Joga - walcz z depresją przy jej pomocy
Wierzcie lub nie, joga może pomóc rozwiązać najczęstsze problemy psychiczne, takie jak : lęk, depresja i stres. Nie jest tylko nową modą. Joga od tysiącleci zapewnia wiele emocjonalnych korzyści. Zapraszamy do lektury.
Czym jest depresja?
Depresja to choroba charakteryzująca się głębokim smutkiem, brakiem zainteresowania ludźmi i światem oraz niezdolnością do czerpania przyjemności.
Choroba ma charakter przewlekły i nie jest związana z konkretną osobowością lub słabością. U osób, które cierpią z jej powodu, może drastycznie wpłynąć na codzienne życie, psychicznie, fizycznie i emocjonalnie.
Joga – korzyści jakie wykazuje przeciwko depresji
Problem z depresją polega na tym, że staje się ona gorsza w obliczu innych trudności, takich jak stres, niepokój, bezsenność lub nadmierna senność. W rezultacie mogą one spowodować zamknięty krąg, z którego trudno będzie się wydostać.
Ważne jest, aby utrzymać aktywną walkę z depresją, osiągnąć równowagę i przezwyciężyć ją.
Joga ćwiczy ciało, jak i umysł poprzez pozy (asany), oddychanie i medytację (pranajama) a tym samym moduluje energię.
W tej dyscyplinie zrozumiałe jest, że energia jest przyczyną wielu blokad i chorób. Regularne uprawianie jogi ma na celu znalezienie wewnętrznej równowagi i osiągnięcia ogólnego dobrego samopoczucia.
Utrzymując energię w harmonii z ciałem, osiągasz dobre samopoczucie. Co więcej, praktykując jogę, stopniowo osiągniesz mistrzostwo w poznaniu samego siebie i doświadczysz teraźniejszości, tu i teraz.
Każdy, kto osiąga stan spokoju, jest dobrze wyposażony w to, aby skutecznie walczyć z depresją.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Intensywne ćwiczenia – czym są i jak zastosować je w naszej rutynie?
Walka z depresją
Joga to świetne narzędzie do walki z depresją. Jest skuteczna również w walce ze:
- Stresem. Zmniejsza poziom kortyzolu – hormon uwalniany przez organizm w odpowiedzi na stres, który może powodować inne choroby.
- Ponadto poprawia częstość akcji serca, co jest oznaką zdolności organizmu do reagowania na stresujące sytuacje w bardziej elastyczny sposób.
- Bezsennością i spadkami nastroju. Według badań medycznych praktykowanie jogi reguluje serotoninę, hormon związany z nastrojem i entuzjazmem, a także usprawnia cykle snu.
Pozycje jogi, które pomagają zwalczyć depresję
Wiele różnorodnych pozycji jogi reguluje i aktywuje energię życiową organizmu, poprawia równowagę umysłu i ciała oraz ożywia układ nerwowy.
Dlatego pozycje stanowią naturalny środek, aby traktować Cię w sposób holistyczny – jako całość. W rzeczywistości istnieje wiele pozycji jogi specjalnie zaprojektowanych, aby zachęcić lub pomóc w radzeniu sobie z niektórymi emocjami, a także działających, jako coś w rodzaju ulgi.
Na przykład pozycje stojące i rozciągające, w połączeniu z odpowiednimi technikami relaksacji i oddychania, aktywują układ nerwowy, który jest odpowiedzialny za dostarczanie energii.
W związku z tym warto omówić swoją sytuację z przewodnikiem lub mistrzem, którzy mogą towarzyszyć Ci podczas praktyki i upewnić się, że uzyskasz naprawdę satysfakcjonujące wyniki.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Nerwica depresyjna: objawy, przyczyny i leczenie
Czy to naprawdę działa?
Krótko mówiąc, tak. Joga jest naprawdę skuteczna w walce z depresją, ponieważ ułatwia uwalnianie toksyn i pozbywa się napięcia jednocześnie.
Oczyszczenie umysłu ze wszystkich złych myśli jest fundamentalne. A ćwiczenie jogi pomoże Ci to zrobić. Kiedy praktykujesz jogę, negatywne myśli znikają.
Koncentrowanie się na właściwych pozycjach i oddychaniu pomaga skupić emocje i myśli. Joga zapewnia jasność umysłu.
Wykonaj kolejny krok
Korzyści wynikające z uprawiania jogi w leczeniu depresji i innych stanów psychicznych są czymś rzeczywistym. Joga zaczyna się od idei, że człowiek jest jednostką.
Uzdrawianie swojej energii i utrzymywanie równowagi pozwala stopniowo poprawiać nawyki i nastroje. Joga pobudzi Cię do działania, abyś mógł zacząć podejmować kroki zmierzające do wyzdrowienia.
Jednym z kroków, które możesz podjąć, aby móc prowadzić zdrowsze życie jest otaczanie się związkami, które mają znaczenie i działaniami, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Ważne jest, aby zacząć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cramer, H., Lauche, R., Langhorst, J., & Dobos, G. (2013). Yoga for depression: A systematic review and meta-analysis. Depression and Anxiety. https://doi.org/10.1002/da.22166
- Therapists, Y. (2006). Yoga and Depression. Depression.
- Uebelacker, L. A., Epstein-Lubow, G., Gaudiano, B. A., Tremont, G., Battle, C. L., & Miller, I. W. (2010). Hatha yoga for depression: Critical review of the evidence for efficacy, plausible mechanisms of action, and directions for future research. Journal of Psychiatric Practice. https://doi.org/10.1097/01.pra.0000367775.88388.96
- Field, T., Diego, M., Hernandez-Reif, M., Medina, L., Delgado, J., & Hernandez, A. (2012). Yoga and massage therapy reduce prenatal depression and prematurity. Journal of Bodywork and Movement Therapies. https://doi.org/10.1016/j.jbmt.2011.08.002