Jak zapobiec zakażeniu rany?

Drobne rany można leczyć w domu. Jednak, aby zapobiec zakażeniu rany, konieczne jest wykonanie pewnych kroków.
Jak zapobiec zakażeniu rany?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Małe skaleczenia lub powierzchowne zadrapania można leczyć w domu. Jednak nawet jeśli jest to drobna rana i nie trzeba iść do ośrodka zdrowia, i tak konieczne jest podjęcie pewnych kroków, aby zapobiec zakażeniu rany.

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak wyleczyć ranę w domu, najpierw musisz zidentyfikować jej cechy. Zobaczmy!

Jak zapobiec zakażeniu rany

Po pierwsze, ważne jest, aby ocenić, czy rana jest wystarczająco duża lub głęboka, aby wymagać pomocy medycznej. Jeśli tak, natychmiast zwróć się o fachową pomoc. Oczywiście równie ważne jest pamiętać, że najlepszym lekarstwem jest profilaktyka.

Po tym krótkim wstępie, damy ci kilka wskazówek, jak zapobiec zakażeniu rany w domu, a tym samym przyczynić się do jej gojenia.

Zatrzymaj krwawienie

Na początek, opatrując ranę, należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Zapobiegnie to przenoszeniu się zarazków lub bakterii na osobę poszkodowaną.

Twoje rany potrzebują czasu, aby się zagoić

Użyj czystej szmatki, gazy lub chusteczki, aby delikatnie docisnąć dotknięty obszar. Ciśnienie wspomaga proces krzepnięcia krwi. Idealny czas na nałożenie opatrunku naciskowego wynosi od 20 do 30 minut.

Z drugiej strony, aby zapobiec krwawieniu w kończynach, zaleca się uniesienie uszkodzonej części ciała ponad serce:

  • Ramiona lub dłonie można trzymać w powietrzu lub umieścić na powierzchni wyższej niż klatka piersiowa.
  • Nogi lub stopy mogą być uniesione na stosie poduszek (na przykład).

Zdecydowanie spodoba Ci się ten artykuł: 10 zdrowych produktów spożywczych

Oczyść skaleczone miejsce, aby zapobiec zakażeniu rany

Idealna jest zimna woda. Spowoduje to wypłukanie cząstek piasku, brudu lub wszelkich śladów brudu, które mogą spowodować infekcję. Skórę wokół rany należy umyć wodą z mydłem, a następnie osuszyć ręcznikiem.

  • Jeśli w ranie pozostaną jakiekolwiek cząstki, należy je ostrożnie usunąć. Zrób to za pomocą pęsety do brwi, która została wcześniej wysterylizowana alkoholem.
  • Duże cząstki lub osadzone przedmioty muszą zostać usunięte przez specjalistę służby zdrowia. Robiąc to w domu, możesz tylko zadać więcej obrażeń.
  • Unikaj używania alkoholu. Ma to związek z tym, że alkohol może powodować podrażnienia i opóźniać proces gojenia. Nie zaleca się również czyszczenia ran wacikami, ponieważ materiał ten pozostawia osad.

Zastosuj miejscowo antybiotyki i zakryj ranę

Na rynku dostępne są kremy i maści z różnymi składnikami aktywnymi do oczyszczania ran. Zadaniem tych kremów jest zapobieganie infekcji, a nie przyspieszanie procesu zdrowienia.

Usuń bandaż z krwawiącej rany

Ogólnie rzecz biorąc, jest to najskuteczniejszy sposób, aby zapobiec zakażeniu rany. Jeśli rana jest niewielka, można zastosować bandaż samoprzylepny.

Zastosuj bandaż

  • Osoby uczulone na klej w bandażach mogą zdecydować się na bandaże gazowe i samoprzylepne. Na rynku dostępne są również opcje hipoalergiczne.
  • Podczas bandażowania nie trzeba zbyt mocno zaciskać. Zbyt duży nacisk bandażem może utrudnić krążenie krwi.
  • Bandaż należy zmieniać codziennie, aż rana się zagoi. Jeśli się zabrudzi lub zamoczy, również warto go zmienić.
  • Na koniec pamiętaj, aby uniknąć pokusy ciągłego zdejmowania bandaża, aby sprawdzić, czy rana się goi.

Obserwuj ranę

Podejmowane są wszystkie niezbędne kroki, aby zapobiec zakażeniu rany. Najlepiej jednak zachować czujność i obserwować jej ewolucję. Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, prawdopodobnie została zainfekowana. W każdym z tych przypadków najlepiej poszukać pomocy.

Poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli rana:

  • Nie goi się.
  • Boli bardziej niż na początku.
  • Zmienia kolor na czerwony.
  • Powstają czyraki.
  • Przedstawia wydzieliny przypominające ropę.
  • Jest powierzchnia i okolica jest „gorąca”.
  • Powoduje gorączkę.
Rodzaje ran

Jakie rodzaje ran wymagają pomocy medycznej?

Niektórych ran nie należy leczyć w domu, ponieważ życie osoby dotkniętej może być zagrożone. Dotyczy to następujących przypadków:

  • Ukąszenia zwierząt. Mają wysokie prawdopodobieństwo zakażenia.
  • Rany, w których zanika czucie chorej kończyny. Brak czucia części ciała może wskazywać na poważne uszkodzenie ścięgna lub kości.
  • Rany o głębokości ponad 5 centymetrów. Mogą wymagać szwów.
  • Rany z osadzonymi przedmiotami, takimi jak szkło, drewno lub kamienie. Próba usunięcia tych przedmiotów może spowodować ból i krwawienie.

Zabiegi zapobiegające zakażeniu rany

Najczęstsze metody leczenia zakażonych ran to:

Szwy

  • W ten sposób lekarz zamyka ranę za pomocą sterylnej nici.
  • Następnie po kilku dniach zdejmują szwy. Czas będzie zależał od rozległości rany.
  • Szwy nigdy nie powinny być usuwane w domu, ponieważ mogą wystąpić obrażenia i infekcje

Paski samoprzylepne

Utrzymują one ranę zamkniętą w podobny sposób jak szwy. Nigdy nie powinny być usuwane przez pacjenta. Musi to zrobić lekarz.

Kleje tkankowe

Nazywane również klejami chirurgicznymi, są to substancje, które utrzymują zamknięte rany lub skaleczenia. Poleca się je na małe rany. Ich zastosowanie jest idealne u dzieci, ponieważ ich aplikacja jest bezbolesna.

Aby zapobiec zakażeniu rany, lepiej zapobiegać niż leczyć,

A jak to wygląda u Ciebie? Jakie masz doświadczenia z infekcjami ran?

Rany z pewnością nie są czymś przyjemnym i rzeczywiście mogą być niebezpieczne. Z tego powodu mamy nadzieję, że te wskazówki posłużą jedynie jako przewodnik w nagłych przypadkach.

Bez względu na wszystko ważne jest, aby podczas leczenia rany udać się do lekarza po poradę.

Na koniec należy również pamiętać, że zapobieganie jest dużo lepsze niż leczenie, a zapobieganie zakażeniom wszelkiego rodzaju urazów jest jednym z niezbędnych kroków prawidłowego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Diegelmann, R. F. (2004). Wound healing: an overview of acute, fibrotic and delayed healing. Frontiers in Bioscience. https://doi.org/10.2741/1184
  • Ruiz, E. F. (2013). Antisépticos y desinfectantes. Enfermedades Infecciosas y Microbiologia. https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehr323
  • Salem, C., Pérez, J. A., Henning, E., Uherek, F., Schultz, C., Butte, J. M., & González, P. (2000). Heridas: Conceptos generales. Cuadernos de Cirugía. https://doi.org/10.4206/cuad.cir.2000.v14n1-15
  • Velázquez RVR, Flores ÁMG, Gómez PBA. Tratamiento de heridas por mordeduras de perro en región craneofacial. Rev Odont Mex. 2013;17(4):247-255.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.