Jak unikać poparzeń słonecznych i dbać o skórę – 5 wskazówek
Czy wiesz, jak unikać poparzeń słonecznych i jakich wskazówek należy przestrzegać? W wielu przypadkach pośpiech w opalaniu się, a także niepodejmowanie środków zapobiegawczych przed ekspozycją na słońce prowadzi do oparzeń.
Uszkodzenia spowodowane przez oparzenia słoneczne obejmują nadmierne utlenianie, które prowadzi do śmierci keratynocytów. Najbardziej podatne na oparzenia słoneczne są osoby o jasnym fototypie, tj. jasna skóra, oczy i włosy.
Obszary, które poparzenia słoneczne dotykają najczęściej, to skóra głowy, uszy i dekolt, gdzie skóra jest cieńsza.
5 wskazówek, jak unikać poparzeń słonecznych
1. Stosuj miejscowo ochronę przeciwsłoneczną
Miejscowe filtry przeciwsłoneczne są idealne do zmniejszania ryzyka poparzeń słonecznych. Koniecznie używaj ich codziennie, zwłaszcza gdy dni są bardzo gorące i słoneczne.
Kosmetyki miejscowe chronią nas przed krótkotrwałymi skutkami promieniowania, a także zapewniają długoterminowe korzyści. W ten sposób unikniesz poparzeń słonecznych.
Zawierają one filtry przeciwsłoneczne, które muszą spełniać wymagane normy bezpieczeństwa, skuteczności i wszechstronności. Powinny być również estetyczne, nie pozostawiać plam i pozwalać na różne formy aplikacji.
2. Spróbuj ochrony doustnej
Najlepszym sposobem uniknięcia oparzeń słonecznych będzie połączenie miejscowej ochrony z fotoprotekcją doustną. Zaletą jest to, że fotoprotekcja doustna chroni całą skórę, zastępując straty, które może powodować pocieranie, pocenie się i zapominania o ponownym nałożeniu produktów miejscowych.
W większości tych suplementów diety często można znaleźć takie substancje jak beta-karoten, polipodium leucotomos, witamina C, witamina E, polifenole i kwasy tłuszczowe. Należy pamiętać, że kurację należy rozpocząć co najmniej 15 dni przed ekspozycją na słońce.
Możesz być także zainteresowany: Witamina E w kapsułkach – jak ją wykorzystać?
3. Używaj osłon przeciwsłonecznych
Niektóre ubrania i akcesoria mogą służyć jako bariera przed promieniami słonecznymi. Zaleca się używanie ich podczas przebywania na zewnątrz.
Należy pamiętać o następujących zaleceniach:
- Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach najbardziej intensywnego promieniowania – między godziną 12:00 a 16:00.
- Zabierz parasolkę na plażę lub basen i używaj kapeluszy lub czapek, jeśli zamierzasz uprawiać sport na świeżym powietrzu.
- Noś odzież ochronną: badania wykazały, że noszenie odzieży ochronnej podczas opalania może zmniejszyć liczbę nabytych znamion melanocytowych. W przypadku tkanin o nazwie FPU istnieje współczynnik ochrony przed promieniowaniem UV, który różni się między innymi w zależności od rodzaju tkaniny, wilgotności włókien i koloru.
- Używaj zatwierdzonych okularów przeciwsłonecznych: ochronią nie tylko oczy, ale także okolice oczu przed skutkami promieniowania UV. Należy wybierać okulary, które blokują 99% promieniowania UVA i UVB.
- Pozostań w cieniu – zmniejszy to również wpływ bezpośredniego promieniowania. Należy jednak wziąć pod uwagę pośrednie promieniowanie z wody, piasku lub śniegu.
4. Utrzymuj właściwe nawodnienie i dietę
Woda w skórze odgrywa szczególną rolę, ponieważ zachowuje strukturę i funkcje barierowe skóry, zapewnia elastyczność i zachowuje różnicowanie komórek.
Podczas ekspozycji na słońce tracimy wodę. Dlatego musimy regularnie pić płyny w trakcie i po opalaniu się. Ponadto po ekspozycji należy miejscowo nałożyć aktywne środki nawilżające, aby przywrócić skórze nawodnienie.
Stosuj zbilansowaną dietę, bogatą w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które odbudowują barierę ochronną skóry i działają przeciwzapalnie oraz przeciwutleniacze, które neutralizują działanie wolnych rodników. Również napoje na bazie naturalnych soków i zielonej herbaty pomogą Ci zachować zdrową opaleniznę.
Przeczytaj także: Zielona herbata oraz 4 sposoby jej picia
5. Używaj kremów po opalaniu
Produkty po opalaniu zawierają substancje, które pomagają zwalczyć uszkodzenia komórek spowodowane ekspozycją na słońce.
Zwykle środki nawilżające nie mogą zastąpić produktów po opalaniu, ponieważ są one szczególnie wskazane w celu łagodzenia, równoważenia, regeneracji i nawilżania skóry po opalaniu. Pomagają również w utrzymaniu opalenizny.
Produkty po opalaniu są formułowane w celu naprawy uszkodzeń komórek spowodowanych ekspozycją na słońce. Równoważą, zmniejszają przekrwienie, zmniejszają obrzęki i pomagają zwalczać wolne rodniki wywołane promieniowaniem słonecznym.
Dzięki swoim właściwościom nawilżającym zapobiegają często występującemu latem wysuszeniu, ściągnięciu i łuszczeniu się skóry. Zmniejszają także zaczerwienienia, łagodzą oparzenia i odświeżają skórę po całodziennej ekspozycji na słońce.
Po opalaniu przygotowują także skórę do dalszego wystawiania na słońce, dzięki czemu wzmacniają opaleniznę. A ponieważ zapobiegają łuszczeniu się, Twoja skóra będzie blaknąć powoli i stopniowo.
Wnioski
Jak unikać poparzeń słonecznych? Najważniejszą rzeczą, aby zadbać o skórę, unikać oparzeń i uzyskać ładną opaleniznę, jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. W miarę możliwości postępuj zgodnie z powyższymi zaleceniami.
I ciesz się słońcem w bezpieczny sposób!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kuritzky LA, Beecker J. Sunscreens. CMAJ. 2015;187(13):E419. doi:10.1503/cmaj.150258
- Gilaberte, Y., & González, S. (2010). Novedades en fotoprotección. Actas Dermo-Sifiliográficas. https://doi.org/10.1016/j.ad.2010.04.003
- Rifai K, Hornauer M, Buechinger R, et al. Efficiency of ocular UV protection by clear lenses. Biomed Opt Express. 2018;9(4):1948–1963. Published 2018 Mar 27. doi:10.1364/BOE.9.001948
- Behar-Cohen F, Baillet G, de Ayguavives T, et al. Ultraviolet damage to the eye revisited: eye-sun protection factor (E-SPF®), a new ultraviolet protection label for eyewear. Clin Ophthalmol. 2014;8:87–104. doi:10.2147/OPTH.S46189
- Meunier, L. (2012). Fotoprotección (interna y externa). EMC – Dermatología. https://doi.org/10.1016/s1761-2896(08)70355-8