Jęczmień i wszystko czego o nim nie wiedziałeś!

Jęczmień i wszystko czego o nim nie wiedziałeś!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Jęczmień jest głównie znany z wykorzystania w browarnictwie, jak i innych napojów alkoholowych takich jak whisky, spirytus czy wódka. Jest jednym z podstawowych surowców stosowanych w produkcji słodu jęczmiennego. Oprócz tego również składnikiem odżywczym i wykorzystywany jest do produkcji kasz i jako roślina paszowa.

Dziś w artykule poznasz kilka tajemnic jakie kryje w sobie jęczmień i dowiesz się jak najlepiej go spożywać.

Czym charakteryzuje się jęczmień?

Jęczmień (Hordeum L.) to roślina uprawna należąca do zbóż o słodkawym smaku. Ziarenka mają podłużny, owalny kształt i są pomarszczone. Zasiewane jest jesienią lub wiosną w Zachodniej Azji i Afryce Północno-Wschodniej (miejsce pochodzenia rośliny).

Obok pszenicy, kukurydzy i ryżu należy do grupy najstarszych i najważniejszych zbóż na całym świecie. Może być siane na glebach o niewielkim nawodnieniu oraz na różnych wysokościach. Z tego względu jego uprawa jest popularna w wielu krajach za wyjątkiem terenów bardzo wilgotnych i tropikalnych.

Największym producentem jęczmienia jest Kanada i Rosja.

Przez tysiące lat jęczmień wykorzystywano do produkcji chleba, gdzie dziś to pszenica zajęła jego miejsce. Jest od dostępny w postaci obranych ziaren, które są świetnym uzupełnieniem zdrowej diety. Z powodzeniem mogą posłużyć do przygotowywania zup, gulaszy, makaronów, smażonych warzyw czy sałatek.

Są też doskonałym wyborem na odżywcze śniadanie. Można spożywać je z mlekiem, jogurtem lub sokiem pomarańczowym. W wielu częściach świata jęczmień stosowany jest zamiast kawy.

zboże jęczmień

Najpopularniejszym zastosowaniem jęczmienia jest jego wykorzystanie w przygotowywaniu koktajli mlecznych (to rodzaj smoothie rozpowszechnionego w Stanach Zjednoczonych). W niektórych krajach zaleca się konsumowanie jęczmienia kobietom ciężarnym i karmiącym.

Zboże to jest również składnikiem używanym do produkcji piwa i innych alkoholi.

Kilka ciekawostek o chlebie jęczmiennym

Pierwsze ślady wykorzystania rośliny jako pokarmu zanotowano już 12 tysięcy lat temu. Uważa się, że chleb, który został rozmnożony przez Jezusa to właśnie ten jęczmienny.

Pitagoras i Platon gorąco zalecali swoim uczniom, by spożywali właśnie ten produkt. Miał on poprawić koncentrację, procesy myślenia i rozumienia nauki. Tymczasem Galen i Hipokrates zachęcali do picia wody jęczmiennej, która miała leczyć od wszelkiego rodzaju chorób

.

zboże jęczmień

W tradycyjnej medycynie chińskiej zboże to wykorzystywane jest w uzdrawianiu wątroby i leczeniu alergii wiosennych.

Właściwości odżywcze jęczmienia

Uważa się, że jęczmień jest jednym z najstarszych uprawianych i konsumowanych zbóż przez człowieka. W stosunku do innych ziaren ma wiele właściwości odżywczych. Znajdziemy w nim więcej białka niż w pszenicy, a za to mniej glutenu. Z tego powodu chleb jęczmienny jest bardziej zbity i mniej puszysty.

W niektórych częściach świata odpowiednio miesza się ze sobą obydwie rośliny i w ten sposób nadaje dodatkowych właściwości odżywczych produktom.

zboże jęczmień

Jęczmień jest bogatym źródłem witamin z grupy B, pomaga w zapobieganiu sztywności naczyń włosowatych, reguluje poziom cholesterolu we krwi, zapobiega gromadzeniu się tłuszczów w wątrobie. Oprócz tego działa jako środek wzmacniający na serce, chroni układ nerwowy oraz zwalcza depresję i niepokój. Dodatkowo zawiera witaminę K i kwas foliowy.

Wiadomo również, że jęczmień ma wiele składników mineralnych, a wymienić tutaj można potas, fosfor, magnez, jak i pierwiastki śladowe (miedź, cynk, siarka, żelazo, jod). Idealnie nadaje się dla dzieci, u których zdiagnozowano zaburzenia wzrostu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.