Kąpanie noworodka - jak robić to poprawnie

Dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe kąpanie noworodka.
Kąpanie noworodka - jak robić to poprawnie

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Jeśli czytasz ten artykuł to znaczy, że zadajesz sobie pytanie “jak powinno wyglądać kąpanie noworodka”. Wszyscy lubimy czuć się czyści, ale kąpiel dorosłej osoby, a mycie malutkiego, kilkumiesięcznego dziecka  znacznie się od siebie różnią. Jeśli nie jesteś pewny jak powinny wyglądać te urocze chwile spędzane sam na sam z Twoim maleństwem, objaśnimy Ci to krok po kroku.

– Kochanie dzisiaj twoja kolej na kąpanie dzidziusia.

– Nieprawda, twoja.

– A właśnie, że twoja!

Podpowiadamy – prawdopodobnie to Twoja kolej na kąpanie dziecka. Jeśli dręczy Cię pytanie “jak wykąpać moje maleństwo”, podzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami, które z pewnością Ci w tym pomogą.

Kąpanie noworodka

Raczej niewiele osób, które nie są rodzicami dręczy pytanie “jak kąpać noworodka”. Świeżo upieczeni rodzice z kolei żyją w przeświadczeniu, że maleństwo powinno się kąpać codziennie w specjalnej wanience, najlepiej z użyciem kosmetyków.

Niektóre sposoby kąpania dziecka mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla malucha. Stosowanie źle dobranych mydeł i szamponów albo odbieranie telefonu w momencie, kiedy noworodek jest w wanience pełnej wody, to tylko niektóre z nich.

Kąpanie noworodka w wanience i z kaczuszką

Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących kąpieli dziecka, które wciąż ma na brzuszku pozostałości po pępowinie oraz wskazówki dotyczące kąpieli maleństwa z zaleczonym pępkiem.

Dziecko z pozostałościami po pępowinie

  • Dziecko kąp dwa lub trzy razy w tygodniu gąbką namoczoną w ciepłej wodzie. Dzięki temu Twoje maleństwo nie będzie miało odparzeń. Nie musisz kąpać maleństwa każdego dnia, jeśli często zmieniasz mu pieluszki oraz czyścisz jego pupkę przy pomocy mokrych ręczników.
  • Podczas kąpieli maleństwo ułóż na ręczniku. Unikniesz w ten sposób ześlizgnięcia się dziecka na podłogę, a także nie zalejesz łazienki czy stołu. Po skończonej kąpieli wytrzyj go suchym ręcznikiem.
  • Do mycia dziecka używaj kosmetyków dedykowanym noworodkom. Zwierają one łagodne detergenty, które nie podrażnią delikatnej skóry maleństwa. Podczas mycia główki dziecka przyłóż otwartą dłoń do jego czoła, w ten sposób ochronisz oczy niemowlaka przed pianą i wodą.
  • Pamiętaj, żeby osuszać maleństwo miękkim, suchym ręcznikiem wykonanym z naturalnych tkanin. Wybierz ręcznik z doszytym kapturem, dzięki temu nie wychłodzisz główki maleństwa. Warto mieć w swojej wyprawce przynajmniej trzy niemowlęce ręczniki.
  • Kąpanie może się odbywać w wanience dla dziecka lub zwykłej wannie. Postaraj się jednak, żeby maluch był na wysokości Twojej talii, w ten sposób unikniesz potencjalnych problemów z kręgosłupem.
  • Jeśli niechcący zamoczyłeś kikut pępowiny, nie panikuj. Po prostu osusz to miejsce miękkim ręcznikiem i kontynuuj kąpiel. Kikut powinien odpaść samoistnie po około trzech tygodniach.

Pamiętaj, aby być delikatnym podczas kąpania swojego maleństwa. Po wszystkim otul dziecko ręcznikiem i przyjrzyj się dokładnie rączkom i nóżkom dziecka. Jeśli kąpiel nie jest uciążliwa dla malucha, możesz go delikatnie opłukać, oczywiście bez ręcznika.

Kąpanie noworodka bez pozostałości pępowiny

kąpanie noworodka bez pępowiny

Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi kąpieli dziecka bez pępowiny; zrób to w najlepszy możliwy sposób:

  • Napełnij wodą wannę lub wanienkę. Temperatura wody nie powinna przekraczać 25 stopni, a jej poziom nie może sięgać ponad klatkę piersiową dziecka.
  • Rozpocznij mycie swojego maleństwa od stóp. Zachowując tę kolejność uchronisz dziecko przed kontaktem z bakteriami.
  • Obróć delikatnie malucha, żeby umyć jego plecy i pośladki. Pamiętaj, że w tej pozycji dziecko powinno opierać się na Twoim przedramieniu, w innym przypadku noworodek może zachłysnąć się wodą.
  • Postaraj się, żeby kąpiel była miłym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie! Podczas mycia mów i uśmiechaj się do maleństwa. Oboje możecie cieszyć się tymi chwilami bliskości. Zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko przechodzi etap eksternalizacji.

Kąpiel noworodka – pozostałe wskazówki

Czas kąpieli to magiczny moment dla Ciebie i Twojego maleństwa. Z pewnością jednak zdarzą się sytuacje, kiedy ktoś przerwie Wam miłe chwile. Jeśli ktoś akurat podczas Waszej kąpieli ktoś zapuka do drzwi lub zadzwoni Twój telefon, owiń maleństwo ręcznikiem i zabierz ze sobą. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego w wannie! O wypadek nietrudno.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi nauczysz się cieszyć tymi wyjątkowymi chwilami spędzanymi z Twoim dzieckiem. Pamiętaj, że po ukończeniu roczku, dziecko powinno być kąpane codziennie, więc nauka kąpania noworodka to dopiero początek prawdziwej zabawy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.