Klapki czyli Flip-Flops i problemy ze stopami
Klapki, japonki czy flip-flops: ten typ obuwia może mieć różne nazwy na całym świecie, ale problemy, które może powodować są wszędzie identyczne. Od starożytności obuwie to jest używane ze względu na wygodę, miękkość i przepuszczalność powietrza. Ten styl obuwia był także noszony przez kultury wschodnie i zachodnie: w Japonii, Egipcie, Grecji i Rzymie.
Obecnie na świecie bardzo popularne są klapki brazylijskie Havaianas. Bardzo lekkie, na gumowej podeszwie EVA. Firma odniosła międzynarodowy sukces ze względu na różnorodność modeli i kolorystykę.
Niezależnie od tego, skąd pochodzą i kto je nosi, klapki mogą być niekoniecznie najzdrowszym rodzajem obuwia.
Klapki – problemy wynikające z ich noszenia
1- Brak odpowiedniej amortyzacji przy chodzeniu
Przy robieniu kroku generuje się siła i odpowiedni nacisk. To podstawowe zasady fizyki. Co zatem mają wspólnego mają fizycy i klapki? Podczas chodzenia generuje się odpowiednia siła. Wpływa ona nie tylko na stopy, ale również na całe ciało.
Klapki nie są w stanie odpowiednio amortyzować nacisku przy chodzeniu, szczególnie gdy chodzi się po twardych powierzchniach, takich jak asfalt. Gumowa podeszwa nie jest wystarczająca, aby chronić stopy i podtrzymywać cały ciężar ciała.
Ponadto klapki mają całkowicie płaską podeszwę, co może doprowadzić do nabycia złych nawyków w chodzeniu. Często zdarza się, że ludzie noszący klapki, szurają nogami. W końcu buty ani nie pozostają na nogach, ani nie zapewniają właściwej stabilizacji stóp. Rezultatem mogą być postępujące bóle mięśni nóg, pleców i bioder.
2-Brak ochrony dla twoich stóp
Kolejna kwestia to całkowite odsłonięte stopy. Struktura klapek jest tak prosta i lekka, że nie zapewnia właściwej ochrony. Z tego powodu stopy są podatne na urazy, oparzenia, użądlenia i różne inne czynniki naturalne. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że zwykle chodzimy w nich latem.
Dodatkowo plaże, baseny i kluby to miejsca publiczne. Oznacza to zwiększone ryzyko kontaktu z mikroorganizmami. Ponieważ klapki nie zakrywają stóp, pozostawiają je całkowicie narażone na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i bakterie.
W bardziej ekstremalnych przypadkach takich jak nadmierna ekspozycja czy zbyt duży nacisk mogą wpływać na zakończenia nerwowe stopy. Może to powodować problemy w układzie nerwowym, w regulacji termicznej organizmu oraz wpływać na ogólne samopoczucie.
Sprawdź także: Mięsień czworoboczny człowieka
3-Choroby skóry i grzybica
Niektóre choroby występują częściej latem niż zimą. Najcieplejsza pora roku jaką jest lato, zwiększa ryzyko ich występowania. Z powodu nadmiernej ekspozycji na słońce, wilgotność i występowanie miejscowych mikroorganizmów w niektórych regionach, nasze stopy są narażone na niebezpieczeństwo.
Kolejnym klasycznym problemem latem jest wzrost grzybów, którym sprzyja wysoka wilgotność. Przypadki te mnożą się w upalne dni. Jednak specjaliści nie zawsze zgadzają się co do stwierdzenia, że noszenie japonek sprzyja grzybicy stóp.
Niektórzy specjaliści faworyzują stosowanie klapek w lecie, ponieważ zapewniają one wentylację stóp. Według nich, noszenie klapek jest korzystne, ponieważ stopy się nie pocą i zapobiega to przed bezpośrednim kontaktem z drobnoustrojami żyjącymi w piasku.
Inni naukowcy nie polecają noszenia klapek, ponieważ narażają stopę na różne mikroorganizmy obecne w wodzie i piasku. Potwierdzają również ryzyko zachorowania na raka skóry z powodu nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
Biorąc pod uwagę, że głównym celem obuwia jest zapewnienie należytej ochrony i podparcia, klapki plażowe zawodzą i nie spełaniają tych wymogów.
Zachowując odpowiednią higienę i stosując preparaty z filtrem przeciwsłonecznym możemy cieszyć się latem bez zbytniego narażania naszych stóp.