Jakość nasienia a codzienny sposób odżywiania mężczyzny
Płodność jest bezpośrednio związana z dietą i stylem życia. Spożycie toksyn, alkoholu i nieodpowiednia dieta może wpłynąć na jakość nasienia, a tym samym na możliwość zapłodnienia.
Aby zadbać o jakość nasienia i tym samym zwiększyć płodność, zaleca się przestrzeganie zasad zdrowego żywienia, kładąc nacisk na spożywanie ryb i warzyw. Jednocześnie konieczne jest zmniejszenie spożycia produktów ultra przetworzonych i zwiększenie aktywności fizycznej.
Alkohol obniża jakość nasienia
Alkohol to substancja, która negatywnie wpływa na organizm. Oprócz wywoływania przejściowego pogorszenia funkcji poznawczych, zwiększa ryzyko wystąpienia złożonych chorób w średnim i długim okresie.
Regularne spożywanie tej substancji wiąże się z gorszym stanem zdrowia. Dodatkowo, według badań opublikowanych w czasopiśmie Reproductive Biomedicine Online, regularne spożywanie alkoholu zmniejsza objętość nasienia.
Należy wziąć pod uwagę, że aby nastąpiło zapłodnienie, do żeńskiego układu rozrodczego musi dotrzeć minimalna liczba plemników. Jeśli zmniejsza się objętość nasienia w wytrysku, zmniejsza się również liczba męskich komórek, które mogą wziąć udział w tym procesie. Z tego powodu prawdopodobieństwo zapłodnienia wydatnie spada.
Przeczytaj także ten interesujący artykuł: Miesiąc bez alkoholu i cukru – efekty
Mikroskładniki odżywcze wpływają na ruchliwość plemników
Niedobór mikroelementów w organizmie prowadzi do pojawienia się patologii w średnim lub długim okresie. Typowym przykładem jest anemia spowodowana brakiem żelaza. Jednak jakość nasienia również ulega pogorszeniu, jeśli spożycie tych składników odżywczych nie jest wystarczające.
W szczególności jakość, objętość nasienia i ruchliwość zawartych w nim plemników są bezpośrednio związane z przyjmowaniem cynku w diecie. Występowanie niskiego poziomu tego mikroelementu wpływa na produkcję nasienia i jego jakość oraz może wywołać problem niepłodności.
Potwierdzają to badania opublikowane w International Journal of Reproductive Biomedicine.
Cukier ma negatywny wpływ na jakość nasienia
W dzisiejszej diecie bardzo często stosuje się cukier prosty a wiele osób nadużywa dodawania cukru do potraw i napojów. Nadmiar tego składnika może zwiększać ryzyko rozwoju chorób metabolicznych. Z drugiej strony wpływa bezpośrednio na rozwój otyłości, gdy jest spożywany przez osoby nie uprawiające sportu.
Ponadto spożycie cukru prostego negatywnie wpływa również na jakość nasienia u mężczyzn. Nadmierna ilość spożywanego cukru warunkuje powodzenie zapłodnienia, a nawet może powodować tymczasową bezpłodność.
Na szczęście poprawa nawyków żywieniowych w zakresie spożycia tej substancji jest w stanie przywrócić prawidłowe wartości dotyczące jakości nasienia. Jednak źle prowadzona dieta ma wpływ nie tylko na niższe prawdopodobieństwo poczęcia dziecka.
Ostatnio przeprowadzone badania łączą również złe odżywianie rodziców z gorszym stanem zdrowia potomstwa.
Możesz być także zainteresowany tym tematem: Podwyższony poziom cukru we krwi – 7 objawów
Zadbaj o swoją dietę, aby poprawić jakość nasienia
Styl życia wpływa zarówno na ilość, jak i na jakość nasienia. Dieta i częste ćwiczenia fizyczne mają duży wpływ na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
Istnieją pokarmy lub substancje toksyczne, które mogą zmniejszyć ilość plemników i ich ruchliwość, co utrudnia proces zapłodnienia. Tak jest w przypadku alkoholu i cukru prostego.
Z drugiej strony również niedobory mikroelementów wiążą się z niższą ruchliwością i jakością plemników obecnych w nasieniu. Największe znaczenie w tej kwestii ma poziom cynku.
Niski poziom tej substancji zaburza pewne procesy rozrodcze i może prowadzić do niepłodności, dlatego suplementacja może być skutecznym rozwiązaniem.
Zróżnicowana dieta, bogata w warzywa i ryby ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia zwłaszcza w okresie, kiedy planujesz począć dziecko. W ten sposób możesz świadomie zwiększyć swoje szanse na sukces.
Jednocześnie pozytywnie wpłyniesz na zdrowie swojego potomstwa, gdyż dieta rodziców wydaje się mieć również wpływ na ryzyko zachorowań u dzieci.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ahmadi S., Bashiri R., Ghadiri Anari A., Nadjarzadeh A., Antioxidant supplements and semen parameters: an evidence based review. Int J Reprod Biomed, 2016. 14 (12): 729-736.
- Ricci E., Beitawi S., Cipriani S., Candiani M., et al., Semen quality and alcohol intake: a systematic review and meta analysis. Reprod Biomed Online, 2017. 34 (1): 38-47.
- Gutiérrez, Alejandra María Gómez, Briana D. Gómez Ramírez, and Walter D. Cardona Maya. “¿ Tienen los Hábitos de Vida y de Alimentación Impacto en la Calidad Seminal?.” Revista Urología Colombiana/Colombian Urology Journal (2020).
- Dupont, Charlotte, and Rachel Lévy. “Nutrition, environment and male fertility.” Médecine de la Reproduction 20.3 (2018): 206-214.
- Alves, Marco G., Branca M. Silva, and Pedro F. Oliveira. “Nutritional Factors and Male Reproduction.” Encyclopedia of Reproduction (2018): 458.