Jak złagodzić zgagę jabłkiem: 3 domowe sposoby
Znajome uczucie pieczenia w klatce piersiowej lub w gardle pojawia się, gdy kwas z powrotem wraca do przełyku. Niewłaściwa dieta, stres, ćwiczenia a także jedzenie tuż przed pójściem spać są przyczyną nieprzyjemnej zgagi. Wiele osób używa różnych metod, aby złagodzić zgagę. Nie wszystkie dają jednak ten sam skutek. Ponadto nie zawsze mają przyjemny smak.
Chcesz wiedzieć, jak złagodzić zgagę jabłkiem? Przeczytaj więc uważnie nasz artykuł i koniecznie wypróbuj 3 naturalne metody opracowane na bazie tego owocu.
Wskazówki pozwalające przeciwdziałać zgadze
- Jeśli pojawią się te uciążliwości, przede wszystkim należy powoli przeżuwać jedzenie. Wskazane jest również, aby jeść co najmniej pięć razy dziennie w małych porcjach i unikać picia płynów podczas posiłków.
- Ważnym zaleceniem jest ponadto, aby nie kłaść się spać bezpośrednio po jedzeniu. Należy poczekać co najmniej 30 minut, ale najlepiej zrobić to około dwie godziny później.
- Jeśli to możliwe, zaleca się również zrezygnować z ciasnych ubrań a także pasków ściskających talię. I wreszcie dobre efekty daje unikanie płynnych kolacji, takich jak zupy czy soki.
Odkryj również te ciekawe informacje: Zgaga – zapomnij o uczuciu pieczenia dzięki tym naturalnym składnikom
Jabłko to naturalny sposób, aby złagodzić zgagę
Jabłko jest uważane za bardzo skuteczny naturalny środek zobojętniający kwas żołądkowy. Surowe lub w postaci naparu zapewnia prawie natychmiastową ulgę w zgadze. Wraz z ananasem, bananem, papają, persymoną i gruszką stanowi jeden z najlepszych domowych środków łagodzących zgagę.
Ocet jabłkowy również zwalcza zgagę. Pomaga ją złagodzić i ogólnie poprawia trawienie. Soda oczyszczona, herbaty ziołowe i imbir są również świetne w zmniejszaniu irytujących konsekwencji nadmiernie wydzielanych kwasów żołądkowych.
Jak złagodzić zgagę przy pomocy jabłka
W praktyce istnieją skuteczne domowe sposoby przeciwdziałania zgadze: te przygotowane z owoców są idealne. Jabłko spożywane codziennie pomoże zachować nasze żołądki w zdrowiu. Spożywanie tego pysznego owocu przynosi liczne i zróżnicowane korzyści dla naszego organizmu.
Sorbitol zawarty w jabłku ma idealny wpływ na funkcje jelitowe. Jest naturalnym środkiem przeciwbiegunkowym i mobilizującym jelita. Problemy wynikające z zapalenia jelita grubego lub żołądka i jelit można łagodzić dzięki wysokiej zawartości błonnika i pektyn w tym owocu.
Jabłko ma także właściwości moczopędne i jest naturalnym środkiem oczyszczającym, który pomaga usunąć toksyczne treści z żołądka i jelit. Napar jabłkowy opróżnia żołądek, łagodzi zgagę, rozluźnia żołądek i oczyszcza go. Spożywanie jednego litra dziennie szybko złagodzi wiele irytujących objawów.
Ten owoc jest ponadto bogaty w magnez, żelazo, wapń, potas, azot i fosfor, składniki odżywcze bardzo korzystne dla tkanek żołądka. Właściwości przeciwzapalne tego popularnego owocu współdziałają między innymi w regeneracji uchyłków.
Przeczytaj także te pożyteczne informacje: Zgaga – 5 naturalnych napojów, które przyniosą ulgę
3 jabłkowe środki, które pomogą złagodzić zgagę
Poznaliśmy już zalety jabłka w walce ze zgagą, ważne jest jednak, aby znać sposoby przygotowania. Trzy domowe środki na zgagę na bazie jabłka są proste i niedrogie, są też bardzo łatwe w przygotowaniu.
1. Napar z jabłka
Składniki:
- 1 jabłko
- Sok z jednej cytryny
- 1 łyżka kwiatów rumianku (15 g)
Przygotowanie:
- Zdejmij skórkę i pokrój jabłko na małe kawałki.
- Do garnka wlej dwie szklanki wody i dodaj kawałki jabłka, sok z cytryny i rumianek. Gotuj przez 10 minut a następnie odstaw na jakiś czas pozwól przed odcedzeniem.
- Codziennie pij 1 litr tak przygotowanego naparu.
2. Mus jabłkowy – pyszna przekąska, które pomaga złagodzić zgagę
Składniki:
- 1 litr wody
- 4 duże jabłka
- 100 gramów śliwek
- 2 cytryny
- 1 pomarańcza
- brązowy cukier
Przygotowanie:
- Jabłka obrać i przekroić na pół.
- Wszystkie składniki gotujemy w garnku przez 20 minut.
- Następnie można dosłodzić do smaku, ale bez nadmiaru.
- Spożywaj jedną porcję dziennie, aby zwalczyć zaparcia, wzdęcia brzucha lub ból brzucha.
Ocet jabłkowy – świetny sposób, aby złagodzić zgagę
Składniki:
- 1 ½ kilograma dojrzałych jabłek
- 5 litrów wody mineralnej
- 1 kilogram brązowego cukru
Przygotowanie:
- Umyj jabłka w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, aby całkowicie je zdezynfekować.
- Usuń skórę z owoców a następnie pokrój na małe kawałki.
- Wymieszaj z cukrem i zmiksuj, aż uzyskasz gęste puree.
- Następnie w czystym szklanym pojemniku umieść pięć litrów wody i dodaj puree.
- Zakryj naczynie, ale zostaw otwory, przez które dostanie się powietrze, zapobiegając jednak przedostawaniu się owadów.
- Mieszaj miksturę codziennie drewnianą łyżką przez pierwsze 10 dni.
- Przez następne dziesięć dni mieszaj mieszaninę co drugi dzień.
- Odstaw na 10 dni.
- Następnie odcedź mieszaninę i przelej do słoika, nie wypełniając go jednak do końca. Otwieraj raz dziennie, aby zapobiec dalszej fermentacji.
- Gdy ocet będzie gotowy, w celu spożycia należy rozcieńczyć łyżkę stołową w szklance ciepłej wody i wypić.
Dzięki tym trzem domowym lekarstwom na bazie jabłka, możesz złagodzić zgagę i znacznie zmniejszyć dyskomfort. Dodatkową korzyścią jest to, że preparaty te są niedrogie i bardzo łatwe do przygotowania w domu. Ponadto nie zawierają bez konserwantów i szkodliwych substancji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Boyer J, Liu RH. Apple phytochemicals and their health benefits. Nutr J. 2004;3:5. Published 2004 May 12. doi:10.1186/1475-2891-3-5
- Hyson DA. A comprehensive review of apples and apple components and their relationship to human health. Adv Nutr. ;2(5):408–420. doi:10.3945/an.111.000513
- Morozov S, Isakov V, Konovalova M. Fiber-enriched diet helps to control symptoms and improves esophageal motility in patients with non-erosive gastroesophageal reflux disease. World J Gastroenterol. 2018;24(21):2291–2299. doi:10.3748/wjg.v24.i21.2291
- Johnston CS, Gaas CA. Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effect. MedGenMed. 2006;8(2):61. Published 2006 May 30.
- Bae SH. Diets for constipation. Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr. 2014;17(4):203–208. doi:10.5223/pghn.2014.17.4.203