Kalafior - Dlaczego warto go jeść?

Kalafior jest naturalnym antyoksydantem, warzywo te jest bogate w witaminy i minerały. Aby zwiększyć jego działanie, zalecamy dodanie trochę kurkumy.
Kalafior - Dlaczego warto go jeść?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kalafior to jedno z najzdrowszych warzyw, należące do rodziny krzyżowych, tak samo jak brokuły. Kalafior zawiera aż 85% wody, bardzo wiele witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, nie ma w nim za to zbyt wielu węglowodanów, protein czy tłuszczu. Już za chwilę poznasz niesamowite korzyści płynące z regularnego jedzenia kalafiora!

Kalafior to warzywo idealne do wykorzystania w diecie odchudzającej, gdyż nie zawiera dużo kalorii. Dodatkowo można jeść go na surowo, gotować na parze czy dodawać do sałatek. Sprawdź w jakiej postaci smakuje Ci najlepiej i niezwłocznie dołącz go do swojej diety.

Kalafior chroni serce

Kalafior zawiera sulforafan, związek siarki, który podwyższa ciśnienie krwi i rozwiązuje problemy z nerkami. Badania wykazały, że sulforafan jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania i odbudowy komórek, co jest ważne zwłaszcza jeśli chodzi o wnętrze tętnic, które są podatne na uszkodzenia.

Ma działanie przeciwnowotworowe

Komórki nowotworowe

Sulforafan zawarty w kalafiorze działa również skutecznie w walce z komórkami nowotworowymi, a także powstrzymuje tworzenie się guzów.

Według specjalistów, zwalczanie komórek nowotworowych jest kluczowe w walce z tą chorobą, a łącząc działanie kalafiora z kurkumą można skutecznie zapobiegać i leczyć m.in. raka prostaty.

Badania przeprowadzana na zwierzętach wykazały, że kalafior, a dokładniej zawarte w nim związki siarki, powstrzymują występowanie i tworzenie się guzów w gruczołach piersiowych.

Inne związki występujące w kalafiorze, takie jak indole czy izotiocyjaniany, mogą być z kolei skuteczne w hamowaniu rozwoju raka żołądka, pęcherza, piersi, jelita grubego, wątroby czy płuc.

Wpływa na funkcjonowanie mózgu

Innym korzystnym składnikiem, który można znaleźć w kalafiorze, jest cholina, zaliczana do witamin z grupy B. Odgrywa ona ważną rolę w rozwoju i prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

Kalafior spożywany na przykład w ciąży, może wpływać korzystnie na aktywność mózgu u płodu, a badania wykazały, że poprawia to także funkcje poznawcze, zdolność uczenia się i zapamiętywania.

Oczyszcza organizm

Kalafior

Kalafior zawiera przeciwutleniacze, które wraz z jego innymi właściwościami odżywczymi, znacznie ułatwia oczyszczanie organizmu.

W pozbyciu się toksyn pomaga między innymi jego wysoka zawartość glukozynolanów, które aktywują enzymy odpowiedzialne za wydalanie szkodliwych substancji.

Poprawia trawienie

Ból brzucha

Jako że kalafior jest dobrym źródłem błonnika, wspomaga również pracę układu trawiennego.

Zawarte w nim substancje pomagają chronić błonę śluzową żołądka, na przykład przed bakterią helicobacter pylori, która atakuje ścianki tego organu.

Kalafior jest bogaty w przeciwutleniacze

Jedzenie kalafiora zapewnia nam potężną dawkę przeciwutleniaczy i fitoskładników odżywczych, które są bardzo ważne w zapobieganiu infekcjom i wielu schorzeniom.

Kalafior zawiera także witaminę C, beta-karoten, kemferol, kwercetynę, rutynę, kwas cynamonowy i wiele innych. Wszystkie one są skuteczne w walce z atakującymi organizm wolnymi rodnikami.

Właściwości kalafiora pomagają również spowolnić proces starzenia się oraz chronią tkanki i organy przed uszkodzeniami.

Jak wykorzystać właściwości kalafiora?

Kalafior to warzywo o wszechstronnych właściwościach, które dodatkowo bardzo łatwo włączyć do swojej diety. Możesz ugotować go w całości, pamiętaj jednak, aby oczyścić liście w wodzie z octem. Jeśli wolisz podzielić go na różyczki, użyj noża i także dokładnie umyj.

Dla lepszych efektów spróbuj przygotowywać kalafiora na parze z dodatkiem kurkumy, gdyż to najlepiej wyzwoli jego właściwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bai, Y., Wang, X., Zhao, S., Ma, C., Cui, J., & Zheng, Y. (2015). Sulforaphane Protects against Cardiovascular Disease via Nrf2 Activation. Oxidative Medicine and Cellular Longevity. https://doi.org/10.1155/2015/407580
  • Martínez-López, E., García-García, M. R., Campos-Pérez, W. Y., & González-Becerra, K. (2013). Genómica nutricional: Conceptos y expectativas. Revista de Endocrinología y Nutrición21(1), 22-34.
  • Shaw, G. M., Carmichael, S. L., Yang, W., Selvin, S., & Schaffer, D. M. (2004). Periconceptional dietary intake of choline and betaine and neural tube defects in offspring. American journal of epidemiology160(2), 102-109.
  • Zeisel, S. H. (2006). The fetal origins of memory: the role of dietary choline in optimal brain development. The Journal of pediatrics149(5), S131-S136.
  • Tsai, J. T., Liu, H. C., & Chen, Y. H. (2010). Suppression of inflammatory mediators by cruciferous vegetable-derived indole-3-carbinol and phenylethyl isothiocyanate in lipopolysaccharide-activated macrophages. Mediators of inflammation2010.
  • Yanaka, A., Fahey, J. W., Fukumoto, A., Nakayama, M., Inoue, S., Zhang, S., … & Yamamoto, M. (2009). Dietary sulforaphane-rich broccoli sprouts reduce colonization and attenuate gastritis in Helicobacter pylori–infected mice and humans. Cancer Prevention Research2(4), 353-360.
  • Sikora E., Cieslik E., Leszczynska T., Filipiak FLorkiewicz A., et al., The antioxidant activity of selected cruciferous vegetables subjeted to aquathermal processing. Food Chemistry, 2008.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.