Joga pomaga na nadciśnienie krwi - jak to działa?
Czy wiedziałaś na przykład, że joga pomaga na nadciśnienie? Joga to dyscyplina lub sztuka starożytna, która przynosi wiele korzyści. Nie na próżno tysiące ludzi ćwiczy ją codziennie we wszystkich częściach planety.
W społeczeństwie o tak wysokim poziomie stresu, istotne jest znalezienie sposobu, aby zrównoważyć nasze ciało i zapewnić harmonię. Kontrolowanie wysokiego ciśnienia i innych zaburzeń za pomocą naturalnych metod to najlepsze, co możemy zrobić.
W tym artykule przedstawiamy jogę z innej perspektywy. Ta dyscyplina nie tylko pomaga nam pozostać w formie, ale także równoważy układ nerwowy i może pomóc na układ krążenia, lęk, depresję lub stres. Zobaczmy zatem, jak joga pomaga na nadciśnienie i kwestie z nim związane.
Holistyczne podejście do jogi
Joga może być zdrowym i naturalnym sposobem kontrolowania nadciśnienia. W tym sensie rozumiemy jogę, jako dyscyplinę holistyczną. Oznacza to, że oddziałuje ona na bezpośredni związek między umysłem, emocjami i ciałem i może leczyć tak zwane choroby psychosomatyczne.
Poprzez jogę osiąga się spokój myśli. Musimy skupić naszą uwagę na zmniejszaniu bodźców zewnętrznych i w ten sposób zrelaksować umysł.
Nadmiar zmartwień i myśli zawsze będzie miał negatywny wpływ na nasze zdrowie i uniemożliwi nam kontrolowanie nadciśnienia. Konieczne jest, aby nie pozwolić, by zalewały nas myśli, szczególnie negatywne, ponieważ zużywają one naszą energię i osłabiają nas.
Nadciśnienie i stres – jak joga równoważy te czynniki
Jednym z czynników, które najbardziej wpływają na pojawienie się wysokiego ciśnienia, jest stres. Ze względu na rytm życia wypełniony dużą aktywnością i licznymi obowiązkami żyjemy pod ciągłą presją nerwowości i niepokoju.
Joga pomaga na nadciśnienie w tym sensie, że jest idealna, aby zmniejszyć to szalone tempo życia i poświęcić wreszcie więcej czasu dla siebie.
Joga wykorzystuje kilka bardzo skutecznych technik relaksacyjnych, które dają nam samoświadomość. Pomaga także docenić wartość jakości życia i szacunku dla własnego komfortu.
Dzięki naszej własnej świadomości oddychania i codziennej medytacji możemy poprawić nasze ciśnienie krwi. W jodze stosuje się ćwiczenia, postawy i techniki, dzięki którym umysł pozostaje odciążony przez pewien czas, co może dać zaskakujące rezultaty dla zdrowia.
Joga pomaga na nadciśnienie: zapobiega i kontroluje
Uprawianie jogi jest idealnym uzupełnieniem, aby w naturalny sposób poprawić ciśnienie tętnicze.
W połączeniu ze zdrowym stylem życia, który obejmuje ćwiczenia fizyczne i dobre odżywianie, możemy stopniowo zmniejszać leki. Natomiast, jeśli nie cierpisz na nadciśnienie i nie musisz go leczyć, jest to świetna opcja, aby zapobiec temu zaburzeniu.
Dzięki silnej woli i wytrwałości możemy nauczyć się korygować niezdrowe nawyki, które szkodzą naszemu ciśnieniu krwi.
Dlatego właśnie joga pomaga nam spojrzeć na nasze obowiązki i nasze obawy z większym dystansem, co naturalnie obniża nadciśnienie. Każdy problem wydaje się mniej poważny, gdy oceniamy go ze spokojem.
Inne korzyści z uprawiania jogi
Musimy wiedzieć, że uprawianie jogi przynosi nam ponadto wiele innych korzyści zdrowotnych:
- Dzięki ćwiczeniom i pozycjom (asanom) uzyskujemy większą elastyczność mięśni ciała. W jodze pracujemy nad rozciąganiem i ruchami, które sprzyjają zwiększeniu sprężystości.
- Joga poprawia i koryguje naszą postawę, dzięki czemu nasze nasze ciało pozostaje młode i wysportowane.
- Promuje koncentrację, dobry humor, witalność i siłę fizyczną. Jest zatem lekarstwem na poprawę naszego nastroju.
- Jeśli praktykujemy bardziej duchową odmianę jogi, odbywamy podróż wgłąb naszego ja, która pobudza nas do głębokiego poznania siebie. Dzięki świadomości tego, kim naprawdę jesteśmy, rozumiemy nasze miejsce i zyskujemy akceptację i wewnętrzny spokój.
- Joga daje nam stabilność emocjonalną, wzmacnia poczucie własnej wartości i promuje wartości szacunku, empatii i świadomości społecznej. Krótko mówiąc, może uczynić nas lepszymi ludźmi.
- Rozwijamy większy szacunek dla naszego ciała i uczymy się dbać o nie, poznając nasze słabości.
- Joga daje nam niezależność i wolność.
- Dzięki tym wszystkim zaletom terapeutycznym, joga zachęca nas do porzucenia każdego rodzaju uzależnienia i do walki z siedzącym trybem życia. Jakikolwiek moment i jakiekolwiek miejsce są dobre do uprawiania jogi.
- Joga wymaga praktyki, wysiłku, poświęcenia i cierpliwości. Z tego powodu zmusza nas do bycia wytrwałymi ludźmi i wspaniale nas potem nagradza, gdy ulepszamy technikę.
- Wreszcie ta dyscyplina wprowadza nowy rodzaj skupienia w naszym życiu, które przynosi nam szczęście i dobre samopoczucie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hagins, M., States, R., Selfe, T., & Innes, K. (2013). Effectiveness of yoga for hypertension: Systematic review and meta-analysis. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013.
- Labiano, L., & Brusasca, C. (2002). Tratamientos psicológicos en la hipertensión arterial. Interdisciplinaria: Revista de Psicología y Ciencias Afines = Journal of Psychology and Related Sciences, (1), 85–97.
- Posadzki, P., Cramer, H., Kuzdzal, A., Lee, M. S., & Ernst, E. (2014). Yoga for hypertension: A systematic review of randomized clinical trials. Complementary Therapies in Medicine. Churchill Livingstone.
- Tyagi, A., & Cohen, M. (2014, March 1). Yoga and hypertension: A systematic review. Alternative Therapies in Health and Medicine. InnoVision Communications.
- Wang, J., Xiong, X., & Liu, W. (2013). Yoga for Essential Hypertension: A Systematic Review. PLoS ONE, 8(10).