Klimatyzacja - 6 konsekwencji dla zdrowia

Często wydaje nam się, że klimatyzacja jest naszym jedynym sprzymierzeńcem podczas dokuczliwych upałów. Jednak należy pamiętać o jej szkodliwych skutkach dla naszego zdrowia. Tylko umiejętne korzystanie z klimatyzacji nie stanowi dla nas zagrożenia.
Klimatyzacja - 6 konsekwencji dla zdrowia

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

W biurach, autobusach, samochodach, w większości domów, gdy już nadejdzie lato – klimatyzacja pojawia się praktycznie wszędzie. Należy jednak pamiętać o konsekwencjach jakie przynosi wraz z chłodną, przyjemną bryzą.

W tym artykule dowiesz się jakie negatywne skutki może mieć dla naszego organizmu. Ponadto przedstawimy kilka wskazówek, które pozwolą tego uniknąć.

Najczęściej pojawia się ból gardła czy lekkie przeziębienie, jednak nadmierne stosowanie klimatyzacji może mieć też wpływ na nasze samopoczucie.

Niezmiernie szkodliwa jest suchość jaką klimatyzacja pozostawia po sobie w otoczeniu. Korzystanie z niej w odpowiedzialny sposób jest jedynym rozwiązaniem by móc cieszyć się chwilą oddechu podczas upalnego lata.

Czy wiesz, że działanie klimatyzacji najbardziej dostosowane jest do warunków fizycznych przeciętnego 40-letniego mężczyzny o wadze 70 kilogramów? Stąd stanowi dużo większe zagrożenie dla kobiet.

Klimatyzacja i jej 6 konsekwencji dla zdrowia

1. Problemy z oddychaniem

Pierwszym z negatywnych efektów klimatyzacji dla twojego zdrowia jest problem z oddychaniem. Jakakolwiek drastyczna zmiana temperatury ma destrukcyjny wpływ na nasz układ oddechowy. Ekstremalne ciepło na dworze w zestawieniu z chłodnym klimatyzowanym biurem może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Ze względu na cyrkulację powietrza może też zwiększać podatność organizmu na infekcje dróg oddechowych. Innymi dolegliwościami jakie może spowodować są infekcje gardła i zatok.

Badania wykazują, że osoby spędzające większość czasu w klimatyzowanym pomieszczeniu zmagają się z powracającymi infekcjami i stanami zapalnymi gardła i dróg oddechowych. Pamiętaj, że może to doprowadzić do poważniejszych problemów, takich jak zapalenie błony śluzowej nosa.

2. Infekcje wirusowe

Zastanawiałeś się kiedyś jak działa klimatyzacja? Pobiera powietrze z pomieszczania i poddaje je obróbce – oziębia i odpowiednio nawilża, po czym wypuszcza otworami klimatyzacyjnymi.

wirusy a klimatyzacja

To zwraca uwagę na fakt, że do danego pomieszczenia nie dociera świeże powietrze, a stare cząsteczki cały czas krążą i nieustannie poddawane są obróbce w nienaturalny sposób.

To niestety może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego i staje się zagrożeniem występowania infekcji wirusowych. Przepływ starego powietrza może przenosić wirusy przeziębienia i grypy z jednej osoby na drugą. Szansa na zarażenie się jakąkolwiek chorobą wirusową zwiększa się w klimatyzowanym pomieszczeniu.

3. Odwodnienie

Pamiętaj aby dostarczać do organizmu odpowiednią ilość płynów, szczególnie kiedy przez wiele godzin przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu. Klimatyzacja bowiem pochłania wilgoć z powietrza, co przy niskim spożyciu wody może prowadzić do odwodnienia.

Temperatura jest niska, więc organizm nie jest aż tak spragniony. Ponadto niższa temperatura powoduje, że ciało odczuwa mniejszą potrzebę ruchu. Kiedy dołączymy do tego spożycie wielu kaw – odwodnienie jest gwarantowane.

4. Bóle głowy

To jeden z najczęstszych skutków ubocznych stosowania klimatyzacji przez długi czas. Niewłaściwe stosowanie klimatyzacji może zatem powodować męczące migreny, prowadzi też do spadku koncentracji i senności.

Zjawisko odwodnienia bezpośrednio łączy się z bólem głowy. Pamiętajmy o piciu dużej ilości wody!

5. Suchość skóry i oka

Suche powietrze z klimatyzacji może powodować wysuszanie się błon śluzowych, prowadząc tym samym do suchości skóry i śluzówek. Tak samo destrukcyjne działanie ma wobec spojówek. Osoby przebywające długo w klimatyzowanym pomieszczeniu często skarżą się na problemy z oczami.

Szczególnie jeśli jesteśmy podatni na problemy ze spojówkami, poprzez klimatyzację mogą pogorszyć swój stan. Istnieje ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka.

oko kobiety

To poważne schorzenie, które polega na niedostatecznym wydzielaniu łez lub na zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Typowe objawy tej dolegliwości to podrażnienie oczu, wrażenie “piasku pod powiekami”. Nierzadko pojawia się też widzenie jak przez mgłę.

6. Nietolerancja na upał

Jeśli spędzamy większość czasu w klimatyzowanym otoczeniu możemy dosłownie nabawić się alergii na wysokie temperatury. Nasze ciało staje się niezdolne do wytrzymania w upale.

Szczególnie jeśli jest to związane z nagłymi zmianami temperatur. Wychodzenie na powietrze gdzie panuje 40 stopniowy skwar – z pomieszczenia, w którym temperatura nie przekraczała 22 stopni: może wywołać drastyczne reakcje organizmu.

Przed wyjściem z takiego pomieszczenia warto poszukać strefy, w której temperatura jest zbliżona do tej panującej na dworze.

Cenna rada: Nieoczyszczona klimatyzacja sprzyja rozwojowi grzybów. W klimatyzacji, która jest nieodpowiednio konserwowana mogą rozwijać się pleśnie, bowiem wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się grzybów.

Pamiętaj zatem, aby przeprowadzać regularnie dezynfekcję urządzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American Society of Heating Refrigerating and Air Conditioning Engineers. (2009). Indoor environmental health. In ASHRAE Applications Handbook.
  • Garcia, G. J. M., Bailie, N., Martins, D. A., & Kimbell, J. S. (2007). Atrophic rhinitis: A CFD study of air conditioning in the nasal cavity. Journal of Applied Physiology103(3), 1082–1092.
  • Jones, A. P. (1999). Indoor air quality and health. Atmospheric Environment.
  • Yu, B. F., Hu, Z. B., Liu, M., Yang, H. L., Kong, Q. X., & Liu, Y. H. (2009). Review of research on air-conditioning systems and indoor air quality control for human health. International Journal of Refrigeration.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.