Jak tam Twoje poczucie własnej wartości? Poznaj ważne sygnały!

Niektóre wydarzenia z dzieciństwa mogą wpływać na Twoje poczucie własnej wartości i pewność siebie. W wieku dorosłym problemy z samooceną mogą wpływać na sposób, w jaki odnosisz się do innych ludzi. Poświęć chwilę na lekturę dalszej części artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat!
Jak tam Twoje poczucie własnej wartości? Poznaj ważne sygnały!

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia, 2020

Poczucie własnej wartości to perspektywa, jaką masz wobec siebie w stosunku do innych ludzi i wyobrażenie o tym, jak oceniasz samego siebie. Wiele czynników może wpływać na rozwój problemów związanych z samooceną. Często wywodzą się one jeszcze z okresu dzieciństwa.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka kluczowych aspektów, które pomogą Ci odkryć, czy Twoim problemem jest poczucie własnej wartości. To pierwszy krok do uzyskania większej pewności siebie i dobrego samopoczucia psychicznego.

Sygnały wskazujące na problemy, których przyczyną jest niskie poczucie własnej wartości

Niektóre wydarzenia z dzieciństwa mogą wpływać na Twoje poczucie własnej wartości i pewność siebie. W wieku dorosłym problemy z samooceną mogą wpływać na sposób, w jaki odnosisz się do innych ludzi. Poświęć chwilę na lekturę dalszej części artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat!

Niepewność

Niskie poczucie własnej wartości generuje większy stres ze względu na trudność stawienia czoła wielu sytuacjom społecznym. Duży odsetek osób z niską samooceną odczuwa ostry brak poczucia bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach może to być naprawdę spory problem – i to nie tylko na poziomie osobistym, ale także społecznym w zakresie adaptacji.

Niepewność spowodowana przez niskie poczucie własnej wartości

Brak poczucia bezpieczeństwa może stać się sygnałem wskazującym na niskie poczucie własnej wartości, która może całkowicie wpłynąć na różne aspekty Twojego życia. Brak poczucia bezpieczeństwa paraliżuje Cię i powoduje stres oraz wiele dodatkowej presji psychicznej.

Niektóre bardzo niepewne osoby często spychają konieczność podejmowania decyzji na innych, co dodatkowo komplikuje ich wiarę w siebie.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Czas dla siebie: 5 psychologicznych powodów

Nieakceptowanie żadnej krytyki

Jednym z objawów wskazujących na niskie poczucie własnej wartości jest to, że dana osoba nie akceptuje żadnego rodzaju krytyki lub komentarza na temat swojej pracy, cech osobistych lub postawy. Może nawet zareagować arogancko i agresywnie lub wręcz przeciwnie, zostać przepełniona poczuciem zdemoralizowania i nawet zranienia.

Ten typ zachowania może wywołać dużą podatność na podobne sytuacje, co oznacza, że ktoś taki może nawet czuć się zraniony przez każdy komentarz o nawet minimalnym negatywnym zabarwieniu. W rezultacie osoba taka rozwija się przepełniona psychologiczną kruchością, a zatem jej szczęście zawsze będzie zależało od innych.

Smutna kobieta

Krótko mówiąc, ktoś taki broni się wtedy, nawet gdy nikt go nie atakuje. Niskie poczucie własnej wartości może zatem zmienić sposób postrzegania rzeczywistości w zakresie interakcji i współistnienia z innymi.

Każdy komentarz może sprawić, że ktoś taki poczuje się atakowany, a co za tym idzie, zawsze zachowuje postawę obronną. Może też rozwinąć w sobie swego rodzaju urojenia lub pomyśleć, że wszyscy są przeciwko niemu.

Jednak fakt, że jakaś osoba po prostu nie akceptuje Twojej opinii, nie jest spiskiem przeciwko Tobie. Dlatego musisz kierować się zdrowym rozsądkiem i nauczyć się ufać innym.

Niskie poczucie własnej wartości powoduje niezdolność do robienia tego, czego naprawdę chcemy

Ze względu na niepewność i niskie poczucie własnej wartości danej osobie może być trudno powiedzieć „nie” lub podzielić się swoimi opiniami.

Osoby z niską samooceną zwykle nie są w stanie powiedzieć komuś „nie”. Chęć zadowolenia wszystkich dookoła jest błędem. Pamiętaj, że nie można zadowolić wszystkich, a przedkładanie opinii lub planów innych osób nad własne nie jest wcale zdrowe, ani też dobre. Pamiętaj: zawsze zakładaj maskę ochronną w pierwszej kolejności na własną twarz!

Niskie poczucie własnej wartości prowadzi do kompleksu niższości i niedowartościowania. To powoduje, że taka​ osoba poddaje się wszelkim sporom lub dialogom i sprawia, że czuje się niezdolna do obrony swoich koncepcji i idei.

W rzeczywistości może się to zdarzyć nawet wtedy, jeśli jesteś lepiej wykształcony, masz większy wkład w coś lub masz bardziej godne uwagi opinie.

Niezdolność do nawiązywania relacji z osobami płci przeciwnej

Jest wiele przypadków osób ze sporym poczuciem niedowartościowania, które czują się niezdolne lub niegodne posiadania partnera. Postrzegają osobę, którą darzą uczuciami, jako nieosiągalną i czują się zbyt pozbawieni wartości, aby rozpocząć prostą i szczerą rozmowę.

Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że ludzie myślą, że nie będą w stanie przyciągnąć uwagi innych ludzi ani dać się lubić przez innych. Ponadto można to uwydatnić znacznie bardziej, jeśli dana osoba ma jakąś fizyczną cechę, która jest uważana za „inną” od reszty i co do niej czuje się szczególnie niepewnie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Toksyczna znajomość – trudne relacje

Problemy wskazujące na niskie poczucie własnej wartości znajdują odzwierciedlenie w postawie ciała

Mowa ciała jest również sposobem komunikowania się. W rzeczywistości jest ona nawet uważana za komunikację niewerbalną. Niskie poczucie własnej wartości i niepewność sprawiają, że ludzie garbią się i opuszczają głowę w dół. Ponadto zwykle powłóczą nogami i poruszają się bez łatwości i poczucia relaksu.

Dlatego też warto być świadomym tego, że stosujesz złe nawyki dotyczące postawy wynikające z osobistego niedoceniania samego siebie. W rzeczywistości osoby z problemami z samooceną mogą nawet rzadziej okazywać radość i śmiać się.

Czynniki zewnętrzne, które mogą prowadzić do problemów z samooceną

Znęcanie się może prowadzić do problemów z poczuciem własnej wartości. Większość przypadków osób, które rozwinęły w sobie niskie poczucie własnej wartości, doświadczyło jakiejś formy ciągłego znęcania się lub nękania.

Poniżające traktowanie stwarza poczucie niepewności, co kończy się w efekcie zniweczeniem zdolności takiej osoby do normalnych interakcji społecznych.

Nękanie w szkole

Znęcanie się, nękanie lub mobbing w miejscu pracy, represje ze strony rodziców lub szantaż emocjonalny mogą prowadzić do zaniżania wartości. W rzeczywistości w cięższych przypadkach może to prowadzić nawet do pragnień samobójczych lub zachowań samookaleczających.

Dlatego też niezwykle ważna – i zdrowa – jest praca nad poczuciem własnej wartości. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, terapeuta to świetny sposób na rozpoczęcie pracy nad sobą. Jest to w końcu ekspert w pomaganiu ludziom w rozwijaniu zdrowszego poczucia własnej wartości!

Pamiętaj o tym, że jest to zaskakująco częsty problem, więc nie ma się czego wstydzić.

Ogólnie rzecz biorąc, opisaliśmy powyżej niektóre z sygnałów, które pomogą Ci zorientować się, czy masz problemy z samooceną. Ponadto pomogą Ci wykryć to zjawisko u Twoich dzieci lub innych bliskich, aby zachęcić je do szukania pomocy. Dlatego pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie tego niedowartościowania, aby móc to naprawić i się go pozbyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pereira, M. L. N. (2007). Autoestima: un factor relevante en la vida de la persona y tema esencial del proceso educativo. Revista Electrónica “Actualidades Investigativas En Educación. https://doi.org/10.15517/aie.v17i3.29066
  • Berntsson, E. (2004). Los seis pilares de la Autoestima. Atención Primaria. https://doi.org/10.1157/13068212
  • Atienza, F. L., Moreno, Y., Balaguer, I., & Rosenberg, M. (2004). Escala de autoestima de Rosenberg. Apuntes de Psicologia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.