Jak zatrzymać atak paniki – Kilka porad

Znacznie łatwiej jest poradzić sobie z atakiem paniki ,gdy uświadomimy sobie, że to co go wywołało, nie stanowi realnego zagrożenia i jest zupełnie niegroźne.
Jak zatrzymać atak paniki – Kilka porad
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Czy kiedykolwiek dopadł Cię atak paniki? Jeżeli tak, to wiesz jak potrafią być nieprzyjemne. Dziś przedstawimy kilka praktycznych wskazówek co robić, gdy dopadnie cię atak paniki.

Jak zaczyna się atak paniki?

Ataki paniki charakteryzują następujące objawy:

  • Są chwilowe, zazwyczaj trwają między 5 a 10 minut. Po ataku paniki możemy odczuwać fizyczne wyczerpanie.
  • Pamiętaj, że twój umysł i ciało podczas ataku paniki są w stanie alarmowym, przygotowane na prawdziwe niebezpieczeństwo, co pochłania ogromne ilości energii.
  • Osoby które doświadczają ataków paniki, odczuwają również ból fizyczny. Czasami szukają pomocy lekarza obawiając się, że są w stanie zagrożenia życia.
atak paniki

Podczas ataku paniki wszystko wokół wydaje się surrealistyczne – otoczenie wygląda obco i złowrogo. Jednocześnie większość osób zdaje sobie sprawę, że właśnie doświadcza ataku paniki. Pojawia się przerażenie i trudno jest określić z jakiego powodu.

Atakom paniki towarzyszą zazwyczaj bardzo silne objawy somatyczne jak kołatanie serca,hiperwentylacja- niekontrolowany krótki oddech,drgawki i zawroty głowy. Nie ma reguły na to kiedy i gdzie może się zdarzyć atak paniki. Z reguły także większość osób czuje nadchodzący lęk kilka minut wcześniej.

Kiedy zdarzają się ataki paniki?

Osoby z tą przypadłością zwykle doświadczają pierwszego napadu w wieku pomiędzy 12 a 25 lat i jest on zazwyczaj wywołany czynnikami emocjonalnymi.

Lekarka z mężczyzną

Istnieją dwie teorie ich powstawania :

  • Pierwsza z nich zakłada, że napady lękowe są spowodowane zbyt dużą ilością neuroprzekaźnika – norepiferyny. Jest to substancja kontrolująca postsynaptyczne receptory adrenergiczne.
  • Druga z teorii, która jest częściowo powiązana z pierwszą zakłada, że tego typu ataki pojawiają się, gdy poziom kwasu gamma- aminomasłowego  (GABA) ulegnie obniżeniu.

W tym przypadku stan niepokoju ulegnie nasileniu.

Czym jest atak paniki?

Według naukowców, skłonności do ataków paniki odziedziczyliśmy po nasz przodkach. Ich organizm musiał być w ciągłej gotowości do walki lub do ucieczki.

Dla ataków paniki charakterystyczny jest szybki oddech, duszności, przyspieszona akcja serca, pocenie się (zimne poty). Wszystkie z tych objawów towarzyszyły naszym przodkom, gdy uruchamiał się ich atawistyczny mechanizm przetrwania.

Jak pozbyć się ataków paniki?

Kiedy doświadczasz ataku paniki pamiętaj, że nie grozi Ci realne niebezpieczeństwo.

stres w pracy kobieta przy biurku

A oto cztery fakty, które mogą pomóc Ci przezwyciężyć ataki paniki:

  • Nie umrzesz na atak paniki, nie grozi ci także żadne śmiertelne niebezpieczeństwo.
  • Spróbuj zachować spokój i znaleźć ciche miejsce. Poczekaj aż atak minie. Przyjmij go, zaakceptuj i nie walcz z nim.

Gdy przestaniesz myśleć o tym co sprowokowało atak, lęk minie.

  • Głęboko oddychaj.
  • Napnij a następnie rozluźnij mięśnie całego ciała. To pomoże Ci skoncentrować myśli na czymś innym.

Nie zapominaj, że Twoją najskuteczniejszą bronią jest unikanie stresu. Dobrze jest także nauczyć się relaksować. Oznacza to dobrej jakości sen, odpowiednio długi odpoczynek każdego dnia, zdrowa dieta i medytacja.

Regularnie odwiedzaj lekarza by na bieżąco kontrolować stan zdrowia i zrozumieć podłoże ataków paniki. To pomoże Ci nauczyć się radzić sobie z nimi rozumem a nie emocjami. Dobrze jest także unikać produktów zawierających kofeinę, które mogą przyczyniać się do wystąpienia stanów lękowych i ataków paniki u osób podatnych na tego typu dolegliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.