Kobieta silna i niezależna: nigdy się nie zmieniaj!
Kobieta w dzisiejszym świecie musi każdego dnia mierzyć się z wieloma wyzwaniami i kłodami rzucanymi jej pod nogi przez społeczeństwo.
Żyjemy w XXI wieku, a mimo to wciąż pokutują wśród nas pozostałości patriarchalnego społeczeństwa, które silnym i niezależnym kobietom chcą odebrać głos, postrzegając je jako zagrożenie dla dawnego porządku.
Każda kobieta, która nie waha się głośno mówić o swoich poglądach, żądaniach i pragnieniach i która nie waha się stawiać czoła swoim przeciwnikom, musi liczyć się z wieloma negatywnymi reakcjami, a nawet atakami.
Pamiętaj jednak, że Twoja siła i niezależność to Twoje największe skarby. Bądź silna, bądź niezależna i nie oglądaj się na innych! Nie zmieniaj się.
Kobiety o mocnych i wyrazistych poglądach muszą stawiać czoła wielu przeciwnikom. Wielu z nich patrzy na nie z góry, deprecjonuje ich osiągnięcia i umniejsza ich rolę we współczesnym świecie.
Postawienie się takim poglądom pokutującym w społeczeństwie nie jest proste, ale wciąż potrzebujemy ludzi, którzy mają dość odwagi, by głośno się im sprzeciwiać. Im nas więcej, tym większą mamy szansę na zwycięstwo. Nie zostawiajmy takich bohaterek samym sobie!
Istnieje wiele powodów, przez które społeczeństwo w dalszym ciągu karmi i podlewa korzenie nierówności. Co szczególnie smuci, nie brakuje także kobiet, które same działają na swoją szkodę, a na korzyść starego porządku.
Możesz w to wierzyć lub nie, ale nie brakuje wśród nas takich osób, które za wszelką cenę starają się nie zauważyć takich problemów jak dyskryminacja, a te jednostki, które sprzeciwiają się systemowi traktują z góry.
Łamanie stereotypów
Łamanie stereotypów to klucz do realnej zmiany. Warto zawalczyć o to, by w niedalekiej przyszłości móc już na zawsze podejmować swoje własne decyzje, niezależnie od płci nie narażając się na ocenę innych.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają prawo do decydowania o sobie i stawianiu sobie swoich własnych celów i wyzwań. Płeć nie ma nic do rzeczy jeśli chodzi o charakter, niezależność czy wytrwałość w walce o swoje marzenia.
Kluczem do życia razem w zgodzie i równości jest szacunek do siebie i innych, do wszystkich jako całości i każdego z osobna. Nie może być to uwarunkowane płcią, pozycją społeczną czy ideologią. Temu zagadnieniu chcemy właśnie dzisiaj poświęcić ten artykuł.
Zobacz także: Szacunek i miłość to fundamenty szczęśliwej rodziny
Silna kobieta i jej cechy
Kobieta o silnym charakterze nie narodzi się w ciągu jednej nocy. Jej wytrwałość i niezależność to wypadkowa wielu życiowych zwycięstw, ale i porażek. Każde wydarzenie i wyzwanie, którym musiała postawić czoła, ukształtowało ją jako człowieka i pozwoliło stać się tym, kim jest dzisiaj.
Znamienita antropolożka Helen Fisher pomaga nam zrozumieć ten proces w swojej książce ,,Pierwsza płeć”.
Fisher pisze między innymi, że kobieta to nie wytwór kontekstu społecznego, w jakim się wychowała i ukształtowała. W rzeczywistości osobowość kobiety to o wiele bardziej złożona i wrażliwa struktura. Według Fisher kobiety wcale nie są ,,gorszą” czy ,,słabszą” płcią, jak powiedziałaby Simone de Beauvoir.
Kobieta nie jest też wcale pochodną mężczyzny, stworzoną z żebra Adama czy jakiejkolwiek innej części jego ciała. Oto jak Fisher uzasadnia swoje poglądy:
- Z biologicznego punktu widzenia to kobieta jest płcią podstawową. Na początku rozwoju u zarodków aktywny jest wyłącznie chromosom X, determinujący płeć żeńską. Dopiero po 5-6 tygodniach aktywuje się drugi chromosom Y – w przypadku chłopców.
- Kobietom przypisuje się dodatkową, niemalże paranormalną umiejętność – to w końcu kobiety kierują się czymś co możemy nazwać wewnętrznym głosem, tudzież intuicją.
- Za wiele aspektów naszego życia odpowiadają geny, jednak nie możemy zapominać o tym, jak na nasze życie wpływają także pewne aspekty kulturowe i społeczne. Odpowiednie impulsy mogą pokierować nas na zupełnie inne tory i przyczynić się do wewnętrznego przebudzenia.
- Gdy przyjdzie odpowiedni czas, możemy wywrócić wszystko do góry nogami.
Niektóre kobiety przez całe życie podporządkowują się innym. Uniemożliwia im to osiągnięcie pełni własnej wartości i pełną ekspresję swoich uczuć i pragnień.
Kobiety często nawet nieświadomie dają podporządkować się patriarchalnemu systemowi i wręcz wierzą w to, że są mniej wartościowe i mniej zaradne niż mężczyźni. To nieprawda i czas skończyć z tym szkodliwym poglądem!
Nie bój się mówić, nawet jeśli jest to krytykowane
,,Po kim ona ma taki charakter? Ależ zgorzkniała i okropna z niej baba!” – takimi słowami nie raz raczy się silne i niezależne kobiety, które mają odwagę mówić to, co myślą. Takie słowa okazują brak szacunku w najczystszej postaci, jednak w głębi kryje się o wiele więcej.
Jest to odbicie szowinistycznych poglądów i zamknięcia umysłu na fakt, że nie tylko mężczyznom przysługuje prawo głosu.
Mężczyzna, który mówi otwarcie o swoich żądaniach czy pragnieniach uważany jest za odważnego i zdecydowanego. Kobieta, która nie boi się mówić z reguły uznawana jest za roszczeniową czy zgorzkniałą.
Przeczytaj także: Wszyscy mamy marzenia – czas je nam zabiera
Skąd bierze się to szkodliwe rozróżnienie? Ma ono swoje źródło w klasycznych poglądach o społeczeństwie rządzonym przez mężczyzn. W takim społeczeństwie obowiązkiem kobiety jest troszczyć się, ale nie narzucać.
Czasami ludzie wypowiadają takie słowa nawet nie zastanawiając się nad ich znaczeniem. Czas nauczyć siebie i innych brać odpowiedzialność nie tylko za czyny, ale także właśnie za słowa. Idzie bowiem za nimi cały ładunek emocjonalny i społeczny, a jest to jarzmo, którego ciężko się wyzbyć.
Kobiety, zupełnie tak samo jak mężczyźni, mają prawo do silnego i zdecydowanego charakteru. Mają prawo do walki o swoje marzenia, zasługują na szacunek i zrozumienie.
Dzika kobieta
Na rynku wydawniczym niewiele jest tak ciekawych pozycji jak ,,Biegnąca z wilkami. Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach” autorstwa Clarissy Pinkoli Estés. Jest to niezwykła praca, w której autorka zagłębia się w temat kulturowych źródeł tzw. ,,dzikiej kobiety”.
Bez wątpienia wiele cech takiej postaci możemy przypisać i współczesnej silnej i niezależnej kobiecie.
Każda ,,dzika kobieta” przechodzi przez wszystkie stadia swojego rozwoju osobistego, ostatecznie osiągając w pełni ukształtowaną osobowość. Wszystkie stojące przed nią wyzwania, lęki czy nawet cierpienie przyczyniają się do tego, jak silna stanie się pewnego dnia. Wszystkie kobiety mają w sobie coś niezwykłego:
- Intuicję i kreatywność mamy we krwi. Nasz wzrok sięga dalej niż to, co nas otacza.
- Słuchamy siebie i innych, dzięki czemu potrafimy połączyć się z naszym otoczeniem.
- Kobieta to nie tylko matka. Stereotypy i narzucane nam przez społeczeństwo role nie mogą odbierać nam tego, kim naprawdę jesteśmy.
- Kobiety nie są wcale z natury słabe, marudne czy egoistyczne. Są pełnowartościowymi ludźmi, razem ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Kobieta, która wie, czego chce i się tego domaga nie jest zgorzkniałą starą panną – jest odważna i samoświadoma i dlatego nie waha się używać swojego głosu. Współczesna kobieta chce zmienić świat, dać wyraz swoim poglądom i walczyć o szacunek, który jej się należy.
Przede wszystkim jednak chce żyć szczęśliwa i wolna, w społeczeństwie, które nie narzuca jej, kim ma się stać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Fisher, H., Rodrguez Halffter Eva tr, & V quez Pilar tr. (2000). El primer sexo: las capacidades innatas de las mujeres yc o est n cambiando el mundo.
-
Martín, V. G. (2016). INCITACIÓN AL ODIO Y GÉNERO.
-
Lorente, C. (2014). Mujeres con carácter. Tiempo, (1651), 70-73.