Jakie ryzyko niesie ze sobą laserowe usuwanie tatuażu?
Grawerowanie skóry tuszem już nie „zostaje na zawsze”. Ta koncepcja należy już do przeszłości, ponieważ teraz możesz usunąć tatuaż za pomocą lasera. Proces nie jest taki prosty, ale laserowe usuwanie tatuażu obiecuje skuteczność.
Tatuowanie polega na wprowadzaniu barwników pod naskórek poprzez nakłucia skóry. Ci, którzy zdecydują się je zastosować, wiedzą, że jest to coś, czego nie można już potem cofnąć. Tak przynajmniej uważano do tej pory.
Jednak istnieje coraz większe zapotrzebowanie na usuwanie lub aktualizowanie obrazów przy użyciu mniej inwazyjnej i bezbolesnej technologii. Chociaż laserowe usuwanie tatuażu oferuje tę nową opcją, może się wiązać z pewnym ryzykiem. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę możliwe niebezpieczeństwa związane z poddawaniem się intensywnym sesjom z pulsującym promieniowaniem elektromagnetycznym.
Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu
Artykuł w Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana podkreśla, że wymazywanie tatuażu laserem obejmuje poważne kroki w celu osiągnięcia estetycznych rezultatów, ale przy minimalnych skutkach ubocznych.
Aby to osiągnąć, konieczne jest używanie urządzeń zatwierdzonych przez Food and Drug Administration (FDA). Nowoczesne urządzenia pracują emitując impulsy w pikosekundach i nanosekundach, frakcjonując pigment za pomocą fotoakustyki, tak aby ciało uwalniało atrament.
Jednak to kolor tatuażu określa rodzaj użytego lasera. Według wspomnianego magazynu, alternatywą dla ultrakrótkich impulsów laserowych są lasery Q-Switched, w odmianach „rubin”, „aleksandryt” i „Nd-YAG”.
Klasyfikacja opiera się na intensywności lasera, ponieważ różne odcienie atramentu pochłaniają światło o różnych długościach fal. Czasami konieczne jest użycie więcej niż jednego typu urządzenia, ponieważ niektóre pigmenty są bardzo trudne do usunięcia.
Ile sesji trzeba przeznaczyć na laserowe usuwanie tatuażu?
Niektórzy ludzie usuwają tatuaże już w 2 sesjach; inne wymagają więcej czasu. Ilość wizyt u dermatologa w celu ich usunięcia zależy od następujących aspektów:
- Kolor
- Rozmiar
- Lokalizacja
- Wiek
- Odcień skóry
- Grawerowanie amatorskie lub profesjonalne
Nawet palenie tytoniu ma wpływ na procedurę, jak wskazuje publikacja w The Wall Street Journal. Okazuje się bowiem, że palenie utrudnia gojenie się ran.
Ze swojej strony Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii zaleca, żeby między sesjami upłynęło od 6 do 8 tygodni, aby organizm miał czas na pozbycie się pigmentu i na regenerację skóry.
Niezbędna jest cierpliwość. Zwłaszcza, że każda część ciała reaguje inaczej.
Chodzi o to, że komórki, które zwalczają obce elementy, są skoncentrowane w określonych punktach, takich jak pachwiny, pachy i szyja. Gdy tatuaż znajduje się daleko od tych obszarów, jego usunięcie jest trudniejsze.
Przeczytaj więcej: Jakie są zagrożenia związane z używaniem czarnej henny do tatuaży?
Czy laserowe usuwanie tatuażu niesie ze sobą ryzyko?
Zabieg jest delikatny, ale bezpieczny, jeśli wykonuje go profesjonalista z odpowiednim sprzętem. Jeśli planujesz laserowe usuwanie tatuażu, oto możliwe ryzyko, z którym się zmierzysz.
Nieodpowiednie instrumenty
Każdy salon kosmetyczny prawdopodobnie zaoferuje usługi usuwania tatuaży. Ale ten zabieg powinien być wykonywany przez profesjonalistę. Dermatolog jest najlepiej przygotowany do obsługi maszyny i ma szczegółową znajomość technologii.
Kluczem do sukcesu jest zarówno wiedza eksperta, jak i narzędzia, którymi dysponuje. Usunięcie rysunku może wymagać kilku laserów, zwłaszcza jeśli jest wielokolorowy. Tylko doświadczenie specjalisty i znajomość działania instrumentów gwarantują doskonałe rezultaty.
Ból
Niektórzy ludzie nie odczuwają bólu; wszystko zależy od ich tolerancji na impulsy. Podczas zabiegu reguluje się poziom intensywności lasera, aby zapewnić pacjentowi komfort.
Osoby, które przeszły laserowe usuwanie tatuażu, porównują odczuwany ból do rozprysków gorącego tłuszczu lub zranienia szpilką.
W celu zmniejszenia intensywności bólu można na godzinę przed zabiegiem nałożyć krem znieczulający i zapewnić zimne powietrze podczas emisji światła.
Blizny
Błąd w zastosowaniu tej techniki może spowodować blizny lub zwłóknienie. Istnieje również ryzyko oparzeń, infekcji lub zmian w strukturze skóry. Duże znaczenie ma tutaj układ odpornościowy, ponieważ wpływa na szybkość lub spowolnienie gojenia.
W związku z tym czasopismo Facultad de Medicina wyjaśnia, że proces gojenia zależy od działania komórkowego, które stymuluje wzrost, naprawę i przebudowę tkanki w celu przywrócenia jej naturalnych właściwości.
Swędzenie, pęcherze i pręgi
Pamiętaj, że emitowane światło ma na celu usunięcie drobinek tuszu zaimpregnowanych w naskórku. Siła uwalniana przez laser ma tendencję do wywoływania następujących reakcji:
- Ogólnie wrażliwość skóry
- Zaczerwienienie
- Obrzęk
- Pęcherze
- Pokrzywka
- Swędzenie
Wskazane jest, aby obszar zagoił się samoistnie, co pozwoli uniknąć poważniejszych skutków. Jeśli dyskomfort się utrzymuje, tylko lekarz może przepisać odpowiednie leki.
Zmiany w pigmentacji skóry
Przebarwienia lub hipopigmentacja, czyli przyciemnienie lub rozjaśnienie skóry, to kolejne ryzyko związane z usuwaniem tatuażu technologią laserową.
Te zmiany w leczonej cerze są jednak rzadkie. Jeśli się pojawią, są odwracalne w niecały rok po zakończeniu procedury.
Jako środek ostrożności, przed sesjami usuwania tatuażu na opalonej skórze, zaleca się nakładanie kremu przeciwsłonecznego co najmniej 30 dni przed zabiegiem. Następnie należy ściśle chronić ten obszar przed promieniami słonecznymi; w przeciwnym razie nie zagoi się prawidłowo.
Przeczytaj więcej: Jak leczyć plamy na skórze lub depigmentację skóry
Uważaj na wątpliwe sposoby na usunięcie tatuażu
FDA nie zatwierdziła kremów ani maści do usuwania tatuaży, ponieważ nie ma informacji o żadnych badaniach klinicznych wykazujących ich skuteczność. Stosowanie maści może powodować nieoczekiwane reakcje skórne.
Niedawno na rynku pojawił się system mikropigmentacji, który wstrzykuje do tatuażu substancję opartą na kwasie mlekowym. Uważa się, że ta metoda powoduje stan zapalny, a atrament ulega uwięzieniu w rodzaju skorupy. Jednak nie ma długoterminowych badań na ten temat.
Na koniec nie zapominaj, że najlepiej, aby laserowe usuwanie tatuażu przeprowadził doświadczony dermatolog. Można również znaleźć ośrodki z zatwierdzonym sprzętem. W takim przypadku sprawdź, czy posiadają odpowiednie zezwolenie zdrowotne i czy technik posiada certyfikat i wiedzę specjalistyczną.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ácido láctico. Instituto Nacional del Cáncer. Estados Unidos. https://www.cancer.gov/espanol/publicaciones/diccionarios/diccionario-cancer/def/acido-lactico
- Castro T, Trelles MA, Vélez M. Tatuajes y su eliminación por láser. Cirugía Plástica Ibero-Latinoamericana. Vol. 39. Núm 2.pp. 195-205. España; 2013. https://scielo.isciii.es/pdf/cpil/v39n2/original14.pdf
- Corbett Dooren J. ¿Qué tipo de tatuajes son más difíciles de quitar? The Wall Street Journal. Estados Unidos; 2012. https://www.wsj.com/articles/SB10000872396390444024204578044653532612788
- Eliminación de tatuajes: Opciones y resultados. Food & Drug Administration. Estados Unidos; 2018. https://www.fda.gov/consumers/articulos-en-espanol/eliminacion-de-tatuajes-opciones-y-resultados
- Guarín-Corredor C, Landínez-Parra NS, Quiroga-Santamaría P. Proceso de cicatrización de heridas de piel y su relación con las heridas crónicas. Facultad de Medicina. Universidad Nacional de Colombia. Vol. 61. Núm. 4. pp. 441-448. Colombia; 2013. http://www.scielo.org.co/pdf/rfmun/v61n4/v61n4a14.pdf
- Muñoz Gandía D. Tatuajes, ¿son para siempre? Academia Española de Dermatología y Venereología. España; 2014. https://aedv.es/comunicacion/notas-de-prensa/tatuajes-son-para-siempre/
- Nanosegundos, tiempo. Convertworld.com https://www.convertworld.com/es/tiempo/nanosegundos.html
- Picosegundo a segundo. CalcProfi. Calculadora online. http://extraconversion.com/es/tiempo/picosegundos
- Tatuar. Real Academia Española. https://dle.rae.es/tatuar