Jak wyglądają ukąszenia pcheł i jak długo utrzymują się dolegliwości?

Ukąszenia pcheł zwykle nie powodują większych komplikacji. Jeśli jednak wystąpią nietypowe objawy lub zmiana utrzymuje się przez dłuższy czas, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Jak wyglądają ukąszenia pcheł i jak długo utrzymują się dolegliwości?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Ukąszenia pcheł rzadko mają poważne konsekwencje, ale ich powikłania mogą powodować pewne problemy zdrowotne. Dlatego nie należy lekceważyć obecności tych dokuczliwych owadów w domu i najlepiej je zwalczyć.

Pchły są bardzo małe i dość odporne – mogą przetrwać nawet rok bez jedzenia. Żywią się krwią ssaków i mają twarde pancerze, które chronią je przed próbami ich zniszczenia; również obficie się rozmnażają.

Ukąszenia pcheł

W niektórych rzadkich przypadkach ukąszenia pcheł mogą powodować kłopoty, od zwykłego rozdrażnienia po dżumę dymieniczą. Ofiara zwykle nawet nie wie, co ją ugryzło, o której godzinie, ani nawet gdzie.

W miejscu ugryzienia często pojawia się zaczerwienienie. Często powoduje to również swędzenie. Jednak objawy mogą się znacznie różnić w zależności od osoby.

Ukąszenia pcheł pojawiają się w okolicy kostek i nóg, ponieważ są to obszary najbliżej ziemi i są odsłonięte latem. Często występują również w okolicach talii, na piersiach, w pachwinach, pod pachami oraz w załamaniach łokci i kolan.

Prawie zawsze pchły pozostawiają dwa do trzech ukąszeń, czasem ułożonych w linii prostej. Występuje swędzenie i podrażnienie skóry, które różnią się intensywnością w zależności od typu skóry pogryzionej osoby. Z drugiej strony niektórzy ludzie nie mają żadnych objawów.

Pchła.
Pchły są owadami odpornymi i trudnymi do wytępienia ze względu na ich twardy pancerz.

Jak rozpoznać ukąszenia pcheł?

Ukąszenia pcheł wyglądają jak czerwone guzki z małą kropką pośrodku. Są bardzo podobne do ukąszeń komarów. Jednak te pierwsze są mniejsze i są zwykle otoczone różową otoczką.

Ukąszenia pcheł są zwykle ułożone w rzędzie, ponieważ owady te nie latają, a ich tradycyjnym sposobem ataku jest ugryzienie, zrobienie kilku kroków i ponowne ugryzienie. Rana często krwawi, dlatego na prześcieradłach czy ubraniach znajdują się ślady krwi.

Problemy spowodowane ukąszeniami pcheł

W większości przypadków ukąszenia pcheł powodują jedynie łagodne objawy, takie jak swędzenie i podrażnienie okolicy. Zmiana może zostać zainfekowana, a jeśli to nastąpi, w dotkniętym obszarze pojawi się ropa, silniejsze zaczerwienienie i uczucie ciepło.

U niektórych osób ten rodzaj ugryzienia może jednak wywołać reakcję alergiczną. Ta może przybrać formę od bardziej intensywnego podrażnienia w okolicy aż do trudności w oddychaniu. Objawy pojawiają się po 12 do 24 godzin.

U osób z zapaleniem skóry może również tworzyć się pokrzywka. Użądlenie powoduje uszkodzenie, a to może również stać się bramą dla bakterii dostających się do organizmu. Dlatego zawsze warto zastosować odpowiednie leczenie.

Ryzyko zarażenia się poważną chorobą po ukąszeniach pcheł jest bardzo niskie. Nie można jednak tego wykluczyć. Zwierzęta te mogą przenosić patologie, takie jak tyfus lub dżuma dymienicza.

Jak długo utrzymują się dolegliwości i jak je leczyć?

Chociaż zmiana spowodowana ukąszeniami pcheł zwykle ustępuje samoistnie w ciągu jednego lub dwóch dni, zawsze  dobrze jest wyczyścić obszar, aby uniknąć komplikacji. Najlepiej umyć dotknięty obszar wodą i łagodnym mydłem.

Swędzenie można złagodzić lodem lub kremem zawierającym leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy. W przypadku reakcji alergicznej mogą pojawić się następujące objawy:

  • Obrzęk w innych obszarach ciała
  • Intensywne i długotrwałe zaczerwienienie z nasilonym swędzeniem
  • Zawroty głowy, wymioty i omdlenia
  • Pokrzywka na całym ciele
  • Rozmazany obraz
  • Trudności w oddychaniu

Objawy te wymagają pomocy medycznej. Podobnie, jeśli dyskomfort utrzymuje się dłużej niż dwa dni lub występują nietypowe objawy, takie jak gorączka lub inna reakcja, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Pies z pchłami.
Pchły na zwierzętach domowych powinny być sprawdzone przez lekarza weterynarii.

Zwalczanie pcheł to najlepsze rozwiązanie

Aby uniknąć niedogodności i ryzyka ukąszeń pcheł, najlepiej jest wyeliminować pchły z domu. Bardzo często pochodzą od zwierząt domowych, dlatego zaleca się zastosowanie produktów zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Pchły mają tendencję do zagnieżdżania się w dywanach, dlatego należy je dobrze odkurzyć i wyrzucić z domu worek z odkurzacza. Wskazane jest również dokładne pranie pościeli i utrzymywanie materaca w czystości. W skrajnych przypadkach można wynająć usługę zwalczania szkodników.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Meregildo-Rodriguez, E. D., & Villegas-Chiroque, M. (2019). Peste septicémica rápidamente fatal secundaria a peste bubónica primaria inicialmente no diagnosticada: reporte de caso. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Publica, 36, 515-519.
  • Manzanares, J. L. (2018). Distribución espacial de egresos hospitalarios de casos por infección vírica por picadura de mosquito en México entre 2004 y 2014. Revista Panamericana de Salud Pública, 41, e30.
  • Lozano, Ana Milena, et al. “Papular urticaria: A review of causal agents in Colombia.” Biomédica 36.4 (2016): 632-645.
  • Verde Arribas, M. T., & Marteles Aragüés, D. (2009). ¿Por qué no conseguimos controlar el problema de las pulgas? Clínica veterinaria de pequeños animales, 29(2), 0126-128.
  • Navarro, L., and Mª T. Verde Arribas. “La dermatitis alérgica a la picadura de pulga.” Clínica veterinaria de pequeños animales 22.4 (2002): 0311-317.
  • Horrillo, Marina Sánchez, José Marín Sánchez Murillo, and Marta Vivas Martín. “Artrópodos y humanos. Generalidades sobre sus picaduras y las enfermedades que transmiten.” Badajoz Veterinaria 15 (2019): 22-31.
  • García-Acosta, Jesús, and César Raúl Aguilar-García. “Tifus murino o endémico.” Medicina interna de México 31.4 (2015).
  • Zaragozano, Jesús Fleta. “Rickettsiosis transmitidas por piojos, pulgas y ácaros.” Medicina integral: Medicina preventiva y asistencial en atención primaria de la salud 39.4 (2002): 147-152.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.