Kąpanie noworodka - jak robić to poprawnie
Jeśli czytasz ten artykuł to znaczy, że zadajesz sobie pytanie “jak powinno wyglądać kąpanie noworodka”. Wszyscy lubimy czuć się czyści, ale kąpiel dorosłej osoby, a mycie malutkiego, kilkumiesięcznego dziecka znacznie się od siebie różnią. Jeśli nie jesteś pewny jak powinny wyglądać te urocze chwile spędzane sam na sam z Twoim maleństwem, objaśnimy Ci to krok po kroku.
– Kochanie dzisiaj twoja kolej na kąpanie dzidziusia.
– Nieprawda, twoja.
– A właśnie, że twoja!
Podpowiadamy – prawdopodobnie to Twoja kolej na kąpanie dziecka. Jeśli dręczy Cię pytanie “jak wykąpać moje maleństwo”, podzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami, które z pewnością Ci w tym pomogą.
Kąpanie noworodka
Raczej niewiele osób, które nie są rodzicami dręczy pytanie “jak kąpać noworodka”. Świeżo upieczeni rodzice z kolei żyją w przeświadczeniu, że maleństwo powinno się kąpać codziennie w specjalnej wanience, najlepiej z użyciem kosmetyków.
Niektóre sposoby kąpania dziecka mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla malucha. Stosowanie źle dobranych mydeł i szamponów albo odbieranie telefonu w momencie, kiedy noworodek jest w wanience pełnej wody, to tylko niektóre z nich.
Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących kąpieli dziecka, które wciąż ma na brzuszku pozostałości po pępowinie oraz wskazówki dotyczące kąpieli maleństwa z zaleczonym pępkiem.
Dziecko z pozostałościami po pępowinie
- Dziecko kąp dwa lub trzy razy w tygodniu gąbką namoczoną w ciepłej wodzie. Dzięki temu Twoje maleństwo nie będzie miało odparzeń. Nie musisz kąpać maleństwa każdego dnia, jeśli często zmieniasz mu pieluszki oraz czyścisz jego pupkę przy pomocy mokrych ręczników.
- Podczas kąpieli maleństwo ułóż na ręczniku. Unikniesz w ten sposób ześlizgnięcia się dziecka na podłogę, a także nie zalejesz łazienki czy stołu. Po skończonej kąpieli wytrzyj go suchym ręcznikiem.
- Do mycia dziecka używaj kosmetyków dedykowanym noworodkom. Zwierają one łagodne detergenty, które nie podrażnią delikatnej skóry maleństwa. Podczas mycia główki dziecka przyłóż otwartą dłoń do jego czoła, w ten sposób ochronisz oczy niemowlaka przed pianą i wodą.
- Pamiętaj, żeby osuszać maleństwo miękkim, suchym ręcznikiem wykonanym z naturalnych tkanin. Wybierz ręcznik z doszytym kapturem, dzięki temu nie wychłodzisz główki maleństwa. Warto mieć w swojej wyprawce przynajmniej trzy niemowlęce ręczniki.
- Kąpanie może się odbywać w wanience dla dziecka lub zwykłej wannie. Postaraj się jednak, żeby maluch był na wysokości Twojej talii, w ten sposób unikniesz potencjalnych problemów z kręgosłupem.
- Jeśli niechcący zamoczyłeś kikut pępowiny, nie panikuj. Po prostu osusz to miejsce miękkim ręcznikiem i kontynuuj kąpiel. Kikut powinien odpaść samoistnie po około trzech tygodniach.
Pamiętaj, aby być delikatnym podczas kąpania swojego maleństwa. Po wszystkim otul dziecko ręcznikiem i przyjrzyj się dokładnie rączkom i nóżkom dziecka. Jeśli kąpiel nie jest uciążliwa dla malucha, możesz go delikatnie opłukać, oczywiście bez ręcznika.
Kąpanie noworodka bez pozostałości pępowiny
Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi kąpieli dziecka bez pępowiny; zrób to w najlepszy możliwy sposób:
- Napełnij wodą wannę lub wanienkę. Temperatura wody nie powinna przekraczać 25 stopni, a jej poziom nie może sięgać ponad klatkę piersiową dziecka.
- Rozpocznij mycie swojego maleństwa od stóp. Zachowując tę kolejność uchronisz dziecko przed kontaktem z bakteriami.
- Obróć delikatnie malucha, żeby umyć jego plecy i pośladki. Pamiętaj, że w tej pozycji dziecko powinno opierać się na Twoim przedramieniu, w innym przypadku noworodek może zachłysnąć się wodą.
- Postaraj się, żeby kąpiel była miłym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie! Podczas mycia mów i uśmiechaj się do maleństwa. Oboje możecie cieszyć się tymi chwilami bliskości. Zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko przechodzi etap eksternalizacji.
Kąpiel noworodka – pozostałe wskazówki
Czas kąpieli to magiczny moment dla Ciebie i Twojego maleństwa. Z pewnością jednak zdarzą się sytuacje, kiedy ktoś przerwie Wam miłe chwile. Jeśli ktoś akurat podczas Waszej kąpieli ktoś zapuka do drzwi lub zadzwoni Twój telefon, owiń maleństwo ręcznikiem i zabierz ze sobą. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego w wannie! O wypadek nietrudno.
Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi nauczysz się cieszyć tymi wyjątkowymi chwilami spędzanymi z Twoim dzieckiem. Pamiętaj, że po ukończeniu roczku, dziecko powinno być kąpane codziennie, więc nauka kąpania noworodka to dopiero początek prawdziwej zabawy!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chattás, G. (2010). Cuidados de la piel del recién nacido pretérmino. Revista de Enfermeria, 10-17. https://enfermerapediatrica.com/wp-content/uploads/2013/10/Cuidados-de-la-piel-del-recién-nacido-pretérmino.pdf
- Ayyildiz, T., Kulakci, H., Ayoglu, F. N., Kalinci, N., & Veren, F. (2015). The effects of two bathing methods on the time of separation of umbilical cord in term babies in Turkey. Iranian Red Crescent Medical Journal, 17(1). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4341504/
- Sosa Rodríguez, N. (2018). Baño al recién nacido. Revisión bibliográfica. https://accedacris.ulpgc.es/bitstream/10553/41556/1/Sosa_Rodr%C3%ADguez_Nerea1.pdf