Kamienie nerkowe – jak do nich nie dopuścić?
Kamienie nerkowe to kawałki materiału w postaci stałej, które tworzą się przez wysokie poziomy niektórych substancji znajdujących się w moczu. Substancje te zwykle nie powodują żadnych problemów we wcześniejszych stadiach.
Kamica nerkowa to choroba, w której kamienie nerkowe tworzą zator. Do takiego zatoru może dochodzić w co najmniej dwóch miejscach: kamienie mogą albo pozostać w nerkach lub zejść w dół, do dróg moczowych.
Stopień zagrożenia, jaki powodują, jest związany bezpośrednio z ich rozmiarem. Jeśli kamień jest mały, może wydostać się samodzielnie, co powoduje trochę bólu, ale może też odbyć się to całkowicie bezboleśnie.
Jeśli jednak okaże się, że kamień ma o wiele większy rozmiar, może tworzyć zator w drogach moczowych, a przepływ moczu będzie mocno utrudniony. Może to także spowodować występowanie obfitych krwawień i być bardzo bolesne.
Skąd biorą się kamienie nerkowe?
Powstawanie kamieni nerkowych wiąże się z wysokim poziomem tlenku wapnia i fosforu w moczu. Niektóre produkty żywieniowe mogą powodować kamienie nerkowe u niektórych osób.
Przeczytaj również: Nerki – 8 złych nawyków prowadzących do ich upośledzenia
Jak mogę sprawdzić, czy w moim układzie wydalniczym zalegają kamienie nerkowe?
Możesz być bardziej narażona na problemy z kamieniami nerkowymi, jeśli spełniasz któreś z tych kryteriów:
- Masz kłopoty z przemianą materii
- Masz chroniczne problemy z infekcją dróg moczowych
- Oddawanie moczu sprawia Ci problemy
- Zauważasz znaczące zmiany w kolorze moczu, które mogę świadczyć o zmianie jego składu chemicznego
- W Twojej rodzinie często zdarzały się przepadki kamieni nerkowych
- Innym czynnikiem, który może wpływać na Ciebie w tym przypadku, jest spożywanie substancji lub przyjmowanie niektórych leków, których skutkiem ubocznym jest negatywne oddziaływanie na nerki
Bezpośrednie symptomy
O obecności kamieni nerkowych w Twoim organizmie mogą świadczyć też inne symptomy, takie jak:
- Obecność krwi w moczu
- Uczucie ostrego, nieznośnego bólu w dolnej części jamy brzusznej (od przodu), bądź w plecach, pomiędzy klatką piersiową a pośladkami (na wysokości nerek)
- Ból przy oddawaniu moczu
*Oczywiście, jeśli to jest duży kamień, możesz doświadczać silnego bólu. Bólowi mogą towarzyszyć nawet nudności i wymiotów. W przypadku kamieni o małych rozmiarach, mogą one nie sprawiać żadnych problemów, a Ty nie odczujesz ich obecności.
Kiedy sprawa robi się na tyle poważna, że powinnam udać się do lekarza?
Jeżeli miewasz któreś z tych objawów, powinnaś niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą:
- Częste wymioty
- Krew w moczu
- Gorączka i dreszcze
- Częste i uporczywe bóle w dolnej części brzucha lub pleców, które zdają się nie mieć konkretnej przyczyny
- Dziwny, zmętniony wygląd i zapach moczu
- Silny ból w czasie oddawania moczu
Przeczytaj również: Nerki i pęcherz – poznaj 7 produktów, które mogą Cię uchronić
Jak można uniknąć problemów z kamieniami nerkowymi?
Można stosować różne metody, które mogą okazać się skuteczne w leczeniu prewencyjnym, na przykład:
- Zapoznaj się z rodzajami kamieni nerkowych. Jeśli kiedykolwiek przytrafi się Cię ta dolegliwość, możesz łatwiej zidentyfikować problem i podjąć odpowiednią walkę. Spożywaj pokarmy, które nie zawierają substancji szkodliwych dla nerek.
- Dbaj o swoją wagę. Ludzie o wyższej masie ciała i o nieco większych rozmiarach, mają zwykle podwyższone ryzyko, jeśli chodzi o rozwój takich kamieni.
- Pij co najmniej 8 szklanek (2 litry) płynów dziennie. Jest to bardzo istotne, i może to być nawet jeszcze większa ilość, jeśli często ćwiczysz lub jest bardzo gorąco. Picie soku pomarańczowego także może być bardzo skuteczne, ponieważ zawiera związek zwany cytrynianem, który minimalizuje stopień, w jakim wapń i kwas szczawiowy ulegają krystalizacji, tworząc w ten sposób kamienie.
- Zmniejsz spożycie białka zwierzęcego zawartego w produktach, takich jak ryby, jaja i mięso. Możesz ograniczyć porcje tych produktów do 15-17 dag. Te pokarmy zawierają naturalne substancje (np. purynę), które rozkładają się lub przemieniają w kwas moczowy. W tym przypadku również możesz unikać sardynek i wątróbki, oraz zastąpić je innymi źródłami białek: np. orzechami i roślinami strączkowymi.
- Zminimalizuj przyjmowanie sodu (soli). Nie należy jednak redukować go całkowicie, ale jeśli to możliwe, staraj się utrzymywać je na możliwie najmniejszym poziomie.
Dodatkowe zalecenia
- Spożywaj pokarmy, które mają odpowiednią ilość potasu, takie jak warzywa (dynie, ziemniaki i pomidory) i owoce (melony, zwłaszcza ich odmiana nazywana kantalupa, banany i morele).
- Podchodź ostrożnie do przyjmowania suplementów wielowitaminowych zawierających wapń lub szczawiany.
- Tłuszcz. Kontroluj cholesterol przyjmowany w nabiale.
- Wiek. Ogólnie rzecz biorąc, osoby powyżej 40. roku życia są bardziej podatne na kamicę nerkową.
- Kamica nerkowa u członków Twojej rodziny. Zapytaj rodziny, czy w przeszłości ktoś bliksich z nich miał problemy z kamieniami nerkowymi, czy też może nigdy wcześniej nikt nie miał z nimi do czynienia.
- Pomoc specjalisty. Odwiedzaj urologa co najmniej raz do roku.
Uwaga: rozmiar kamieni nerkowych, a może nawet to, czy w ogóle się one skrystalizują, jest też zależne od Ciebie. Jednakże, jeśli zaczynasz odczuwać niepokojące objawy, nie wahaj się poprosić o pomoc lekarza. Jeśli nie zadbasz o to, sytuacja może się pogorszyć. Zacznij zwracać uwagę na to, co jesz; to bardzo istotne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dr. Andrew Rule (2018). Aumento de los cálculos renales: data fijada/Minnesota (USA). https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/aumentan-los-calculos-renales-descubre-estudio-de-mayo-clinic/
- P. Barceló Reverter; J. Ara del Rey; E. Bergada Barado; E. García Cuerpo; A. Torres Ramírez (2016). Exámen y composición de los cálculos renales (España). https://www.senefro.org/modules/webstructure/files/cap22.pdf?check_idfile=529
- Worcester, E. M., & Coe, F. L. (2010). Calcium Kidney Stones. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMcp1001011
- Moe, O. W. (2006). Kidney stones: Pathophysiology and medical management. In Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(06)68071-9
- Frassetto, L., & Kohlstadt, I. (2011). Treatment and prevention of kidney stones: An Update. American Family Physician. https://doi.org/d10124 [pii]