Jak zachowuje się manipulator, gdy nie dostaje tego, czego chce

W tym artykule wyjaśniono, jak zachowuje się manipulator, gdy nie dostaje tego, czego chce oraz w jaki sposób można stawić mu czoła, aby się obronić.
Jak zachowuje się manipulator, gdy nie dostaje tego, czego chce

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2023

Charakterystyka manipulatora jest zróżnicowana, podobnie jak jego działania, ponieważ nie wszystkie są takie same, podobnie jak sytuacje. Czasami jednak można dostrzec pewne wspólne tendencje w ich zachowaniu. Poniżej opowiemy Ci wszystko o tym, jak zachowuje się manipulator i jak reaguje, gdy nie dostaje tego, czego chce. Uwaga!

Jak zachowuje się manipulator – podstawowe cechy

W pewnym momencie naszego życia mogliśmy paść ofiarą manipulatora. Niektórzy z nas mogą wkrótce to sobie uświadomić, ale inni pozostają zaczarowani urokiem tych ludzi, którzy wiedzą, jak wykorzystać swoją charyzmę i umiejętności dla własnej korzyści. Nie wspominając już o tym, że niektórzy mają tendencję do pozwalania sobie na manipulację.

Chociaż poszczególne osoby mogą różnić się sposobem bycia lub zachowania, osoby manipulujące wykazują niektóre z następujących cech:

  • Są pozbawieni skrupułów, zazwyczaj cyniczni i przywiązują niewielką wagę do zasad etycznych, uznając, że cel zawsze uświęca środki, jak powiedziałby Machiavelli.
  • Z tego powodu nie przeszkadza im kłamanie, o ile osiągają cele, które sobie postawili.
  • Ich interesem jest wykorzystywanie nie tylko sytuacji, ale także innych.
  • Wykazują niewielką empatię w stosunku do uczuć innych ludzi, a kiedy to robią, tylko udają, lub robią to z ciekawości.
  • Zwykle nie odczuwają wyrzutów sumienia ani skruchy za swoje czyny.
  • Osoby takie dobrze radzą sobie ze słowami, a nawet mogą wydawać się inteligentne, metodyczne i refleksyjne.
  • Mają zdolność wykrywania słabości u innych.
  • Często kieruje nimi narcyzm i egoizm, dlatego nie jest niczym niezwykłym, że lubią się wyróżniać lub być wybierani na przywódców.

Warto wyjaśnić, że ten typ osobowości nie zawsze chce odnieść sukces lub zająć wysokie stanowiska, ale zdał sobie sprawę, że może rozwiązywać problemy, wykorzystając innych, a czasami nawet nie zna innego sposobu działania.

Uważamy, że może Cię zainteresować również ten artykuł: Toksyczne emocje – 7 sygnałów

Jak zachowuje się manipulator, gdy zostaje wykryty?

Na szczęście tacy ludzie nie zawsze osiągają swoje cele. Mogą wtedy stracić maskę życzliwych ludzi i postępować inaczej. Zobaczmy, jak nieosłonięty manipulator zareaguje, próbując odzyskać kontrolę.

1. Odgrywa ofiarę

Manipulator zauważając, że nie udaje mu się wpłynąć na daną osobę, bo ta realizuje prawdziwą intencję, może zmienić swoje zachowanie i przyjąć rolę ofiary, udając bezbronnego.

2. Udaje, że doszło do nieporozumienia

Inną postawą, która może wskazać manipulatora, jest próba odwrócenia uwagi i wmówienia, że wszystko jest nieporozumieniem, być może wytworem wyobraźni drugiej osoby. Może do tego dojść przy użyciu dobrze znanych sformułowań, takich jak: „Nie potrafiłbym kogoś wykorzystać”.

3. Jak zachowuje się manipulator – bagatelizuje powagę sytuacji

Być może, gdy nie będzie innego wyjścia, przyzna, że coś, co robi, jest niewłaściwe, ale stara się pomniejszać skutki. „To nie jest aż tak poważne, przecież wiele osób tak robi” – m.in. wymyślone na tę okazję sformułowania, którymi będzie próbował usprawiedliwić swoje zachowanie.

4. Stosuje szantaż emocjonalny

W innych przypadkach nie podda się i będzie próbować kontynuować swoje wysiłki, ale innymi środkami. W tym celu może próbować wzbudzić w manipulowanej osobie poczucie winy, tak jakby to ona była przyczyną problemu. Dzięki temu udaje mu się również dobrze wyglądać przed osobą trzecią, przynajmniej być może przyszłą ofiarą.

5. Jak zachowuje się manipulator – wybuchy złości

Manipulator może eksplodować ze złości lub udawać, że to robi. Następnie próbować zastraszać, a nawet grozić. W ten sposób stara się zyskać trochę czasu i przestrzeni, wydostać się z sytuacji lub zdobyć przewagę nad ofiarą, już nie podstępem, ale przemocą.

6. Grozi samookaleczeniem, a nawet popełnieniem samobójstwa

Jeśli poczuje się bardzo osaczony, manipulator może uciec się do ostatniej deski ratunku: zagrozić samobójstwem; niektórzy nawet tego próbują. To kontynuacja próby emocjonalnego szantażu i roli ofiary, tyle że z większą siłą.

7. Jak zachowuje się manipulator – atakuje poczucie własnej wartości innych ludzi

Chociaż jego strategia manipulacji emocjonalnej codziennie atakuje morale ofiary, to gdy zostanie wykryty, często atakuje jeszcze mocniej, próbując obniżyć samoocenę ofiary. W takich przypadkach może uciekać się do takich strategii, jak obrażanie lub poniżanie, nawet publicznie.

8. Jak zachowuje się manipulator – w ogóle nie reaguje

Może się zdarzyć, że manipulator jest beznamiętny i nie reaguje. Wielu z nich nauczyło się kontrolować swoje ciało i mowę, aby nie okazywać złości. Tym samym taka postawa może przyczynić się do realizacji wspomnianej wcześniej idei udawania, że doszło do nieporozumienia. Jednostki takie będą kontynuować swoje wysiłki, używając całego arsenału swojej sztuki perswazji.

Jak nie stać się ofiarą manipulacji

Odniesienie się do osoby zachowującej się w opisany sposób jest skomplikowane – a nawet niewskazane. Ponieważ jednak wiesz, jak reaguje odsłonięty manipulator, musisz działać tak, aby uniknąć dalszego bycia ofiarą. Jak możesz to robić? Możesz wziąć pod uwagę następujące sugestie:

Zachowaj dystans

Najlepszym sposobem uniknięcia manipulacji jest nieutrzymywanie relacji z manipulatorami. To takie proste. Możliwe jest jednak, że osoba ta jest częścią rodziny lub środowiska pracy. W takim przypadku zaleca się ograniczenie kontaktu do minimum. Dotyczy to także sieci społecznościowych.

Wyznaczaj granice i zachowuj rozsądek

W tym samym duchu musisz wyznaczać granice, nawet w przypadku bliskich ci osób. Jeśli nie chcesz, aby tobą manipulowano w sytuacjach, które mogłyby Cię zawstydzić, najlepiej unikać ujawniania informacji o sobie lub wyrażania opinii na temat innych.

Bądź stanowczy i zdecydowany

Kiedy już ustalisz granice i powiesz „nie”, najgorszą rzeczą, jaką możesz później zrobić, to zmienić zdanie i ulec. Manipulator będzie wiedział, jak rozpoznać słaby punkt i co osłabiło Twoje pierwotne postanowienie, aby wykorzystać to w przyszłości. I na pewno tego użyje. Jeśli więc manipulator będzie nalegał, lepiej przejść do sedna.

Wiedz, kim jesteś i czym dysponujesz

Jeśli wiesz, kim naprawdę jesteś, do czego jesteś zdolny i co możesz, a czego nie możesz zrobić, nie powinieneś pozwalać, aby tobą manipulowano, jeśli powiedziano Ci coś, co nie jest prawdą. Na przykład przyjaciel może powiedzieć drugiemu żonatemu mężczyźnie, że jeśli nie wychodzi wieczorem na drinka, udowadnia, że jego żona rządzi jego życiem. Ale jeśli mężczyzna wie, że ma dobre relacje z kobietą, która go ceni, nie powinien dać się nabrać na tego rodzaju oszustwo.

Pracuj nad swoimi emocjami

Każdy jest w pewnym momencie bezbronny. Jeśli kiedykolwiek padłeś ofiarą manipulacji ze względu na strach lub poczucie winy, musisz rozpoznać tę emocję, popracować nad nią i nauczyć się sobie z nią radzić, aby to się więcej nie powtórzyło i żaden manipulator nie mógł Cię kontrolować w przyszłości.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Toksyczne słowa – stop tym 7 szkodliwym wyrazom

Kiedy należy poszukać profesjonalnej pomocy

Teraz wiesz, jak reaguje odsłonięty manipulator. Jeśli jednak zauważyłeś te działania i nadal trudno Ci wyjść z tej sytuacji, czy to z powodów uczuciowych, czy emocjonalnych przywiązań do danej osoby, być może nadszedł czas, aby zwrócić się o profesjonalną pomoc.

Kiedy manipulator nie dostaje tego, czego chce, możliwe jest, że jego zachowanie się pogorszy, a ofiara ucierpi nie tylko na poczuciu własnej wartości, ale też na zdrowiu emocjonalnym, psychicznym, a nawet fizycznym. Dlatego jeśli nie masz narzędzi, aby poradzić sobie z tą sytuacją, profesjonalny psycholog może Ci je zapewnić w drodze terapii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.