Jak zachęcać swoje dziecko do raczkowania? Kilka przydatnych wskazówek
Prawdopodobnie z przyjemnością będziesz zachęcać swoje dziecko do raczkowania. W końcu pierwsze lata jego życia są pełne ekscytujących i magicznych chwil. Obserwowanie jego postępów i ukończenie każdego kolejnego kamienia milowego napełniają rodziców olbrzymią dumą. To źródło nieustannego świętowania.
Niemowlęta zaczynają raczkować z reguł w wieku od 7 do 9 miesięcy. Stanie się tak wtedy, gdy dziecko będzie już na to w pełni gotowe. W rzeczywistości nie potrzebuje ono nikogo, kto by nauczył je, jak to należy robić. To zupełnie naturalny odruch, którego dziecko nabywa samoistnie. Jednak rodzice mogą pomóc mu stymulować te ruchy, które doprowadzą dziecko do pierwszego samodzielnego ruszenia w drogę. Zatem jak najlepiej jest zachęcać swoje dziecko do raczkowania?
Raczkowanie jest pierwszym wielkim osiągnięciem w rozwoju psychoruchowym każdego z nas. Jest to pierwszy gest niezależności każdej istoty ludzkiej. To ten pierwszy raz, w którym każdy człowiek może samodzielnie przejść z jednego miejsca do drugiego. Jest to zatem ten moment, w którym zaczynasz odkrywać cały otaczający Cię świat.
Zanim zaczniesz zachęcać swoje dziecko do raczkowania, poznaj jego rodzaje
Specjaliści wyróżniają różne rodzaje raczkowania. Niektóre jego formy są bardziej podstawowe, a inne wymagają od dziecka o wiele większych umiejętności motorycznych.
Nie wszystkie dzieci także raczkują w tym samym tempie. Ponadto musisz pamiętać o tym, że nawet jeśli Ci się wydaje, że Twoje dziecko jest jakby nieco bardziej niezdarne od innych w tym samym wieku, nie oznacza to jednak, że jest ono jednocześnie mniej inteligentne.
Po prostu jego rozwój motoryczny przebiega nieco wolniej lub w inny sposób (może inne czynności Twoje maleństwo zaczęło wykonywać wcześniej od innych?).
Istnieją ogólnie rzecz biorąc cztery różne typy raczkowania:
- Pierwszym z nich jest rodzaj raczkowania, który najbardziej przypomina formę pełzania. W takim konkretnym przypadku dziecko nie podnosi z ziemi swojego ciała, ale porusza się do przodu jedynie rękami tak, jak to czyni czołgający się po ziemi żołnierz.
- Jest też inny sposób, nieco podobny do poprzedniego. Jednak w tym przypadku dziecko całkowicie unosi tors nad podłożem. Po prostu kładzie ręce na ziemi i porusza rękami tylko do przodu, jednocześnie utrzymując nogi wyprostowane.
- Trzecim, także często spotykanym sposobem raczkowania jest jednoczesne użycie rąk i kolan. W tym przypadku dziecko tak naprawdę przemieszcza się jest na czworakach. Oznacza to, że tylko jego ręce i kolana opierają się na podłodze.
- I na koniec niektóre dzieci całkowicie podnoszą tułów i opierają ciężar ciała wyłącznie na rękach i stopach. Jak łatwo się domyślić, ten rodzaj raczkowania pojawia się zdecydowanie najpóźniej, ponieważ jest najbardziej wymagający od strony motorycznej.
Zobacz także: Zabawne ćwiczenia do walki z otyłością wśród dzieci
Jak poprawnie zachęcać dziecko do raczkowania?
Po co zachęcać swoje dziecko do raczkowania? Czyż nie uczy się tego robić na własną rękę? Przecież w wielu przypadkach niemowlęta same uczą się, jak samodzielnie raczkować. Jednak nadal potrzebują Twojego wsparcia, aby pozbyć się strachu i „pójść na całość”. Oto kilka sztuczek, które możesz przetestować na swoim maleństwie.
1. Pozwól mu bawić się w pozycji „na brzuchu”
Pozwól dziecku bawić się leżąc na brzuchu. Kiedy kładziesz je w takiej pozycji, zachęcasz je w ten sposób do korzystania z tych mięśni, które pozwolą mu się w przyszłości poruszać i raczkować.
Niemowlęta zwykle siedzą opierając się o coś plecami i śpią także na plecach. Dlatego też umieszczenie ich w innej pozycji, gdy tylko nie śpią, czyli na brzuchu, stymuluje inny zestaw ruchów, takich jak podnoszenie głowy.
Na początku oczywiście dziecko mogą czuć się niekomfortowo. Jeśli tak się stanie, nie zostawiaj go zbyt długo w tej pozycji. Próbuj jednak ponownie tak długo, aż się do tego przyzwyczai. Istnieje także wiele zabawek, którymi można je zająć tak, by się powoli przystosowało do nowej dla niego pozycji.
Możesz także położyć się na plecach i położyć dziecko na sobie, na swoich piersiach. Oczywiście w pozycji na brzuchu.
2. Umieść zabawki tuż przed nim, aby dziecko mogło po nie sięgnąć
Kiedy dziecko poczuje się bardziej komfortowo leżąc na brzuchu, możesz przejść o krok dalej. Po prostu połóż zabawkę lub jakiś inny przedmiot, który wzbudzi jego zainteresowanie tuż przed nim, ale poza jego bezpośrednim zasięgiem. To zachęci je do poruszenia się do przodu.
Na początku oczywiście Twoja pociecha nie da sobie rady. Może więc z tego powodu wydawać się sfrustrowana, ale nie zbliżaj zabawki do niego. Zobaczysz wkrótce, jak Twoje dziecko znajduje sposób na raczkowanie i dotarcie do celu na własną rękę.
Przeczytaj również: Daleka podróż z małym dzieckiem – poznaj kilka przydatnych porad!
3. Możesz zachęcać swoje dziecko do raczkowania stając koło niego na czworakach
Dzieci uczą się między innymi poprzez uważną obserwację otoczenia. Jeśli zobaczą, jak Ty raczkujesz, będą od razu wiedzieć, że to jest zupełnie możliwe.
Oczywiście nie oznacza to, że będą raczkować, gdy tylko zobaczą, że Ty to robisz. Pomoże im to jednak wiedzieć, że mogą to zrobić. To da im wskazówki, jak to zrobić, które zapewne wykorzystają w niedalekiej przyszłości.
Raczkuj wraz ze swoim dzieckiem. Zawsze pamiętaj o tym, że niemowlęta uczą się na przykładzie.
4. Wiszące zabawki potrafią skutecznie zachęcać dziecko do raczkowania – powieś kilka nad nim!
Zabawki wiszące nad dzieckiem, gdy leży ono na plecach, wzmacniają jego ramiona i mięśnie brzucha.
Niemowlęta lubią kolory i ruch. Właśnie dlatego telefony komórkowe są dla nich świetną rozrywką.
Jeśli wiec powiesisz nad łóżeczkiem kilka kolorowych zabawek, dziecko będzie próbowało do nich dotrzeć. A to oznacza, że będzie podczas tej aktywności ćwiczyć te same mięśnie, których będzie w przyszłości używać do raczkowania.
5. Pomóż dziecku przyjąć odpowiednią pozycję
Zwiń ręcznik lub prześcieradło i połóż dziecko w pozycji na brzuchu umieszczając tak zwinięty rulon między jego brzuchem, a klatką piersiową.
Następnie podnieś ręcznik chwytając za oba końce tak, aby wraz z nim unosił się lekko tułów Twojego dziecka. Instynktownie oprze ono wtedy ręce na podłożu. Kiedy to zrobi, przesuń delikatnie ręcznik do przodu i do tyłu. Dzięki temu dziecko pozna efekt przenoszenia masy ciała w przód i w tył.
Możesz również wykonać to ćwiczenie unosząc po prostu dziecko dłońmi za biodra.
Co się stanie, jeśli Twoje dziecko nie będzie chciało samodzielnie raczkować?
Większość dzieci raczkuje, zanim zacznie samodzielnie chodzić lub choćby wstawać na nogi z pomocą rodziców. Wiele z nich przechodzi jednak bezpośrednio od stanu samodzielnego siadania do wstawania ze wsparciem. To jest całkowicie normalne zjawisko.
W każdym razie, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma trudności z raczkowaniem, skonsultuj się na wszelki wypadek z pediatrą, aby dowiedzieć się, czy taki postęp w zakresie zdolności motorycznych u Twojego dziecka jest normalną sytuacją.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bell MA, Fox NA. Individual differences in object permanence performance at 8 months: locomotor experience and brain electrical activity. Dev Psychobiol. 1997 Dec;31(4):287-97.
- Cazorla-González J, García-Retortillo S, Gacto-Sánchez M, Muñoz-Castro G, Serrano-Ferrer J, Román-Viñas B, López-Bermejo A, Font-Lladó R, Prats-Puig A. Effects of Crawling before Walking: Network Interactions and Longitudinal Associations in 7-Year-Old Children. Int J Environ Res Public Health. 2022 May 3;19(9):5561.
- McEwan MH, Dihoff RE, Brosvic GM. Early infant crawling experience is reflected in later motor skill development. Percept Mot Skills. 1991 Feb;72(1):75-9.
- Xiong QL, Wu XY, Liu Y, Zhang CX, Hou WS. Measurement and Analysis of Human Infant Crawling for Rehabilitation: A Narrative Review. Front Neurol. 2021 Oct 11;12:731374.
- Yamamoto S, Yonghi L, Matsumura U, Tsurusaki T. Diversity and regularity in infant crawling with typical development. J Phys Ther Sci. 2020;32(8):483-488.