Jak zwiększyć poziom serotoniny? Jedz te 6 produktów!
Czy czujesz się kiepsko? Masz zły nastrój, jest Ci smutno? Jeśli tak, dowiedz się jak zwiększyć poziom serotoniny! Postaraj się jeść produkty, które zwiększają jej wytwarzanie i wyrównują zaburzenia równowagi hormonalnej.
Istnieje wiele produktów, których właściwości odżywcze są idealną odpowiedzią na pytanie o to, jak zwiększyć poziom serotoniny. Jej obecność przyczynia się do zachowania równowagi emocjonalnej.
Choć na obecność i aktywność tego ważnego neuroprzekaźnika wpływa wiele różnych czynników, nawyki żywieniowa mają pozytywny wpływ na ilość serotoniny w Twoim organizmie.
Problem polega na tym, że wiele osób opiera swoją codzienną dietę na przetworzonych produktach pełnych tłuszczu, cukru i szkodliwych związków. Choć jedzenie takich dań jest przyjemne – są one najczęściej kusząco smaczne – ich niewielka bądź wręcz zerowa zawartość składników odżywczych powoduje, że taka dieta może nawet prowadzić do depresji.
Z tego właśnie powodu spożywanie pokarmów, które zwiększają produkcję serotoniny jest bardzo korzystne dla Twojego zdrowia. Dzięki zdrowej diecie możesz poprawić swój stan psychiczny!
Dowiedz się jak zwiększyć poziom serotoniny prosto i naturalnie dzięki diecie!
Czym jest serotonina?
Serotonina to występujący naturalnie w Twoim organizmie neuroprzekaźnik. 95% znajduje się w jelitach, a pozostałe 5% w mózgu.
Mówiąc ogólnie, serotonina bezpośrednio wpływa na Twój stan umysłu. Jest w końcu jedną z najważniejszych substancji obniżających poziom stresu i zwalczających depresję.
Kiedy produkcja serotoniny jest wysoka, w efekcie czujesz się dobrze: pewnie, przyjemnie i spokojnie. Takie pozytywne samopoczucie niesie ze sobą kolejne dobre efekty dla zdrowia psychicznego i fizycznego.
- Obecność serotoniny w organizmie związana jest z kontrolą apetytu i regulacją cyklu snu.
- Ponadto serotonina wpływa na nasze zachowania społeczne, poziom pożądania i sprawność pamięci.
Przeczytaj koniecznie: Zdrowy sen po ciężkim dniu – 6 wskazówek, które pomogą Ci się wyspać
Jak zwiększyć poziom serotoniny poprzez dietę?
Przyjrzyjmy się teraz produktom spożywczym, które przyczyniają się do stabilizowania poziomu serotoniny w organizmie. Jak zapewne się domyślasz, ma to szczególne znaczenie dla osób cierpiących na depresję lub borykających się z ciągłym stresem.
Przede wszystkim możesz po prostu włączyć te produkty do swojego codziennego jadłospisu. Dzięki temu sprawisz, że Twojemu organizmowi łatwiej będzie zadbać o Twoją równowagę psychiczną.
1. Kurkuma
Słynna ze swoich antyoksydacyjnych właściwości kurkuma jest potężnym naturalnym antydepresantem.
- Zawarte w niej kluczowe składniki odżywcze wspomagają procesy odpowiedzialne za zarządzanie tak zwanymi hormonami szczęścia: serotoniną i endorfinami.
- Co więcej, kurkuma ma zdolność blokowania działania oksydazy monoaminowej – enzymu, który przyczynia się do powstawania zaburzeń hormonalnych.
2. Tuńczyk
Dzięki wyjątkowej kompozycji składników odżywczych, tuńczyk to jedna z odmian ryb których spożywanie niesie ze sobą największe korzyści dla naszego zdrowia psychicznego.
- Po pierwsze, tuńczyk zapewnia dużą dawkę witamin z grupy B. Są one konieczne do regulacji aktywności układu nerwowego.
- Po drugie, tuńczyk zawiera sporo kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy te znane są ze swoich zdolności do usuwania szkodliwych lipidów i łagodzenia stanów zapalnych.
- Kolejną zaletą tuńczyka jest zawartość minerałów zwiększających produkcję serotoniny. Co więcej, mogą one nawet dodawać Ci energii w sytuacji, gdy cierpisz na depresję.
3. Drożdże piwowarskie
Drożdże piwowarskie stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Znane są zwłaszcza ze swoich właściwości odprężających i energetyzujących. Jak zapewne możesz sobie wyobrazić, drożdże piwowarskie są idealnym składnikiem diety regulującej zaburzenia nastroju.
- Przede wszystkim, drożdże te to wartościowe źródło witamin z grupy B. Witaminy z tej grupy są konieczne aby wesprzeć funkcjonowanie Twojego mózgu i całego układu nerwowego.
- Co więcej, drożdże stymulują produkcję serotoniny i endorfin, substancji chemicznych odpowiedzialnych za nasze odczuwanie szczęścia. Dzięki temu przyczyniają się one do dobrego samopoczucia.
4. Awokado
Awokado jest pyszne i pozwala na przygotowanie wielu różnych dań. Możesz je dodać do praktycznie każdego posiłku dnia. Awokado to źródło ważnych składników odżywczych. Wspiera ono proces produkcji hormonów szczęścia.
- Jedząc regularnie awokado zapewnisz sobie odpowiednią dawkę magnezu i pirydoksyny. Składniki te są kluczowe dla optymalnej produkcji serotoniny.
- Ponadto, awokado zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które podniosą Twój poziom energii i poprawią samopoczucie na poziomie zarówno fizycznym, jak i mentalnym.
5. Nasiona słonecznika
Nasiona słonecznika to niskokaloryczna przekąska pełna niezbędnych kwasów tłuszczowych. Te właściwości zapewnią Ci zaspokojenie apetytu w zdrowy sposób.
- Przede wszystkim, nasiona słonecznika to źródło dużej ilości magnezu i cynku. Te minerały wspierają równowagę hormonalną – zwłaszcza jeśli chodzi o hormony szczęścia.
- Co więcej, zawarte w nasionach kwasy tłuszczowe poprawiają metabolizm i wspierają zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Polecamy także: Napoje zmniejszające stres – ukoją Twoje nerwy
6. Banany
Banany zawsze znajdują się na listach najbardziej polecanych produktów, jeśli chodzi o poprawę nastroju.
- Przede wszystkim, naturalne cukry zawarte w bananach dodadzą Ci energii. Sprawią również, że poczujesz się zdrowo i witalnie.
- Po drugie, zawartość tryptofanu sprawia, że banany to dosłownie najlepsza odpowiedź na pytanie o to jak zwiększyć poziom serotoniny.
- Co więcej, banany podobnie jak inne polecane przez nas produkty zawierają witaminy z grupy B oraz antyoksydanty. Kiedy Twój organizm je przyswoi, substancje te biorą udział w procesach regulacji pracy układu nerwowego.
Jesteś przygnębiona? A może przechodzisz epizod depresyjny? Jeśli tak, spróbuj włączyć do stałego jadłospisu tych sześć produktów. Pomogą one zrównoważyć poziom Twoich hormonów, dzięki czemu poczujesz się wyraźnie lepiej!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fusar-Poli L, Vozza L, Gabbiadini A, Vanella A, Concas I, Tinacci S, Petralia A, Signorelli MS, Aguglia E. Curcumin for depression: a meta-analysis. Crit Rev Food Sci Nutr. 2020;60(15):2643-2653. doi: 10.1080/10408398.2019.1653260. Epub 2019 Aug 19. PMID: 31423805.
- Liao Y, Xie B, Zhang H, He Q, Guo L, Subramaniapillai M, Fan B, Lu C, Mclntyer RS. Efficacy of omega-3 PUFAs in depression: A meta-analysis. Transl Psychiatry. 2019 Aug 5;9(1):190. doi: 10.1038/s41398-019-0515-5. PMID: 31383846; PMCID: PMC6683166.
- Serefko A, Szopa A, Poleszak E. Magnesium and depression. Magnes Res. 2016 Mar 1;29(3):112-119. doi: 10.1684/mrh.2016.0407. PMID: 27910808.