Kąpiele detoksykujące stóp - czy naprawdę działają?
Kąpiele detoksykujące stóp, znane również jako detoks jonowy, stanowią kolejną modę na cudowne zabiegi, przedstawiane jako rozwiązanie różnych dolegliwości. W tym przypadku jest to terapia, podczas której mechanizm elektryczny emituje wysokie częstotliwości w stężeniach ujemnie naładowanych jonów. Mają one służyć detoksykacji i oczyszczeniu organizmu.
Urządzenie działa zgodnie z zasadami odkrytymi przez wynalazcę Royala Raymonda Rife. Twierdził on, że wirusy można zniszczyć, jeśli wystawimy je na określone częstotliwości. Natomiast dr Mary Staggs, stosując tę teorię, wynalazła kąpiele detoksykacyjne stóp.
Podczas zabiegu czyszczenia woda, w której osoba zanurza stopy, zmienia kolor, co wskazywałoby na rzekomą detoksykację. W tym artykule opiszemy, jak wygląda zabieg i czy rzeczywiście jest skuteczny.
Jak działają detoksykujące kąpiele stóp?
Należy wyjaśnić, że terminu detoks używa się ogólnie w odniesieniu do różnych zabiegów lub urządzeń stosowanych w celu zmniejszenia ilości toksyn w organizmie. Stosuje się w tym celu określone techniki i procedury. Natomiast w przypadku kąpieli detoksykujących mamy do czynienia z urządzeniem, które jonizuje wodę solą w małej wannie.
Poprzez elektrolizę w wodzie oddzielają się pierwiastki, które w kontakcie ze stopami mają ładować organizm jonami ujemnymi, stymulując i eliminując wolne rodniki.
Głównym celem kąpieli detoksykujących ma być więc podniesienie poziomu alkaliczności w organizmie. Uważa się, że przynosi to korzyści dla zdrowia, ponieważ bakterie i inne organizmy chorobotwórcze potrzebują kwaśnego pH, aby się rozwijać.
Zabieg polega na zanurzeniu stóp w osolonej wodzie i włączeniu urządzenia. Natychmiast rozpoczyna się reakcja elektrolitowa, która ma pobudzić organizm do detoksykacji.
Dlaczego woda zmienia kolor?
W trakcie zabiegu woda w zależności od przypadku przybiera kolor brązowy, czerwonawy lub żółtawy. Zwolennicy tej techniki zapewniają, że to skutek procesu oczyszczania i że kolor ma wykazywać obecność toksycznych pierwiastków.
Twierdzą nawet, że kolory mogą oznaczać toksyny z różnych narządów, które się oczyszczają. Jeśli woda ma kolor czarny, oczyszczeniu podlega wątroba. Jeśli pomarańczowy, stawy. Biała piana ma wskazywać na oczyszczanie układu limfatycznego. Natomiast jeśli przypomina kawę, to dlatego, że zawiera pozostałości tytoniu i alkoholu.
Jednak w rzeczywistości woda zmienia kolor z powodu wytrącania się tlenku, głównie z powodu korozji elektrod. Chociaż w reakcji mogą interweniować również inne elementy, takie jak sól, pot i brud.
W rzeczywistości zaobserwowano, że takie zmiany zachodzą nawet wtedy, gdy urządzenie jest włączone bez zanurzania stóp lub nawet bez ich kontaktu z wodą.
Nie przestawaj czytać: Jak dbać o swoje stopy podczas okresu odosobnienia w domu?
Jakie możliwe korzyści przynoszą kąpiele detoksykujące stóp?
Kąpiele detoksykujące stóp poleca się przy chorobach reumatycznych, bólach stawów, obrzękach, żylakach, stresie, różnych problemach związanych z siedzącym trybem życia, a nawet zaburzeniach snu. Ponadto stosuje się je jako terapię wspomagająca w dyslipidemii, zapaleniu stawów, trądziku i niewydolności nerek.
W tym sensie korzyści przypisywane detoksykującym kąpielom stóp są niezliczone. Od łagodzenia bólu po stymulację metabolizmu, poprzez regulację przepływu tlenu, równowagę pola energetycznego, wzmocnienie układu odpornościowego, kontrolę cellulitu, redukcję trądziku i poprawę elastyczności.
Proponuje się je również jako przydatne w następujących przypadkach:
- Przyspieszają czas powrotu do zdrowia w przypadku choroby, urazu lub operacji.
- Eliminują nadmiar kwasu moczowego i mlekowego.
- Pomagają w eliminacji metali ciężkich.
- Pomagają w leczeniu zaburzeń snu.
- Poprawiają stan zdrowia serca, a nawet nastrój.
Możesz być również zainteresowany: Opuchnięte stopy – pozbądź się domowymi metodami
Możliwe zagrożenia związane z kąpielami detoksykacyjnymi
Detoksykacja stóp stała się bardzo popularną alternatywą leczenia. Uważa się, że są mało szkodliwe, jednak niektórzy ludzie powinni ich unikać lub porozmawiać z lekarzem przed ich użyciem.
Przypadki te obejmują dzieci, kobiety w ciąży, osoby z rozrusznikami serca, diabetyków oraz osoby z otwartymi ranami lub ranami na stopach. Szczególny przypadek dotyczy diabetyków, którzy mogą przypadkowo doświadczyć oparzeń gorącą wodą.
Czy detoksykujące kąpiele stóp rzeczywiście działają?
Dowody prezentowane przez zwolenników kąpieli detoksykujących pochodzą głównie z ankiet zadowolonych kupujących. Tego typu badania są nawet przeprowadzane i zatwierdzane przez samych producentów lub przez firmy wprowadzające urządzenia na rynek.
Istnieją inne badania, które miały na celu wykazanie skuteczności urządzenia IonCleanse ® u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). W tym celu zastosowano ankietę. Na podstawie wyników średnia redukcja objawów wyniosła 55%.
Jednak we wspomnianym badaniu nie ma nazwisk lekarzy jako osób odpowiedzialnych za badanie. Co najwyżej wspomina się o grupie pod nazwą „Rewolucja myślących matek”.
Ogólnie rzecz biorąc, nie przeprowadzono zbyt wielu badań naukowych dotyczących detoksykujących kąpieli stóp. Wśród nielicznych jest badanie kliniczne z 2012 r. Przeprowadził je Kennedy i współpracownicy w Kanadyjskim Kolegium Medycyny Naturopatycznej Uniwersytetu w Toronto.
Badanie przeprowadzono na kilku pacjentach, którzy stosowali IonCleanse ® również do detoksykujących kąpieli stóp. Naukowcy pobrali próbki moczu i włosów od badanych, a także wodę z urządzenia przed i po sesjach.
Po przeanalizowaniu każdej z próbek doszli do wniosku, że poziom toksyn nie uległ obniżeniu. Ustalono, że nie są eliminowane przez stopy i że system nie stymuluje detoksykacji wątroby czy nerek.
Z drugiej strony w badaniu przeprowadzonym w 2008 r. przez Centrum Strategii Badawczych wykazano, że poziom glinu i arsenu obniżył się u uczestników badania, odpowiednio o 46% i 24%. Jednak wyniki te zostały zignorowane, ponieważ Kennedy i wsp. stwierdzają, że istnieją powiązania z producentem IonCleanse ®.
Zabieg estetyczny, a nie sanitarny
Chociaż nie ma badań, które jednoznacznie potwierdziłyby wszystkie korzyści, jakie przynoszą detoksykujące kąpiele stóp, nie ma również dowodów na to, że są one szkodliwe. W rzeczywistości handlowcy, którzy je sprzedają, polecają je jako urządzenie do zwykłego uzupełnienia zabiegów estetycznych.
Tak więc, jeśli dana osoba chce czerpać przyjemność z tych kąpieli, aby się zrelaksować, odświeżyć, ożywić i cieszyć się chwilą, może to zrobić doskonale. Chociaż istnieją również inne tańsze alternatywy zmiękczania stóp za pomocą olejków eterycznych lub różnych soli.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- American Cancer Society. Questionable methods of cancer management: Electronic devices. Cancer Journal for Clinicians 1994; 44:115-127.
- Goodman R, Blank M. Insights into electromagnetic interaction mechanisms. J Cell Physiol. 2002; 192(1):16-22.
- Martínez Y, Pérez Z, Mora S, Rodríguez N, González O. Utilidad de la magnetoterapia y el ioncleanse en pacientes con enfermedad renal crónica secundaria. Rev Cubana Med Fis Rehab. 2013; 5(1). Disponible en: http://bvs.sld.cu/revistas/mfr/vol_5n113/mfrsu 1213.htm
- Serra Valdés M. Las enfermedades reumáticas: de la teoría a la realidad. Finlay. 2013; 3(4): 271-275.
- Varela O, Pérez R, Mora G. Utilidad de la magnetoterapia y el ioncleanse en el tratamiento de la gota. Rev Cub de Med Fis y Rehab. 2015; 7(2): 172-181.