Jakie są zastosowania glukozaminy oraz jej skuteczność?

Jakie są zastosowania glukozaminy oraz jej skuteczność?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Przeprowadzono wiele badań dotyczących skuteczności glukozaminy. Poznaj jej efekty w leczeniu chorób reumatycznych! W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie są zastosowania glukozaminy.

Glukozamina to substancja, której organizm używa do regeneracji i syntezy chrząstki. Dlaczego jest taka istotna? Na przykład dlatego, że choroba zwyrodnieniowa stawów, najczęstsza choroba reumatyczna w populacji ogólnej, powoduje ścieranie śliskich chrząstek pokrywających końce kości i umożliwiających płynny ruch stawów.

Eksperci przeprowadzili wiele badań w celu oceny skuteczności i zastosowań glukozaminy. Jednak ich wyniki były zróżnicowane. Być może powodem tego był fakt, że niektórzy używali placebo jako leku porównawczego, podczas gdy inni używali innych leków w tym samym wskazaniu.

Z drugiej strony należy wspomnieć, że substancję tę można podawać jako lek lub suplement diety w celu wzmocnienia struktur chrząstki. Glukozamina jest zwykle pozyskiwana ze skorupiaków, takich jak homary, krewetki lub kraby.

Jakie są zastosowania glukozaminy?

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, lekarze przepisują glukozaminę w leczeniu chorób powodujących stopniowe zużywanie się chrząstki, takich jak choroby reumatyczne. Należą do nich na przykład zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów.

Substancja ta jest prekursorem cząsteczek, które odgrywają rolę w rozwoju tkanki chrzęstnej: glikozaminoglikanów i proteoglikanów. Stosowanie glukozaminy w leczeniu chorób takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów jest uważane za bezpieczne.

Produkty wspomagające stawy

Wskazują na to aktualne dane pozyskane dzięki badaniom klinicznym przeprowadzonym przez ekspertów.

Ponadto eksperci badają możliwy efekt immunomodulacyjny w innych chorobach autoimmunologicznych, oprócz zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów, takich jak stwardnienie rozsiane. Jednak badania te są na razie w fazie testów na zwierzętach.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Septyczne zapalenie stawów: przyczyny, objawy i leczenie

Co to jest zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów?

Bardzo często ludzie mylą zapalenie stawów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Dzieje się tak, ponieważ obie choroby wpływają na stawy i powodują podobne objawy, takie jak ból stawów.

Zapalenie stawów to choroba, która zawsze powoduje stan zapalny stawów. Stan ten prowadzi do bólu stawów i obrzęku. Zwykle ma charakter autoimmunologiczny. Może jednak pojawić się jako konsekwencja innych chorób, takich jak dna moczanowa.

Niektóre z poniższych objawów są dla niej charakterystyczne:

  • ból, nawet w stanie spoczynku,
  • sztywność stawów, szczególnie po przebudzeniu,
  • obrzęk stawów z wysiękiem w mazi stawowej,
  • inne objawy, które różnią się w zależności od dotkniętego narządu.

Natomiast druga z opisywanych, choroba zwyrodnieniowa stawów, jest chorobą przewlekłą, która dotyka wiele osób, zwłaszcza kobiety. Powoduje zwyrodnienie stawów i zwykle jest związana z wiekiem.

W przeciwieństwie do zapalenia stawów nie jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje obrzęk. Zamiast tego jest to choroba zwyrodnieniowa, zwykle związana z wiekiem i starzeniem się stawów. Niektóre z objawów związanych z tą chorobą to:

  • crepitus (pękanie, zgrzytanie, chrupanie lub trzaskanie, które występuje podczas przesuwania stawu),
  • ból podczas ruchu,
  • zmniejszony zakres ruchu,
  • możliwe odkształcenie stawu.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Reumatyzm – wylecz go i odzyskaj zdrowie!

Badania przeprowadzone nad skutecznością glukozaminy

Eksperci przeprowadzili liczne badania dotyczące skuteczności glukozaminy. Na przykład w 2012 r. przeprowadzono badanie w celu zweryfikowania wpływu tego leku na łagodzenie bólu w wyżej wymienionych chorobach. Podawanie glukozaminy z NLPZ badano w porównaniu z podawaniem samej glukozaminy. Wynik okazał się pozytywny.

Glukozamina

Kolejne badanie przeprowadzono w 2015 r. Miało na celu porównanie połączenia siarczanu chondroityny i glukozaminy w bólu kolana. Eksperci przeprowadzili je na pacjentach z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Wynik wykazał podobną skuteczność w zmniejszaniu głównych objawów choroby po sześciomiesięcznym leczeniu. Przeprowadzono również inne badanie dotyczące wpływu glukozaminy. Nie przyniosło ono oczekiwanych rezultatów w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Jakie są zastosowania glukozaminy? Jaka jest jej skuteczność? Wnioski końcowe.

Jak widać, wyniki badań są nieco zróżnicowane. Dlatego wpływ glukozaminy na niektóre choroby reumatyczne nie jest jeszcze dokładnie poznany. Eksperci wciąż analizują ten temat, aby uzyskać maksymalne korzyści z tej substancji. Jej badanie może stanowić postęp zarówno w reumatologii, jak i medycynie ogólnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lopes Júnior, O. V., & Inácio, e A. M. (2013). Uso de glucosamina e condroitina no tratamento da osteoartrose: uma revisão da literatura. Revista Brasileira de Ortopedia. https://doi.org/10.1016/j.rbo.2012.09.007
  • Bährle-Rapp, M., & Bährle-Rapp, M. (2007). Acetyl Glucosamine. In Springer Lexikon Kosmetik und Körperpflege. https://doi.org/10.1007/978-3-540-71095-0_83
  • Eleotério, R. B., Pontes, K. C. S., Machado, J. P., Reis, E. C. C., Ferreira, P. S., Silva, M. B., … Borges, A. P. B. (2015). Chondroitin sulfate and glucosamine in the cartilage and subchondral bone repair of dogs – Histological findings. Arquivo Brasileiro de Medicina Veterinaria e Zootecnia. https://doi.org/10.1590/1678-7092

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.