Jak udekorować pokój wielofunkcyjny?

Jeśli chodzi o pomieszczenia wielofunkcyjne, możliwości są nieograniczone. Pozwól zaszaleć swojej wyobraźni i udekoruj je jak ekspert dzięki tym wskazówkom!
Jak udekorować pokój wielofunkcyjny?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pamiętasz Pokój Życzeń Harry’ego Pottera? Cóż, to jest najbardziej zbliżona przestrzeń do pomieszczenia wielofunkcyjnego. Oczywiście miejsce, które masz w domu, nie pojawia się i nie znika, ale jest przygotowane do tego, co wybierzesz. Właśnie dlatego tak trudno jest udekorować pokój wielofunkcyjny.

Nie jesteś pierwszym ani ostatnim, który ma w domu pokój przeznaczony do relaksu, pracy, nauki, czytania, a nawet muzyki. Ale nie rozpaczaj. Istnieje wiele wspaniałych pomysłów na dekorację. W tym artykule podzielimy się nimi z Tobą.

1. Czy już wiesz, do czego będzie służył twój wielofunkcyjny pokój?

„To pomieszczenie wielofunkcyjne, więc oczywiste jest, że będzie miało wiele zastosowań”. To prawda. I masz do tego prawo, ponieważ to twój dom.

Jednak, aby stworzyć porządek i uzyskać właściwą dekorację, ważne jest, abyś określił, jakie czynności będą się tam odbywać. Nie ma znaczenia, czy jest ich dużo, czy mało.

Pomyśl o wszystkim, co chcesz tu robić, bo liczy się każdy metr kwadratowy. Pokój wielofunkcyjny może być sypialnią, w której oprócz odpoczynku można studiować lub oglądać telewizję. Możesz także czytać książkę, grać na instrumencie lub grać w gry wideo.

Może również pełnić funkcję salonu w ciągu dnia, a wieczorem stać się pokojem gościnnym. Albo miejscem na szycie, robienie na drutach i prasowanie. Prawda jest taka, że nie ma tu żadnych ograniczeń!

Dziecko grające na skrzypcach w sali wielofunkcyjnej
Jeśli pokój będzie przeznaczony do muzyki, konieczne będzie przystosowanie do tego celu niektórych dekoracji.

2. Pokój wielofunkcyjny to nie magazyn

Nawet niektóre magazyny mają świetne dekoracje. Krótko mówiąc, chcemy powiedzieć, że nie należy zaniedbywać ani minimalizować dekoracji.

To prawda, że jest to pomieszczenie, w którym zbiega się wiele działań, ale to nie jest wymówka. Wręcz przeciwnie, udowodniono, że wystrój wpływa na nastrój i chęć wykonywania zadań.

W związku z tym, pamiętaj, że zależy to również od zastosowań, jakie nadajesz swojej przestrzeni. Na przykład, jeśli jest to pomieszczenie, w którym wykonujesz zajęcia artystyczne i twórcze, spróbuj wykorzystać w dekoracji zdjęcia, płyty winylowe, a nawet frazy na ścianie.

Możesz przeczytać również: Dekoracja morska: kluczowe elementy

3. Udekoruj szafki i półki

Załóżmy, że Twój wielofunkcyjny pokój będzie przeznaczony do szycia, robienia na drutach i prasowania. Do szycia, najprawdopodobniej oprócz stołu, na którym stawiasz maszynę, potrzebna będzie półka z organizerami, na której umieścisz tkaniny, skrawki, wstążki, nici i igły. Zawsze jednak istnieje możliwość skorzystania ze stacji szwalniczej, która łączy w sobie wszystko.

Teraz to samo dotyczy przyborów i materiałów do robienia na drutach i prasowania. Dlatego musisz zdecydować, ile z tych mebli będziesz potrzebować, a także uwzględnić inne szczegóły (lokalizacja, rozmiar, materiał, kolor, oraz to, czy są otwarte czy zamknięte itp.).

4. Wykorzystaj każdy centymetr pomieszczenia

Szafy i półki idealnie nadają się do wykorzystania przestrzeni, zwłaszcza pionowej. Ale oprócz tej starej, niezawodnej sztuczki, istnieją inne powszechnie stosowane w pokojach gościnnych, takie jak rozkładana sofa.

Niektóre mniej popularne opcje, które mogą wzbogacić wystrój Twojej przestrzeni, obejmują składane łóżka. Możesz też wybrać pokój wielofunkcyjny o dwóch wysokościach – czyli z łóżkiem na górze, dzięki czemu możesz wykorzystać przestrzeń poniżej. Faktem jest, że taki styl wzbudzi same komplementy u Twoich gości!

5. Utrzymuj porządek w pokoju

Mając tak wiele do zrobienia w wielofunkcyjnym pomieszczeniu, łatwo jest pozwolić, by chaos przejął nad nim kontrolę. Dlatego oprócz tworzenia nawyków i ćwiczenia dyscypliny, postaraj się o organizery!

Nie ma znaczenia, czy są to pudełka czy kosze, kupione czy domowej roboty. Istotne jest to, żeby wszystko miało swoje miejsce.

Zdezorganizowany pokój wielofunkcyjny
Nie zaleca się bałaganu, nawet jeśli pokój wielofunkcyjny służy do różnych czynności.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Pięć pomysłów na udekorowanie salonu materiałami z recyklingu

Pokój wielofunkcyjny to przestrzeń dla nieograniczonej wyobraźni

Kiedy mówimy o pokoju wielofunkcyjnym, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to sypialnia z miejscem do pracy, kącikiem do czytania lub salonem. Ale prawda jest taka, że możliwości są nieograniczone.

Sypialnia może również dzielić przestrzeń z galerią sztuki, wystawą zdjęć, a nawet oranżerią, jeśli masz balkon lub taras. W końcu istnieje tyle pomysłów na dekorowanie pomieszczeń wielofunkcyjnych, ile podpowie ci wyobraźnia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.