Kaszel z krwią - kiedy powinniśmy zacząć szukać pomocy

Obecność krwi podczas może być szokująca. Dlatego gdy występuje kaszel z krwią, ważne jest, aby znać główne przyczyny i kiedy szukać pomocy.
Kaszel z krwią - kiedy powinniśmy zacząć szukać pomocy
Maryel Alvarado Nieto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maryel Alvarado Nieto.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Krew wydostająca się przez usta podczas kaszlu lub plucia może generować szokujący wpływ na ludzi, co w wielu przypadkach zmusza ich do wczesnej konsultacji lekarskiej. Istnieje wiele różnych przyczyn, z powodu których może występować kaszel z krwią. Niektóre są błahe, a inne przeradzają się w prawdziwe sytuacje kryzysowe. Dlatego krew podczas kaszlu lub plucia powinna być dokładnie oceniana.

Priorytetem jest zróżnicowanie pochodzenia krwi, ponieważ może ona pochodzić z dróg oddechowych, a nawet przewodu pokarmowego. Dlatego kaszel z krwią wymaga to dokładnego przesłuchania medycznego, a następnie dokładnego badania fizykalnego w celu rozpoznania wyników w każdym przypadku.

Ponadto możliwość wykazania śladów krwi jest bardzo przydatnym dodatkowym zasobem, ponieważ lekarze mogą zaobserwować charakterystyczne cechy, takie jak obecność pęcherzyków powietrza lub resztek jedzenia.

Kaszel z krwią

Wypływ krwi przez usta, który towarzyszy kaszlowi, jest znany jako krwioplucie. Krew, która wypływa w ten sposób, często ma pienisty wygląd, bez resztek jedzenia. Ważne jest, aby określić intensywność krwioplucia. Aby to zrobić, należy ocenić objętość krwawienia i szybkość, z jaką się rozwija.

Dotkliwość można sklasyfikować w następujący sposób:

  • Łagodne, znane jako hemoptotyczne odkrztuszanie. W takich przypadkach krew pojawia się w postaci smug, które plami plwocinę.
  • Umiarkowane, stanowiące umiarkowanie ciężkie krwioplucie.
  • Zagrożenie, które wskazuje na ciężki stan, w którym aktywne krwawienie upośledza oddychanie pacjenta lub stabilność hemodynamiczną.

Przyczyny krwi podczas kaszlu lub plucia

Istnieje kilka przyczyn krwioplucia, których częstotliwość różni się w różnych populacjach geograficznych. Również wiek, palenie i status społeczny są ważnymi czynnikami w poszukiwaniu źródła kaszlu.

Główne przyczyny krwioplucia to:

  • Rozstrzenie oskrzeli
  • Rak oskrzelowopochodny
  • Przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • Gruźlica
  • Infekcje i ropnie płuc
  • Grzybica: aspergiloza, histoplazmoza, parakokcydiomikoza, kokcydiomikoza
  • Uraz klatki piersiowej
  • Ciało obce w drogach oddechowych
  • Malformacje tętnic
  • Stosowanie leków przeciwzakrzepowych 
  • Krwioplucie skrytopochodne: przypadki bez widocznej przyczyny
Pałeczki gruźlicy
Gruźlica jest częstą przyczyną krwioplucia leczonego określonymi antybiotykami.

Diagnoza krwioplucia

Szczegółowy wywiad jest pomocny w postawieniu diagnozy. Jednak konieczne jest również przeprowadzenie badań uzupełniających w celu określenia przyczyny i ustalenia skutecznego leczenia.

Testy te będą zależeć od każdego przypadku. Można zastosować między innymi:

  • Hemogram i badania krzepnięcia krwi
  • Pulsoksymetria
  • Gaz tętniczy
  • Elektrokardiogram i współkardiogram
  • Badanie plwociny
  • RTG klatki piersiowej lub tomografia klatki piersiowej
  • Bronchoskopia

Leczenie krwioplucia

Terapeutyczne podejście do odkrztuszania krwi zależy od ciężkości obrazu klinicznego. Gdy krwioplucie ma przebieg łagodny, najbardziej wskazane jest leczenie ambulatoryjne z monitorowaniem co 24 do 48 godzin.

W cięższych przypadkach konieczna jest hospitalizacja z kontrolowaną dietą, aby zapobiec oskrzelowej aspiracji pokarmowej. W takich przypadkach mogą być również wskazane leki przeciwkaszlowe i leżenie w łóżku w pozycji odleżynowej po stronie chorego płuca.

Podobnie należy chronić drogi oddechowe, zapewniając w ten sposób dopływ tlenu. Stosowanie antybiotyków jest wskazane w przypadku podejrzenia infekcji oraz jako środek profilaktyczny w określonych stanach. Lekarze nadal nie do końca rozumieją skuteczność kwasu traneksamowego lub kwasu aminokapronowego w tamowaniu krwawienia.

Inne opcje leczenia obejmują bronchoskopię terapeutyczną, embolizację patologicznych tętnic i zabieg chirurgiczny. Ponadto do ewentualnej transfuzji powinny być dostępne koncentraty kuliste.

Kaszel z krwią: Hematemesis

Wypływ krwi z jamy ustnej, towarzyszący wymiotom, określany jest mianem krwawych wymiotów i jest częstą przyczyną konsultacji na oddziale ratunkowym. Miejscami pochodzenia krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego (UGH) są przełyk, żołądek i dwunastnica.

Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego jest klasyfikowane jako choroba żylakowa i nieżylakowa, przy czym ta ostatnia jest najczęstsza. Przyczyny inne niż żylaki obejmują:

Czynniki ryzyka HDA

Lekarze mogą ustalić przyczynę krwawienia poprzez przesłuchanie, ale należy to zweryfikować za pomocą endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego. Mimo to istnieją stany predysponujące do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego i późniejszego krwawienia.

Czynniki ryzyka krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego obejmują:

  • Przyjmowanie leków z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ)
  • Historia refluksu żołądkowo-przełykowego
  • Zakażenie Helicobacter pylori.
  • Stosowanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych.
  • Niedawna historia obfitych wymiotów
  • Alkoholizm

Postępowanie i powikłania hematemezy

Szczegółowy wywiad kliniczny jest zawsze bardzo przydatny w diagnozowaniu i leczeniu krwawych wymiotów. Podobnie należy ocenić intensywność krwawienia, zwracając uwagę na stan hemodynamiczny pacjenta. Kilka badań zaleca podawanie płynów dożylnych i wskazanie inhibitorów pompy protonowej. Należy również ocenić możliwość transfuzji krwi.

Obecnie za technikę z wyboru uważa się wczesną endoskopię, która umożliwia określenie zarówno miejsca zmiany, jak i jej ciężkości. Jest to również czasami stosowane jako technika terapeutyczna.

Główne powikłania krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego to ryzyko ponownego krwawienia i perforacji pustego narządu naczyniowego. Dlatego lekarze powinni badać każdy przypadek indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek osoby i inne istniejące schorzenia.

Endoskopia
Endoskopia jest wskazana jako wczesne podejście do krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. 

Krwawienie z nosa i krwawienie z dziąseł

Ponadto należy również wykluczyć urazy nosa i części ustnej gardła. Krwawienie z nosa oraz z dziąseł, są również opcjami branymi pod uwagę podczas diagnostyki różnicowej. Są to częste przyczyny pojawiania się krwi podczas kaszlu lub plucia. Badanie przewodów nosowych ujawni znamiona krwawienia, a obserwacja błony śluzowej jamy ustnej pozwoli na uwidocznienie obszarów zapalnych w dziąsłach.

Ta ocena jest niezbędna, ponieważ krwawienie z nosa lub z dziąseł podczas snu może pozostać niezauważone przez osobę. Powoduje to zamieszanie, ponieważ następnego ranka krew pojawia się podczas kaszlu lub plucia i nie wiadomo, jakie jest jej pochodzenie.

Kiedy szukać pomocy medycznej

Zawsze, gdy krwawienie jest obfite, koniecznie udaj się do najbliższej izby przyjęć. Podobnie, gdy obecność krwi podczas kaszlu lub plucia jest częsta, konieczne jest szybkie przeprowadzenie oceny medycznej. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy krew wyraźnie nie pochodzi z dziąseł lub nosa. Jeśli jednak krwawienie z nosa i krwawienie z dziąseł są czymś, czego doświadczasz często, ważne jest również, aby udać się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Argente, H.; Álvarez, M.; Semiología Médica. Fisiopatología, Semiotecnia y Propedéutica. Enseñanza Basada en el Paciente; Editorial Panamericana;
  • Cordovilla, R.; Bollo, E.; Núñez, A.; Cosano, F.; Herráez, I.; Jiménez, R.; Diagnóstico y Tratamiento de la Hemoptisis; Archivos de Bronconeumología; Sociedad Española de Neumología y Cirugía Torácica; 2016.
  • Haro, M.; Vizcaya, M.; Jiménez, J.; Tornero, A.; Etiología de la Hemoptisis: Análisis Prospectivo de 752 Casos; Rev Clín sp; 201: 696 – 700; 2001.
  • Echeverría, S.; González, W.; Polanco, D.; Ramírez, J.; Vargas, K.; Sangrado Digestivo Alto: Una Emergencia Médica; Revista Ciencia y Salud: Integrando Conocimientos; 4 (4); 2020.
  • Aguayo, O.; Torres, A.; Sosa, K.; Ramírez, A.; Rodríguez, C.; Fernández, A.; Bordón, A.; Causas de Hemorragia Digestiva Alta no Varicosa; Cir. Parag.; 37 (1); 2013.
  • Martínez, J.; Garrido, A.; Martínez, N.; Pinós, P.; Gil, I.; García, A.; Actuación ante una Epistaxis; Medicina Integral; 35 (7); 2000.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.