Kłótnie rodzeństwa – jak sobie z nimi radzić?

Bez względu na powód walk pomiędzy rodzeństwem, bardzo ważne jest nauczenie dzieci, jak ważne jest wzajemne poszanowanie. I to już od najmłodszych lat!
Kłótnie rodzeństwa – jak sobie z nimi radzić?

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszystkie normalne zasady funkcjonowania domu zmieniają się diametralnie w przypadku powiększenia rodziny o nowego członka. Niestety z czasem pojawiają się kłótnie rodzeństwa, nad którymi bardzo ciężko zapanować.

A to dlatego, że wiadomość o tym, że nowe rodzeństwo niebawem pojawi się w rodzinie, może być wyzwaniem dla niektórych dzieci, nawet dla tych, które od dawna marzyły o braciszku lub siostrzyczce.

Dzieci bez żadnego problemu potrafią znajdować powody, aby antagonizować swoich braci lub siostry. Jest tak wiele najróżniejszych sytuacji, które mogą wywołać kłótnie rodzeństwa, że nie ma sensu ich nawet wymieniać.

Sytuacją zapalną może być konieczność dzielenia się czasem i miłością rodziców, dzieleniem się wzajemnie swoimi zabawkami lub przestrzenią osobistą. Nie ma znaczenia, czy dzieci są w podobnym wieku, czy nie. Prawie zawsze w domu będą odbywały się mniejsze lub większe kłótnie.

W sytuacjach konfliktowych często musimy odgrywać rolę rodzica, mediatora i sędziego w jednej osobie. To nie jest i nie będzie łatwe, ale musisz sprawić, by Twoje dzieci zrozumiały, że ich rodzeństwo jest ich najlepszym przyjacielem, a nie wrogiem.

Kłótnie rodzeństwa.

To normalne, że dzieci walczą ze sobą. Przecież w ten sposób demonstrują swoją osobowość i rolę w rodzinie.

Rodzaj instynktu „terytorialności zwierząt” rozwija się również u ludzkich dzieci, które krzyczą, obrażają się lub nie zgadzają się ze wszystkim, co powie ich rodzeństwo. W ten sposób dziecko na zwraca na siebie uwagę „stada”, czyli ich rodziny.

Kłótnie rodzeństwa są niezwykle powszechnym zjawiskiem. Tak już po prostu jest i nie będziemy w stanie nic z tym zrobić. Jednak naszym zadaniem jest ustalenie pewnych limitów, aby dzieci wiedziały, że przestrzeń rodzinna musi być harmonijna. Dodatkowo pomoże im to prawidłowo dorosnąć i stać się dojrzałymi i społecznie rozwiniętymi dorosłymi.

Aby pomóc im to osiągnąć, zalecamy wykorzystać poniższe wskazówki.

1. Szacunek dla rodziny jest nieprzekraczalną granicą.

Naucz swoje dzieci tego, że szacunek dla rodziców i rodzeństwa nie podlega negocjacjom. To musi być najważniejsza wartość w rodzinie, a tym bardziej wśród rodzeństwa.

Konflikty u dzieci

Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć i akceptować sytuacji, w której rodzeństwo obrzuca się nawzajem obraźliwymi słowami, które dotyczą ich fizyczności lub cech indywidualnych. I oczywiście dzieci nigdy, pod żadnym pozorem nie mają prawa stosować wobec siebie przemocy fizycznej!

W momencie, w którym zakończysz kłótnię Twoich dzieci, podkreśl wagę, jaką odgrywa wzajemny szacunek w rodzinie. Bądź stanowczy. Dzieci muszą zrozumieć, że szacunek jest ważny i że nie mogą przekroczyć pewnej granicy, bez względu na to, jak bardzo są wściekłe na brata czy siostrę.

2. Zachęcaj dzieci do refleksji i do używania słowa „przepraszam”.

Kiedy interweniujesz w walkę pomiędzy rodzeństwem, musisz sprawić, by dzieci dobrze zrozumiały, czym zawiniły. Aby to zrobić, niech zastanowią się i przemyślą, co się właściwie wydarzyło. Poza tym warto skoncentrować się nad tym, co wywołało walkę. Spróbuj ustanowić emocjonalny związek pomiędzy nimi.

Jeśli dzieci walczą o zabawki, pokaż im, dlaczego ważne jest, aby się nimi dzielić. Następnie powinni przeprosić się wzajemnie i poprosić o przebaczenie, bez względu na to, jak niewłaściwie się zachowały. Żadna kłótnia nie powinna być na tyle poważna, by rodzeństwo nie umiało się nawzajem przeprosić i sobie wybaczyć.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności?

3. Pozwól dzieciom na rozwiązanie problemu między nimi bez Twojej interwencji.

Ważne jest, aby dać dzieciom niezbędne narzędzia do rozwiązywania konfliktów. W tym przypadku jest jeszcze bardziej konieczne, aby dzieci wiedziały, jak rozwiązywać problemy między sobą, zwłaszcza bez stosowania przemocy.

Dialog i negocjacje są dla rodzeństwa najlepszym sposobem rozwiązania problemów. Jeśli sytuacja przekroczy pewien punkt krytyczny, zanim zaczną się nawzajem atakować, dzieci powinny zawsze prosić o pomoc dorosłego, zaufanego członka rodziny.

Ustalenie pewnych wyraźnych granic zachowania, które są nieprzekraczalne pozwoli twoim dzieciom pracować nad swoimi zdolnościami rozwiązywania konfliktów i wykorzystywać je w innych aspektach ich życia. Dlatego w późniejszych etapach życia będą w stanie tworzyć lepsze relacje z przyjaciółmi, nauczycielami i krewnymi.

4. Staraj się uczyć swoje dzieci empatii w stosunku do rodzeństwa.

Ważne jest to, aby nauczyć swoje dzieci empatii dla innych i stawiania się w położeniu innej osoby. Ważne jest, aby dzieci zrozumiały pozycję swojego rodzeństwa tego, co czuje i co go dotknęło. To najlepszy sposób na uniknięcie przyszłych konfliktów.

Dzieci

Kluczowe pytanie, które musisz zadać dziecku, brzmi: „Jak byś się czuł, gdyby Twój brat/siostra zrobił to Tobie?”. To ćwiczenie będzie miało pozytywny wpływ na wiele przyszłych aspektów życia Twoich dzieci.

5. Kłótnie rodzeństwa – tworzenie przestrzeni osobistej.

Innym korzystnym narzędziem do radzenia sobie z walkami Twoich dzieci jest stworzenie przestrzeni do rekreacji i wspólnego spędzania czasu z rodziną. Pozwoli to twoim dzieciom się zrelaksować, spotykać i dzielić czas z rodzicami i sobą nawzajem.

Jednak na początku możesz napotkać pewien opór i argumenty ze strony dzieciaków. Jeśli tak się stanie, oddziel je na chwilę i porozmawiaj z każdym z nich osobno, aż do momentu, w którym się uspokoją.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Odosobnienie z rodziną – jak spędzić ten czas?

6. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość.

Aby prowadzić szczęśliwe i spokojne życie ze swoimi dziećmi, upewnij się, że sam zachowujesz spokój i cierpliwość w obliczu sytuacji konfliktowych. Na pewno będą liczne chwile, kiedy poczujesz się zmęczony ciągłymi kłótniami, a nawet zakwestionujesz siebie jako dobrego rodzica. Czasami możesz nawet czuć się z tego względu przygnębiony i przybity.

Niezależnie od tego wszystkiego nigdy nie trać spokoju. Wszystko przeminie i jakoś się ułoży. Kiedy czujesz, że straciłeś całą swoją cierpliwość, weź głęboki oddech i odnajdź w sobie więcej spokoju. Dasz radę!

Jeśli jednak konfrontacje dzieci staną się dla ciebie zbyt dużym wyzwaniem, nie wahaj się szukać wsparcia i pomocy u profesjonalnego psychologa.

Kłótnie rodzeństwa – kluczem rozwiązania problemu zawsze jest rodzic.

Aby stworzyć zdrową relację między dziećmi a ich rodzicami, musisz poświęcić swoją miłość, uwagę i czas każdemu z dzieci w równym stopniu. Bardzo ważne jest to, aby traktować swoje dzieci w taki sam sposób i nigdy nie faworyzować żadnego z nich.

Kłótnie rodzeństwa

Jeśli rodzice zaczną wybierać swoich ulubieńców, relacje rodzinne zaczną się powoli rozpadać. Powoduje to antagonistyczne i konkurencyjne relacje między rodzeństwem, które mogą utrzymywać się później w ich dorosłym życiu.

Wszystkie dzieci są takie same, jeśli chodzi o jedną rzecz: mama i tata są w centrum ich świata. Musisz to zrozumieć jako rodzic. Nie możesz myśleć, że skoro jedno dziecko jest starsze od drugiego, powinno przestać oczekiwać, że otrzyma taką samą ilość miłości i uwagi jak jego młodsze rodzeństwo.

Rozważania końcowe.

Kłótnie rodzeństwa są zjawiskiem naturalnym, ale jedynie do pewnych zdrowych granic. Mają one pewne pozytywne zadania:

  1. Są mechanizmem, dzięki któremu dzieci zaznaczają swoje miejsce w rodzinie.
  2. Pomaga dzieciom rozwijać ich osobowość.
  3. Pomaga dzieciom uczyć się, rozpoznawać i kontrolować swoje emocje.
  4. Wzmacnia ich poczucie własnej wartości.

… to znaczy tak długo, jak ich rodzice właściwie ograniczają i kontrolują kłótnie rodzeństwa.

Czy to może być wyczerpujące? Tak, i to bardzo!

Rodzicielskie wskazówki pomogą dzieciom znaleźć najlepszy sposób rozwiązania konfliktów pomiędzy nimi. Wszyscy, którzy sami mają rodzeństwo doskonale wiedzą, jak wielką rolę odegrali ich rodzice w gaszeniu konfliktów w domu rodzinnym. Jako dorośli często wspominamy niektóre walki z rodzeństwem i śmiejemy się z nich do rozpuku.

Teraz Twoja kolej, aby nauczyć swoje dzieci doceniania niezwykłego błogosławieństwa, jakim jest posiadanie rodzeństwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.