Kapusta ozdobna: pielęgnacja i wskazówki dotyczące uprawy
Kapusta jest rośliną jadalną i można się nią delektować w różnych postaciach, ale ma też kilka kolorowych odmian ozdobnych. Chociaż kapusta ozdobna ma kształt rozety, podobnie jak inne rodzaje, ta, którą dokładniej opiszemy poniżej, bardzo dobrze komponuje się z innymi gatunkami w ogrodzie.
Chcesz poznać wszystkie szczegóły dotyczące tej rośliny? Przeczytaj do końca ten artykuł!
Jak wygląda kapusta ozdobna? Poznaj jej właściwości
Kapusta ozdobna ma grubsze i bardziej błyszczące liście niż zwykła kapusta. Jak wspomnieliśmy wcześniej, ma również kształt rozety, przez co z daleka wygląda jak duży sukulent.
W rzeczywistości, ponieważ pochodzi z obszarów o glebach wapiennych i wysokim poziomie zasolenia, ten rodzaj kapusty ma zdolność magazynowania wody w liściach.
Kapusta ozdobna ma intensywne fioletowe, białe, różowe i zielone barwy, które nasilają się, gdy roślina osiąga dojrzałość, czyli w pierwszym roku życia. Są nawet takie, jak Brassica oleracea var. acephala, które mają 3 kolory: fioletowy, zielony i biały. A tęczowa Candy Crush oscyluje między ciemnozielonymi i fioletowymi tonami o różnej intensywności.
Po pierwszym roku życia rośliny jej kolory pozostają intensywne przez kolejny rok. To dużo, biorąc pod uwagę, że jest to gatunek dwuletni. Dwa lata po wykiełkowaniu roślina umrze.
Słowo „ozdobna” nie oznacza, że nie można jeść tej kapusty. Przeciwnie. Wiele osób uprawia ją w celach ozdobnych, a po roku lub dłużej ją zjada.
Zauważysz, że w drugim roku od kiełkowania kapusta ozdobna zakwita i staje się domem dla wielu zwierząt, które przylatują do niej w poszukiwaniu pyłku, takich jak motyle, chrząszcze i kolibry. Jakże piękną pracę wykonują przed pożegnaniem z jej urodą!
Uprawa kapusty ozdobnej
Kapusta ozdobna jest równie piękna, co prosta w pielęgnacji, której potrzebuje. Zanotuj nasze wskazówki i ciesz się obserwowaniem, jak Twoje nowe rośliny rosną, wypełniając ogród kolorami.
1. Zdobądź odpowiednie podłoże i nawóz
Kapusta ozdobna potrzebuje żyznego podłoża z dobrym drenażem, aby nadmiar wody mógł krążyć bez wpływu na korzenie rośliny. Podłoże należy kontrolować, aby nie było zbyt kwaśne.
Musi też być zwarte. Dlatego dobrym pomysłem jest zmieszanie gleby z torfem, robakiem humusowym, tepojalem (pomaga w drenażu) i wapnem dla odczynu zasadowego.
Ten ostatni produkt należy wprowadzać tylko wtedy, gdy gleba nie ma oczekiwanego pH. Aby to sprawdzić, możesz wykonać test kwasowości. Jeśli zmierzone pH wynosi od 6 do 7,5, oznacza to, że jest zasadowe. Jeżeli jest na poziomie 5, jest neutralne i będzie odpowiednie. Ale jeśli wynik jest niższy, należy zastosować wapno, aż odczyn będzie zrównoważony.
Raz w roku razem należy stosować nawóz bogaty w fosfor i potas, o zawartości azotu 0%. Pierwiastek ten zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju grzybów.
2. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie i temperaturę
Oprócz zapewnienia idealnego podłoża, kapusta ozdobna potrzebuje miejsca, w którym panuje temperatura od 15 do 18 stopni Celsjusza. Chociaż trzeba powiedzieć, że znosi mrozy jak wojownik. Co więcej, chłód sprawia, że jej kolory intensyfikują się jak nigdy wcześniej.
Oznacza to, że źródłem światła może być bezpośrednie światło słoneczne lub półcień. Kapusta potrafi się przystosować bez żadnego problemu. Jednak zimą należy ją umieścić w miejscu, w którym będzie miała jak najwięcej światła słonecznego.
3. Odpowiednio podlewaj
Mówiąc o glebie, podkreślaliśmy jej zdolność drenażową. Chodzi o to, że gleby alkaliczne nie wchłaniają zbyt dobrze wody, co naraża korzenie na zalanie.
To przypomnienie ma na celu uświadomienie, że trzeba dbać o podłoże, bo kapusta ozdobna potrzebuje dużo wody, ale trzeba ją odpowiednio odprowadzać.
4. Zadbaj o odpowiednią ochronę
Kapusta ozdobna jest podatna na szkodniki, takie jak gąsienice, ślimaki i gołębie. Jeśli lubisz jej smak, ci nieproszeni goście też.
Ponieważ jest jadalna, należy ją chronić przed atakami tych szkodników bez uciekania się do pestycydów lub chemikaliów. Najlepsze są zawsze domowe i naturalne alternatywy, przyjazne wszystkim formom życia.
Ta sama rada dotyczy leczenia białej rdzy, klasycznej dla chryzantem, ale także powszechnej w kapuście. Jednym ze sposobów zapobiegania tej chorobie jest nie zamoczenie liści podczas podlewania.
Przeczytaj również: 8 roślin ozdobnych, które rosną w glebie gliniastej
Kapusta ozdobna: 3 gatunki, które musisz mieć w swoim ogrodzie
Teraz, gdy już wiesz, jak dbać o swoją ozdobną kapustę, polecimy Ci trzy gatunki, które wyróżniają się swoim pięknem i są warte ryzyka. Oto ich opis!
- Seria Crane: ten rodzaj kapusty ozdobnej ma kręcone liście i występuje w wielu niesamowitych kolorach, takich jak mocny róż, czerwień i dwubarwność, pomiędzy różowym a żółtym.
- Coral queen: ma pierzaste liście z purpurowo-czerwonym kolorem pośrodku.
- Nagoya: jest to również odmiana kędzierzawa, która wyróżnia się bardziej pastelowymi kolorami, takimi jak biel, róż i czerwień.
Nie musisz wybierać między żadną z tych trzech odmian kapusty ozdobnej – możesz mieć je wszystkie! Ich pielęgnacja jest taka sama jak opisano wyżej. Załóż więc kolorowy i piękny ogród, w którym kapusta zagra główną rolę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bonde, M. R., Murphy, C. A., Bauchan, G. R., Luster, D. G., Palmer, C. L., Nester, S. E., … & Berner, D. K. (2015). Evidence for systemic infection by Puccinia horiana, causal agent of chrysanthemum white rust, in chrysanthemum. Phytopathology, 105(1), 91-98.
- Šamec, D., Urlić, B., & Salopek-Sondi, B. (2019). Kale (Brassica oleracea var. acephala) as a superfood: Review of the scientific evidence behind the statement. Critical reviews in food science and nutrition, 59(15), 2411-2422.