Kilka przykładów krępujących dolegliwości
Mimo że nasze zdrowie jest ważne i powinniśmy traktować je poważnie, nie zawsze dbamy o nie odpowiednio. Istnieje wiele krępujących dolegliwości, które często lekceważymy ponieważ, najzwyczajniej w świecie są dla nas krępujące i wstydzimy się ich. Nie bagatelizujmy krępujących dolegliwości, to problemy zdrowotne i nie powinniśmy zaniedbywać leczenia ich dla naszego zdrowia.
Kilka przykładów krępujących dolegliwości
1. Zaparcia
Zaparcia są jedną z najczęściej występujących krępujących dolegliwości, szczególnie wśród kobiet. Poza tym, że jest to problem wstydliwy, dodatkowo znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Przyczyną zaparć jest zwykle uboga w błonnik dieta lub odwodnienie organizmu. Z kolei najczęstszymi ich objawami są skurcze żołądka, nieprawidłowe ruchy jelit, nudności, bóle głowy i brak apetytu. Najlepsze sposoby leczenia zaparć to: picie dużej ilości wody, włączenie błonnika do codziennej diety, stosowanie środków przeczyszczających oraz ruch na świeżym powietrzu – spacery i bieganie.
2. Trądzik
Trądzik jest powszechnym problemem dojrzewającej młodzieży. W tym okresie organizm człowieka doświadcza wielu – nierzadko krępujących i wstydliwych – zmian. Pamiętajmy jednak, że trądzik może się pojawić w każdym wielu – cierpią na niego również osoby dorosłe. Jego efektem często bywają trwałe ślady i zmiany skórne na twarzy. Ogólnie mówiąc, może być on wynikiem zmian hormonalnych lub gromadzenia się tłuszczów w pewnych częściach ciała, głównie na twarzy. Istnieje szereg zabiegów leczących trądzik oraz powstałe po nim ślady.
3. Opryszczka
Opryszczka jest jedną z najbardziej irytujących i krępujących dolegliwości. Przejawia się ona małymi pęcherzykami wokół ust. Najlepszym sposobem zwalczania opryszczki jest bardzo częste mycie rąk, unikanie dotykania zainfekowanych miejsc oraz stosowanie zdrowej diety. Dodatkowo w aptekach można nabyć także leki do stosowania miejscowego na opryszczkę.
4. Nieprzyjemny zapach z ust
Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) jest bardzo powszechną przypadłością jamy ustnej. Wywołujące nieprzyjemny zapach wydychanego z ust powietrza bakterie powstają w wyniku rozkładu resztek jedzenia, niektórych napojów, mogą być skutkiem palenia tytoniu, choć najczęściej są efektem zaniedbania higieny jamy ustnej. Halitozę bardzo trudno zwalczyć wyłącznie pastylkami odświeżającymi oddech czy pastami do zębów – należy szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej i regularnie korzystać z innych produktów takich jak płyny do płukania ust i nici dentystyczne.
5. Brodawki
Brodawka (nazywana także kurzajką) to narośl na skórze wywołana zakażeniem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Nie zawsze jednak brodawki są wynikiem ataku wirusa – mogą być również efektem niewłaściwej diety lub być przejawem złego stanu zdrowia. Możemy się ich pozbyć stosując niektóre z wielu dostępnych na rynku specjalnych zabiegów. Pamiętajmy też, że niektóre brodawki znikają samoistnie.
6. Grzybica międzypalcowa
Grzybica międzypalcowa, nazywana również “stopą atlety”, to kolejna zmora bardzo wielu osób. Wywołują ją grzyby, które powodują zwiększenie wydzielania potu, świąd, pękanie stóp oraz nieprzyjemny zapach. Najbardziej wstydliwym objawem grzybicy jest właśnie nieprzyjemny zapach, który potrafi być rzeczywiście intensywny. Zainfekowanie grzybicą stóp jest bardzo łatwe – najpowszechniejszą drogą zakażenia jest chodzenie boso w brudnych i wilgotnych miejscach.
7. Nadmierne owłosienie ciała
Nadmierne owłosienie ciała potrafi być bardzo kłopotliwe, szczególnie dla kobiet. Mimo że nie można go uznać za problem stricte zdrowotny, może on doprowadzić osoby cierpiące na nadmierne owłosienie ciała do zaburzeń związanych z samooceną oraz do utraty pewności siebie. Problem staje się jeszcze bardziej wstydliwy, gdy nadmierne owłosienie pojawia się na twarzy, plecach czy ramionach.
8. Nadmierna potliwość
Nadmierna potliwość to uciążliwy i wstydliwy problem zdrowotny. Jej przyczyny związane są z nadprodukcją gruczołów potowych. Jedną z najbardziej uprzykrzających życie konsekwencji nadmiernej potliwości jest nieprzyjemny zapach potu, który często bywa irytujący dla otoczenia. Na szczęście istnieje wiele zabiegów, dzięki którym można ograniczyć nadmierne wydzielanie potu.
9. Łupież
Łupież jest bardzo powszechnym i żenującym problemem zdrowotnym. Jak wiadomo, ta krępująca dolegliwość dotyczy skóry głowy. Jego sprawcą może być wiele czynników, jednak w większości przypadków powodują go grzyby lub jest wynikiem nadprodukcji łoju. W każdym razie, łupież jest widoczny gołym okiem, dlatego często wprowadza cierpiącą na niego osobę w zakłopotanie, powodując dyskomfort w bliskich kontaktach z otoczeniem. Mimo iż na rynku jest dostępna bardzo szeroka oferta produktów do walki z łupieżem, warto jednak zasięgnąć porady specjalisty.
10. Otyłość
Otyłość stanowi bardzo poważny problem zdrowotny, który jednak wciąż bywa lekceważony przez wiele cierpiących na nią osób. Zwykle prowadzi ona do rozwoju innych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca lub do poważnych zaburzeń sercowo-naczyniowych, na przykład zawału serca. Nie należy zatem postrzegać otyłości wyłącznie w kategoriach problemu estetycznego. Pamiętajmy, że mimo iż bywa krępująca i kłopotliwa, jest również poważnym problemem zdrowotnym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Argüelles Arias, F., & Herrerías Gutiérrez, J. M. (2004). Estreñimiento crónico. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1157/13066373
- Knutsen-Larson, S., Dawson, A. L., Dunnick, C. A., & Dellavalle, R. P. (2012). Acne Vulgaris: Pathogenesis, Treatment, and Needs Assessment. Dermatologic Clinics.
https://doi.org/10.1016/j.det.2011.09.001 - Balasubramaniam, R., Kuperstein, A. S., & Stoopler, E. T. (2014). Update on Oral Herpes Virus Infections. Dental Clinics of North America.
https://doi.org/10.1016/j.cden.2013.12.001 - Veerappan, G. R., & Lewis, J. H. (2010). Halitosis. In Practical Gastroenterology and Hepatology: Esophagus and Stomach.
https://doi.org/10.1002/9781444327311.ch26 - Penso-Assathiany, D. (2011). Verrugas. EMC – Tratado de Medicina.
https://doi.org/10.1016/S1636-5410(11)71020-0 - Rotta, I., Otuki, M. F., & Correr, C. J. (2014). Athlete’s Foot. In Evidence-Based Dermatology: Third Edition. https://doi.org/10.1002/9781118357606.ch41
- Calderón-Komáromy, A., Borbujo, J., & Freites-Martínez, A. (2014). Dermatitis seborreica. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria.
https://doi.org/10.1016/S1134-2072(14)70690-5 - WHO. (2014). Obesidad y sobrepeso. Http://Www.Who.Int/Mediacentre/Factsheets/Fs311/Es/#. https://doi.org/10.1016/B978-012513760-7/50038-1
- Maillard, H., & Dumont, P. (2012). Hiperhidrosis. EMC – Dermatología.
https://doi.org/10.1016/S1761-2896(12)63516-X