przykład połączenie kurczaka z sosem marchewkowym.

Unikaj jednak przygotowywania kurczaka w zbyt dużej ilości oleju.

3. Orzeszki ziemne

Nie każda żywność bogata w koenzym Q10 ma pochodzenie zwierzęce. Orzeszki są jednym z przykładów roślinnego źródła koenzymu Q10. Jest to przy tym produkt z jednym z najwyższych wskaźników zawartości tego koenzymu.

Porcja (28 gramów) prażonych orzeszków ziemnych zawiera 0,8 mg koenzymu Q10.

Orzeszki prażone bogate w koenzym q10

Co więcej, orzeszki, podobnie jak winogrona, są bogate w resweratrol, czyli bardzo zdrowy, przeciwdziałający starzeniu przeciwutleniacz. 

W związku z tym jedzenie odpowiedniej ilości orzeszków będzie miało kilka korzystnych efektów, wśród których można wymienić regulację przepływu krwi i dbanie o twardość mięśni. To pozwala walczyć z negatywnymi skutkami upływu czasu.

4. Brokuły są bogate w koenzym Q10

Koenzym Q10 znajduje się także w brokułach i kiełkach brokułów. Regularne jedzenie tego warzywa pozwala zapobiegać różnym chorobom, wśród których można wymienić choroby serca i zakrzepy krwi. Wynika to z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, na przykład koenzymu Q10.

Warto pamiętać, że koenzym Q10 jest obecny tylko w świeżych produktach. Po zamrożeniu lub zakonserwowaniu ten koenzym znika.

5. Sok z pomarańczy i truskawek

Ogólnie rzecz biorąc, owoce zazwyczaj nie zawierają koenzymu Q10. Jedyne owoce, które mogą zaspokoić nasze zapotrzebowanie na ten koenzym to pomarańcze i truskawki. Dlatego dobrym pomysłem jest jak najczęstsze spożywanie tych owoców w postaci świeżych soków.

Nie dodawaj do nich cukru: słodzenie pomarańczy i truskawek odbiera im ich właściwości odżywcze. Obejmuje to nie tylko słodzenie cukrem, ale także miodem i stewią.

6. Szpinak

Szpinak jest warzywem o najwyższej zawartości koenzymu Q10. Często włączaj go do swoich posiłków. Pamiętaj, że szpinak najlepiej spożywać na surowo!

Jest bogaty w witaminy, błonnik i minerały. Zawiera również takie fitoskładniki jak beta-karoten i luteina. Wszystkie te składniki odżywcze są odpowiedzialne za ochronę organizmu przed uszkodzeniami komórkowymi.

liście szpinaku w misce

Jeśli chcesz zadbać o jędrność swojej skóry, walczyć z głębokimi zmarszczkami lub odzyskać blask i odpowiednią tonację skóry twarzy, nie wahaj się. Jedz szpinak!

7. Jedząc tofu dostarczysz koenzym Q10

Tofu to w 100% białko roślinne i jest robione z fasolki sojowej. Dodawaj je tofu do sałatki lub zupy.

Jest to produkt, który warto włączyć do swojej diety, ponieważ jego wysoka zawartość koenzymu Q10 i wapnia chroni Twoje kości. Chroni również mięśnie i działa korzystnie na cały organizm.

Tofu w misce

Tofu zawiera tyle białka co mięso i jest pełne witamin z grupy B. Tofu w dużym stopniu zaspokaja potrzeby energetyczne komórek organizmu. Pomaga im także w walce ze skutkami upływu czasu.

W miarę starzenia się, stopniowo tracimy niewielkie ilości koenzymu Q10. Dlatego konieczne jest pokrycie tych strat zaprezentowanymi dzisiaj produktami spożywczymi. Dieta zawierająca daną żywność będzie ogromnym wsparciem dla Twojego organizmu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García Triana, B. E., Saldaña Bernabeu, A., & Saldaña García, L. (2013). El estrés oxidativo y los antioxidantes en la prevención del cáncer. Revista Habanera de Ciencias Médicas12(2), 187-196.
  • Mataix Albert, B. (2005). Efecto de los ácidos grasos de la dieta y la suplementación con coenzima Q10 sobre el estrés oxidativo cerebral durante el envejecimiento.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.