Jak używać kawy mielonej do pielęgnacji roślin

Kawa jest cennym elementem w ogrodnictwie, ponieważ pomaga we wzroście i dobrej kondycji niektórych gatunków. Zobaczmy, jakie oferuje korzyści.
Jak używać kawy mielonej do pielęgnacji roślin

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2023

Niektórzy ludzie nie znają możliwości wykorzystania kawy mielonej w ogrodnictwie. Jednak kawę coraz częściej stosuje się w tej dziedzinie, ponieważ jest naturalnym i zrównoważonym składnikiem.

Kawa mielona nadaje się na przykład do kondycjonowania gleby, karmienia roślinności, a nawet zwalczania szkodników. Sposób użycia zależy od celu ogrodnika. W tym artykule porozmawiamy o wszystkich jej możliwych zaletach i zastosowaniach.

Korzyści z kawy mielonej dla roślin

Niewiele powiedziano o korzyściach, jakie daje kawa w innych dziedzinach niż kulinarna. Ma właściwości moczopędne dzięki kwasom chlorogenowym i solom potasowym. Wyróżnia się również w pielęgnacji ciała, jako składnik szamponów, serum, kremów i innych produktów kosmetycznych. Podczas aromatyzacji domu kawa również wiedzie prym ze względu na zdolność pochłaniania zapachów.

Do wszystkich tych zastosowań dodaj włączenie kawy mielonej do użyźniania gruntu na działkach ogrodowych. Proszek działa jak materia organiczna dla gleby i pomaga roślinom się rozwijać. Zawiera również azot, fosfor i magnez, mikroelementy, które można stosować w kwaśnych glebach.

Nadal potrzebujemy dalszych badań, aby potwierdzić skuteczność działania kawy na rośliny. Uważa się jednak, że odstrasza szkodniki. Leczy też grzyby u gatunków ozdobnych oraz na przykład w uprawach ogórków, szpinaku i pomidorów.

Jednak w artykule opublikowanym przez Servicultura Urbana i Ecologización Urbana umieszczono trafne ostrzeżenie. Podkreślono przeciwny do zamierzonego wpływ tej substancji na określone rośliny ogrodnicze, które słabo reagowały na nawożenie fusami z kawy. Niektóre z nich znajdują się poniżej:

  • Altówka
  • Pory
  • Rzodkiewki
  • Słoneczniki
  • Brokuły
Planta de rabano.
Roślina rzodkiewki może nie skorzystać z kawy, więc bądź ostrożny z tym gatunkiem, jak również z kilkoma innymi wymienionymi powyżej.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać to: Substancje humusowe: charakterystyka i korzyści dla roślin

Jak stosować kawę mieloną na rośliny

sprawdza się jest przydatna jako nawóz, zwłaszcza w połączeniu z suszonymi liśćmi i skórkami warzyw, owoców lub skorupkami jaj. Wystarczy wymieszać składniki i dodać je do doniczki lub bezpośrednio do gleby.

Jeśli masz wątpliwości co do jego przydatności w przypadku niektórych roślin, skonsultuj się ze specjalistą w szkółce. Zapytaj, jak dany gatunek będzie tolerował substancję. Jednak prawie każde warzywo odnosi korzyści z kawy mielonej. Jej funkcjonalność wyróżnia się szczególnie w następujących aspektach.

Środek odstraszający szkodniki i chwasty

Ślimaki unikają kawy, więc rzadziej zbliżają się do twoich roślin. Podobnie, właściwości kofeiny zapobiegają rozwojowi niechcianych chwastów.

Utrzymuj świeżą glebę i barierę utworzoną z mielonej kawy w obszarach najbardziej podatnych na wzrost chwastów.

Nawóz z mielonej kawy

Świeżo zmielona kawa, choć trochę kosztowna, jest doskonałym nawozem. Metoda polega na rozprowadzeniu cienkiej warstwy mielonych ziaren. Potem już same będą działać.

Jednak nie jest dobrym pomysłem nawożenie kawą gatunków, które dopiero kiełkują lub nowo nasadzonych obszarów.  Wzmaga bowiem procesy allelopatyczne, a zawarta w niej kofeina może uszkadzać roślinę.

Innym sposobem nawożenia mieloną kawą jest zmieszanie 2 filiżanek z 5 galonami wody, pozostawienie na noc i spryskanie roślin następnego dnia.

Regulacja pH gleby

Science UNEMI oceniło w eksperymencie chemiczną i fizyczną jakość kompostu przygotowanego z pergaminu kawowego. Mieszanka uzyskała największy zakres porowatości napowietrzania i porowatości całkowitej w porównaniu z innymi kompostami, których bazą były odpady ogrodowe i bora. Pod względem pH, przewodności elektrycznej i stosunku węgiel-azot kawa pozostawała w ustalonych zakresach.

Pokarm dla robaków

Robaki akceptują kawę jako pokarm. Tak mówi tekst opublikowany przez Ground to Ground. Odnosi się do faktu, że ta materia organiczna w górnej warstwie wilgotnej gleby „wzywa” robaki do jedzenia innych pozostałości, dopóki nie dotrą tam, gdzie znajduje się kawa. Ta forma wermikompostowania jest bardzo korzystna dla roślin.

Lombrices que usan el cafe molido para crecer en jardinería.
Jeśli praktykujesz wermikompostowanie, możesz również dodać kawę mieloną do swoich receptur.

Tworzenie ściółki

University of Arizona wskazuje w publikacji, że delikatna konsystencja kawy zbija się z glebą i jest idealna do tworzenia ściółki, która sprzyja wilgoci i ruchom powietrza. Instytucja zaleca, aby warstwa miała grubość pół cala i była wzmocniona kolejną warstwą wiórów drzewnych o grubości nie większej niż 4 cale.

Akceptowalną techniką mulczowania jest rozsypanie zmielonej kawy, a następnie zagrabienie gleby w celu połączenia wszystkich składników, tak aby gleba się wyrównała. W ten sposób płynnie przyjmuje wodę, a kofeina pokrywa całą przestrzeń, nie koncentrując się w jednym miejscu.

Wspiera proces ukorzeniania

Optymalne stężenie kofeiny ma przyspieszać wzrost korzeni i jej ilość w ukorzenionych mikrozrazach. Zwraca na to uwagę BIO Web de Congresos, zalecając odradzanie zagęszczenia powyżej 0,1%. Ma to negatywny wpływ na tkanki roślinne, spowalniając tworzenie się korzeni, opóźniając rozwój pędów i prowadząc do martwicy tkanek.

Podoba Ci się ten artykuł? Sądzimy, że możesz również przeczytać: Najbardziej polecane sukulenty do dekoracji domu

Jeśli masz zwierzęta, ostrożnie używaj kawy mielonej do roślin

Kawa mielona jest odpowiednią alternatywą w leczeniu niektórych gatunków, biorąc pod uwagę jej naturalne właściwości. Jednak musisz wiedzieć, jak prawidłowo pracować z tym produktem w ogrodzie, ponieważ jeśli masz zwierzęta, może mieć na nie wpływ.

W rzeczywistości Fundacja Affinty twierdzi, że wysoki poziom kofeiny może odurzyć każdego psa lub kota, który połknie nawiezioną glebę. Według GrowVeg trudno też oszacować wielkość dawki, która spowodowałaby zatrucie u zwierząt, ponieważ ilość i jakość fusów jest różna.

Biorąc pod uwagę, jak ciekawskie mogą być zwierzęta domowe, eksperci sugerują zakopanie jak największej ilości kawy oraz zakamuflowanie i dobre wymieszanie jej z resztą kompostu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.