Jesienna pielęgnacja skóry - kilka ciekawych opcji
Jesienna pielęgnacja skóry jest niezbędna, aby zniwelować ewentualne szkody spowodowane latem. Chociaż pielęgnacji skóry nigdy nie należy lekceważyć, wskazane jest dostosowanie nawyków pielęgnacyjnych w zależności od pogody.
Po ekspozycji na letnie słońce często pojawiają się plamy, odwodnienie lub zaczerwienienie skóry. Skutki te można leczyć i należy je wyleczyć, zanim pogorszy je zima. Jednak Twoje wysiłki nie powinny skupiać się tylko na twarzy, ale na całym ciele. Ważne jest, aby zacząć od podstaw i uwzględnić substancje, które pasują do konkretnych cech Twojego typu skóry. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, dlaczego stworzenie odpowiedniej rutyny jest niezbędne.
Jesienna pielęgnacja skóry
Meksykańskie Towarzystwo Chirurgii Dermatologicznej i Onkologicznej definiuje pielęgnację skóry jako stosowanie produktów higienicznych, nawilżających i fotoochronnych, które mają dobry profil tolerancji i zostały przetestowane na chorej skórze właściwej. Wykonanie tego zadania jesienią wykracza poza estetykę. To kwestia zrozumienia i pielęgnacji skóry jako bariery ochronnej przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Do tej kategorii należą bakterie, zimno, ciepło i zanieczyszczenia.
Ponadto zdrowa skóra jest lustrem naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie wspominając o tym, że zaniedbanie skóry przyspiesza fizyczne oznaki starzenia i przekształca skórę właściwą we wrażliwy narząd. Natomiast kiedy nasza skóra jest odpowiednio pielęgnowana, wygląda na elastyczną, promienną i miękką. Jesienią staje się to jeszcze ważniejsze, ponieważ często zdarzają się gorące, deszczowe i wietrzne dni, które mogą zagrozić zdrowiu naszej skóry.
Przeczytaj również: Skóra sucha u osób starszych – jak o nią zadbać?
Porady dotyczące pielęgnacji skóry jesienią
Ciągłe wahania temperatury, które zwykle występują jesienią, zasługują na przestrzeganie ścisłej rutyny. W tym sezonie ważne jest, aby zastosować w praktyce wskazówki, takie jak te wymienione poniżej.
1. Dbaj o nawilżenie
Aby zadbać o swoją skórę jesienią, zadbaj o jej nawilżenie zarówno wewnętrznie, jak i powierzchniowo. Pij wystarczającą ilość wody i korzystaj z wody naturalnie zawartej w niektórych rodzajach żywności. Regularnie nakładaj krem nawilżający na całe ciało. Fundacja Piel Sana, podkreśla, że woda jest głównym składnikiem skóry, a jej wkład jest kluczem do utrzymania napięcia i elastyczności. Dodaje też, że odwodniona skóra właściwa staje się mniej elastyczna i bardziej problematyczna.
2. Zmień środek do mycia twarzy
Przechodząc z sezonu na sezon, warto zmienić kosmetyki higieniczne. Jesienią nie pocimy się tak bardzo, więc skóra nie będzie tak tłusta jak latem. Dlatego produkty wykonane z naturalnych składników są dla Ciebie dobre. Idealnym środkiem czyszczącym jest woda micelarna, która utrwala strukturę skóry.
3. Przed pójściem spać zawsze zmyj makijaż
Jeśli nie usuniesz makijażu, pory się zatkają. Każdego wieczoru przed pójściem spać oczyszczaj twarz, aż nie pozostaną na niej żadne zanieczyszczenia. Twarz bez makijażu jest lepiej dotleniona. To działanie jest korzystne, aby zapobiec wczesnemu powstawaniu zmarszczek i wypryskom trądzikowym.
4. Złuszczaj skórę
Peeling jest częścią głębokiego oczyszczania, ponieważ usuwa martwy naskórek. Przynajmniej raz w tygodniu zaplanuj peeling przy użyciu lekkich substancji, aby nie podrażniać skóry. Szukaj produktów z witaminą E lub wypróbuj naturalne peelingi.
5. Bierz szybki prysznic i bez zbyt dużej ilości mydła
Być może chłodniejsza pogoda sprawi, że będziesz chciał wziąć gorącą kąpiel. Najlepiej jednak skrócić czas kąpieli i używać wody o umiarkowanej temperaturze. Skóra przez długi czas wystawiona na działanie gorącej wody traci wytrzymałość w swojej warstwie ochronnej i zyskuje odwodniony wygląd. Innym zaleceniem dotyczącym kąpieli lub prysznica jest wybór mydła lub środków czyszczących o neutralnym pH, ponieważ są one delikatne i nie zmieniają właściwości skóry.
6. Jedz zdrowo
Publikacja w czasopiśmie Dermato-Endocrinology donosi, że witaminy, karotenoidy, tokoferole, flawonoidy i różne ekstrakty roślinne zawierają przeciwutleniacze, które są korzystne dla pielęgnacji skóry.
Chociaż znajdziesz je też w produktach do aplikacji bezpośredniej i suplementach doustnych, najlepsze korzyści uzyskasz poprzez jedzenie naturalnych produktów, które je zawierają. Pozyskuj składniki odżywcze w zróżnicowanej diecie bogatej w błonnik, witaminy A, B, C, E i minerały.
Oto niektóre z najlepszych źródeł:
- Jogurt
- Jajka
- Warzywa
- Owoce
- Rośliny strączkowe
- Orzechy
7. Nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym
Promienie słoneczne są szkodliwe o każdej porze roku, dlatego należy zawsze nosić krem z filtrem. Widać wyraźnie, że jesienią intensywność promieniowania spada, ale nie oznacza to, że zmniejszają się szanse na uszkodzenie skóry. Wręcz przeciwnie, zimno i suchość zawsze są szkodliwe.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wskazuje, że filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania są niezbędne do zapobiegania rakowi skóry i ochrony skóry przed innymi chorobami.
American Association Against Cancer z kolei sugeruje dbanie o skórę w następujący sposób:
- Zakryj się i szukaj cienia, gdy musisz spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.
- Upewnij się, że współczynnik ochrony przeciwsłonecznej wynosi co najmniej 30.
- Ogranicz swoją bezpośrednią ekspozycję na słońce, szczególnie między godziną 10:00 a 16:00.
Peeling
Dodatkową wskazówką do pielęgnacji skóry jest zastosowanie peelingu. Ten rodzaj zabiegu kosmetycznego wyrównuje pH, odnawia wygląd i nawilża skórę. Jesienią ten rodzaj złuszczania jest idealny, ponieważ zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień ze względu na zastosowane substancje wraz ze spadkiem intensywności promieni słonecznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cómo cuidar su piel. Sociedad Méxicana de Cirugía Dermatológica y Oncológica. México. https://www.smcdo.mx/como-cuidar-su-piel/#:~:text=El%20cuidado%20dermatol%C3%B3gico%20de%20la,primordialmente%20de%20la%20piel%20sana.
- La FDA presenta una nueva reglamentación propuesta para asegurarse de que los protectores solares sean seguros y eficaces. Administración de Alimentos y Medicamentos. Estados Unidos; 2019. https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/la-fda-presenta-una-nueva-reglamentacion-propuesta-para-asegurarse-de-que-los-protectores-solares
- Makrantonaki E, Schagen S, Zampeli V, Zouboulis C. Descubriendo el vínculo entre la nutrición y el envejecimiento de la piel. Dermato-Endocronology. Vol. 4. Núm. 3. Estados Unidos; 2012. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583891/
- Roo Rodríguez E. ¿Por qué es importante el agua? Fundación Piel Sana. Academia Española de Dermatología y Venereología. España; 2016. https://fundacionpielsana.es/piel-sana/por-que-es-importante-el-agua-para-la-piel
- Simon S. Escoja el protector solar adecuado. Sociedad Americana Contra el Cáncer. Estados Unidos; 2018. https://www.cancer.org/es/noticias-recientes/escoja-el-protector-solar-adecuado.html