Kawitacja i jej medyczne i kosmetyczne zastosowanie
Kawitacja to zabieg kosmetyczny, który wciąż przyciąga uwagę, zwłaszcza wśród kobiet. W szczególności jest alternatywą dla liposukcji. Nie jest to jednak zabieg na odchudzanie – tylko na modelowanie sylwetki. Na czym on jednak polega?
Te nieinwazyjne sesje wykorzystują narzędzia do redukcji zlokalizowanego tłuszczu i cellulitu. Kawitacja jest bardziej przystępna cenowo w porównaniu do liposukcji chirurgicznej. Ponadto osoba, która się jej poddaje, może normalnie wznowić swoje czynności.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Jak działa kawitacja?
Kawitacja to proces mechaniczny generowany przez energię o wysokiej intensywności i niskiej częstotliwości. Fale te przechodzą przez tkanki biologiczne i wytwarzają ubytki, mikropęcherzyki, które rosną aż do implozji.
To, oprócz rozsadzania komórek, powoduje również rozerwanie dużych cząsteczek, które je tworzą – tłuszczów zawartych w adipocytach w postaci trójglicerydów. Te frakcje rozkładają się na kwasy tłuszczowe i glicerol dzięki działaniu enzymów lipazy.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Aesthetic Surgery wykazało, że produkty powstałe w wyniku zniszczenia tych adipocytów są wchłaniane i eliminowane metodami fizjologicznymi. Dzięki temu nie ma ryzyka tworzenia zatorów.
Zastosowania kawitacji
W dzisiejszych czasach zastosowanie tej techniki nie służy wyłącznie celom estetycznym, ale również medycznym. Czas przeznaczony na każdy obszar roboczy wynosi od 10 do 15 minut. Ponadto zabieg wykonuje się tylko na jednym obszarze na sesję (pośladki, brzuch, wewnętrzna lub zewnętrzna część nogi) i może on służyć następującym celom:
- Redukcja zlokalizowanego tłuszczu
- Redukcja cellulitu
- Obrzęki reabsorbujące (te o wysokiej zawartości białka)
- Krwiaki
- Zmniejszenie zwłóknienia w bliznach przerostowych i obszarach zwłóknionych
Dowiedz się, jakie są Naturalne zabiegi pielęgnacyjne, które natychmiast ujędrnią Twoją skórę
Jakie są zalety kawitacji?
Kawitacja służy głównie poprawie estetyki, ale ma również inne korzyści zdrowotne. Po pierwsze, jest to nieinwazyjny, bezbolesny zabieg, który w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną daje świetne rezultaty.
- To zabieg zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.
- Może leczyć każdy rodzaj skóry.
- Jest to również jedna z atrakcyjniejszych opcji dla osób, które chcą wymodelować sylwetkę, ponieważ jest to lepsze niż chirurgiczna liposukcja (jest to bardziej skomplikowane i kosztowne, wiąże się z większym ryzykiem i wymaga opieki pooperacyjnej).
- Skóra staje się bardziej elastyczna, więc jest dobrą alternatywą dla przypadków abdominoplastyki.
- Poprawia wyniki liposukcji, pomagając w naturalny sposób napiąć skórę.
Procedura
Kawitację wykonuje się na obszarach ciała o wymiarach 5 na 5 cali i nie zaleca się leczenia więcej niż dwóch obszarów tej wielkości podczas jednej sesji. Nie powoduje stanów zapalnych ani miejscowego obrzęku. Ponadto zwykle można zmierzyć redukcję obwodów zaraz po każdej sesji, chociaż może to potrwać do 48 lub 72 godzin.
Badania kliniczne opublikowane w Lasers in Surgery and Medicine wykazały, że obwód brzucha zmniejszył się od pół do jednego cala podczas tylko jednej sesji i od jednego do półtora cala po trzech sesjach.
To normalne, że na skórze w leczonym obszarze pojawia się rumień i czasami pojawiają się małe pęcherzyki. Jednak ustępuje samoistnie w ciągu kilku minut. Pacjent wychodzi z gabinetu wyposażony w pas lub odzież uciskową, aby ułatwić modelowanie okolicy pod koniec zabiegu.
Dowiedz się, jak wyglądają Zabiegi domowe na podkrążone oczy
Liczba sesji
Kawitacja wymaga minimum 8 sesji. W miarę postępu leczenia pacjent musi przestrzegać wszystkich wskazań medycznych. Ponadto sesje odbywają się co 15 dni.
Przeciwwskazania do kawitacji
Prawie każdy może poddać się temu zabiegowi, jednak istnieją pewne przeciwwskazania ze względu na pewne interwencje medyczne lub specyficzne problemy zdrowotne.
Zabiegu nie powinny wykonywać:
- Osoby z dyslipidemią
- Osoby z rozrusznikiem serca lub leżącymi pod nimi metalowymi protezami
- Pacjenci cierpiący na alergie skórne, infekcje lub aktywne rany
- Kobiety w ciąży
- Kobiety z pannikulektomią infra-pępkową i z wkładką wewnątrzmaciczną
- Nie jest ponadto zalecany w tych obszarach, w których znajduje się kość, w pobliżu kręgosłupa biodrowego przednio-górnego, ponieważ może spowodować odbicie fal lub przyszłe uszkodzenie skóry (zgodnie z badaniem opublikowanym w Seminars in Cutaneous Medicine and Surgery )
Rekomendacje posesyjne
Po zabiegu lipolitycznym trzeba wykonać co najmniej 30 minut aktywności fizycznej (spacer, bieżnia, rower, platforma wibracyjna itp.).
Kawitacja przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu uwolnionych triglicerydów i zapobiega ich ponownemu wychwytywaniu przez zdrowe adipocyty w celu ponownego włączenia ich do tkanki tłuszczowej.
Ponadto w ciągu kolejnych dni po zabiegu pacjenci muszą przestrzegać diety niskotłuszczowej i pić dużo płynów. Ma to zapobiec niepożądanemu gromadzeniu się tłuszczu po zabiegu.
Znaczenie wykwalifikowanego personelu
Efekty kawitacji są intensywne, dlatego zabieg ten musi wykonać osoba przeszkolona, która specjalizuje się w wykonywaniu tego zabiegu. Podobnie lekarz musi ustalić, czy dana osoba jest wystarczająco zdrowa, aby poddać się tego rodzaju leczeniu, ponieważ eliminacja komórek tłuszczowych odbywa się przez wątrobę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Saedi N, Kaminer M. New waves for fat reduction: high-intensity focused ultrasound. Semin Cutan Med Surg 2013
- Alizadeh Z, Halabchi F, Mazaheri R, Abolhasani M, Tabesh M. Review of the Mechanisms and Effects of Noninvasive Body Contouring Devices on Cellulite and Subcutaneous Fat. Int J Endocrinol Metab. 2016;14(4):e36727. Published 2016 Jul 3. doi:10.5812/ijem.36727
- Moreno-Moraga J, Valero-Altes T, Riquelme AM, Isarria-Marcosy MI, de la Torre JR. Body contouring by non-
invasive transdermal focused ultrasound. Lasers Surg Med 2007 - Mahmoud ELdesoky MT, Mohamed Abutaleb EE, Mohamed Mousa GS. Ultrasound cavitation versus cryolipolysis for non-invasive body contouring. Australas J Dermatol. 2016;57(4):288-293. doi:10.1111/ajd.12386
- Brennen CE. Cavitation in medicine. Interface Focus. 2015;5(5):20150022.
- Garcia O., Jr., Schafer M. The effects of nonfocused external ultrasound on tissue temperature and adipocyte morphology. Aesthetic Surgery Journal. 2013
- Moravvej, Hamideh et al. “Focused Ultrasound Lipolysis in the Treatment of Abdominal Cellulite: An Open-Label Study.” Journal of lasers in medical sciences vol. 6,3 (2015)