Jak sterylizować przybory kuchenne

Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że należy wysterylizować przybory kuchenne? To najlepsze, co możesz zrobić dla zdrowia swojej rodziny. Tutaj powiemy Ci, jak się do tego zabrać.
Jak sterylizować przybory kuchenne

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli lubisz gotować, być może zastanawiasz się, jak należy sterylizować przybory kuchenne i czy jest to w ogóle możliwe. Odpowiedź brzmi tak. Sterylizacja to proces, dzięki któremu dochodzi do całkowitego zniszczenia drobnoustrojów obecnych w określonym miejscu lub przedmiocie.

Właściwa sterylizacja zapewnia, że żywność jest wolna od zarazków chorobotwórczych i zanieczyszczeń krzyżowych. Musisz więc nauczyć się, jak prawidłowo sterylizować przybory kuchenne, aby uniknąć wpadek. W tym poście powiemy Ci, jak to robić.

Dlaczego to takie ważne, żeby sterylizować przybory kuchenne?

Być może myślisz, że trzeba je umyć wodą i płynem do naczyń i to wystarczy. Ale tak nie jest. Zmywarki, gąbki do naczyń i ścierki do naczyń to najbrudniejsze miejsca w Twojej kuchni. Mogą zawierać bakterie, takie jak Salmonella i E. coli.

Może również dojść do zanieczyszczenia krzyżowego innymi pokarmami, ponieważ zarazki wykorzystują naczynia jako kanał do rozprzestrzeniania się.

W przypadku Salmonelli mówimy o bakterii żyjącej w jelitach ludzi i zwierząt. Powoduje nudności, wymioty, skurcze, biegunkę, gorączkę, dreszcze, bóle głowy i krew w stolcu.

E. coli powoduje prawie takie same objawy jak Salmonella, z wyjątkiem bólów głowy. Obie bakterie są bakteriami coli typu kałowego, co oznacza, że ich obecność w środowisku wskazuje na zanieczyszczenie kałem. Istnieją też inne, mniej poważne zagrożenia, takie jak zakażenie Campylobacter, rotawirus czy listerioza.

Do kuchni bakterie trafiają zwykle z mięsem skażonym odchodami zwierzęcymi lub na skutek niemycia rąk podczas przygotowywania posiłków. Tak więc lekceważenie zasad higieny może pociągnąć za sobą zakażenia przenoszone przez żywność.

Osoba z bólem brzucha.
Zapalenia żołądka i jelit z powodu zatrucia pokarmowego można w dużej mierze uniknąć, przestrzegając podstawowych zasad higieny.

Jak mogę uniknąć tych chorób?

Chorobom tym można zapobiegać utrzymując odpowiednią higienę w kuchni. Jednym z głównych środków, które należy podjąć, jest codzienne odkażanie gąbki, zmywarki i ścierek wrzątkiem. W ten sposób unikniesz rozprzestrzeniania się zarazków.

Należy również dokładnie czyścić lodówkę. Zaleca się ponadto utrzymywanie temperatury poniżej 4 stopni Celsjusza, aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów.

Jeśli chodzi o odpady, najlepiej je szczelnie przykrywać i często wywozić. Kup pojemnik z pedałem, aby nie dotykać śmieci rękami. Jak już wiadomo, przybory kuchenne należy natomiast dokładnie sterylizować.

Jak sterylizować przybory kuchenne

Aby prawidłowo sterylizować przybory kuchenne, należy je podzielić na kategorie. Wyjaśnimy proces sterylizacji dla każdej z nich.

Noże

Noże należą do najważniejszych przyborów kuchennych. Istnieją dwie metody sterylizacji noży; jedna to metoda klasyczna, a druga to światło ultrafioletowe.

Klasyczna metoda polega na wprowadzeniu naczyń w gorąca parę wodną, która ma zdolność sterylizacji, ponieważ w stanie gazowym cząsteczki łatwiej wnikają w przedmioty. Kiedy są gorące, mają zdolność zabijania patogennych mikroorganizmów.

Temperatura wzrostu patogenów wynosi od 20 do 45 stopni Celsjusza. Jednak bakterie tworzą przetrwalniki, które również powodują problemy żołądkowo-jelitowe.

Zarodniki te wytrzymują wysokie temperatury, dlatego aby uzyskać optymalną sterylizację, konieczne jest zastosowanie temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza przez 15 minut.

Natomiast jeśli chodzi o sterylizację ultrafioletową, która jest jedną z najczęściej stosowanych w przemyśle spożywczym, jest ona w stanie zabić większość mikroorganizmów. Ta metoda wymaga posiadania lampy UV, chociaż w sprzedaży są też wiadra sterylizujące i piekarniki wyposażone w tę technologię.

Widelce i łyżki

Musisz je sterylizować oddzielnie od noży. Najpierw wyłóż do pojemnika lub na tacę przeznaczoną do sterylizacji wszystkie sztućce i przybory, takie jak szczypce, nożyczki, szpatułki lub cedzaki.

Następnie zagotuj wodę z uniwersalnym detergentem i wlej do pojemnika pozostawiając je w całości zanurzone. Przykryj pokrywką i odstaw na 5 do 20 minut.

Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli naczynia są wykonane z plastiku. Po upływie czasu zdejmij pokrywkę i ostrożnie wylej wodę, pozwalając przedmiotom ostygnąć. Następnie wysusz i przechowuj w czystym miejscu.

Osoba myjąca szklankę.
Mycie nie wystarczy aby sterylizować przybory kuchenne. Są to różne procesy, które mają różny wpływ na zanieczyszczenie.

Deska do krojenia

Aby zdezynfekować deskę do krojenia, trzeba uwzględnić materiał, z którego jest wykonana. Zazwyczaj deski są wykonane z drewna. W tym przypadku ocet nie narusza włókien powierzchni i nie niszczy jej. Jego związki pozwalają mu zwalczać bakterie wywołujące infekcje pokarmowe.

Aby go użyć, oczyść powierzchnię i spryskaj białym octem. Zostaw na 10 minut. Po tym czasie spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Jeśli chcesz zneutralizować zapach, użyj soku z cytryny. Użyj plasterka i pocieraj nim o powierzchnię deski przez 2 minuty. Następnie pozostaw do wyschnięcia na powietrzu bez spłukiwania.

Bezpieczeństwo twojej rodziny wymaga, by sterylizować przybory kuchenne

Ogólnie rzecz biorąc, musimy sterylizować swoje przybory kuchenne, ponieważ to one służą do obróbki tego, co wkładasz do ust i mogą być źródłem zanieczyszczenia żywności. Dzięki tej prostej praktyce zwiększasz bezpieczeństwo zdrowia swojej rodziny.

Poświęć na to czas i połącz sterylizację z innymi środkami zapobiegawczymi, takimi jak oddzielanie mięs i warzyw oraz używanie produktów bezpiecznego pochodzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.